Go Map نقشه
دهقانی در نشست با وزیر كار تاكید كرد؛

همکاری معاونت علمی و وزارت کار برای تسهیل در بیمه دانش بنیان ها

همکاری معاونت علمی و وزارت کار برای تسهیل در بیمه دانش بنیان ها

به گزارش نقشه، در جلسه مشترک معاون علمی رئیس جمهور و وزیر کار، زمینه ها و مقدمات برای همکاریهای گسترده تر به منظور تسریع و تسهیل در فرآیند بیمه ای شرکتهای دانش بنیان فراهم گردید.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره به نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان در حل مسائل راهبردی کشور، اظهار داشت: هم اکنون در کشور به مدد فناوران و متخصصان مسأله ای وجود ندارد که دانشمندان و متخصصان قادر به حل آن نباشند. شرکتهای دانش بنیان به جرم بسیار خوبی رسیده اند که می توانند در حل راهبردی ترین مسائل و نیازهای کشور، نقش ایفا کنند.
دهقانی با بیان اینکه ترویج، تقویت و توسعه زیست بوم شرکتهای دانش بنیان یک مسأله اولویت دار و راهبردی کشور است افزود: پشتوانه حمایتی خیلی خوب مقام معظم رهبری به رشد و رونق این شرکت ها کمک بسیاری داشته است. ایشان همواره بر پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان تاکید دارند و با حمایت جدی ایشان، توسعه فرهنگ دانش بنیان و قانون جهش تولید دانش بنیان، این شرکت ها حالا به سهم و جایگاه خوبی از اقتصاد کشور دست یافته اند.
وی با بیان اینکه عموماً خدمت رسانی دانش بنیان ها در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و پلت فرم ها تلقی می شود در حالیکه عمده خدمت رسانی این شرکت ها به کسب وکارهای بزرگ است، افزود: خدماتی که این شرکت ها به صنایع بزرگ و پیشرفته، صنایع دفاعی و سنگین عرضه کرده اند بسیار بیش تر از صنایع کوچک بوده و دانش بنیان ها به طور عمده خدمات خویش را به شرکتهای بزرگ تر عرضه می دهند و b۲b کار می کنند. به صورت مثال در مقطعی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای تأمین کاتالیست های مورد نیازشان با مشکلات جدی مواجه بودند اما حالا بالغ بر ۹۸ درصد نیاز کاتالیست های کشور را شرکتهای دانش بنیان کشورمان تولید می کنند و دو درصد باقی مانده هم به علت اقتصادی نبودن است که تولید نمی شود اما توانمندی فناورانه تولید آن در کشور وجود دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، ایجاد اشتغال برای قشر تحصیل کرده کشور را یکی از بارزه های شرکتهای دانش بنیان دانست و اضافه کرد: دانش بنیان ها به طور عمده برای تحصیل کردگان اشتغال ایجاد می کنند و ظرفیت نهفته ای که در دانشگاه ها برای اشتغال آفرینی و خلق ارزش افزوده وجود دارد، با تشکیل شرکتهای دانش بنیان شکوفا می شود. شرکت دانش بنیان، انگیزه لازم برای کارآفرینی، تبدیل دانش به کسب و کار و حل مشکلی از کشور را به نیروی انسانی دانش آموخته می دهد؛ شرکت دانش بنیان در واقع یک خانواده را برای دانشجویان و متخصصان شکل می دهد؛ خانواده ای که ماندگاری بالایی دارد.
دهقانی ضمن اشاره به نقش پررنگ شرکتهای دانش بنیان در دیپلماسی دولت اظهار داشت: رئیس محترم جمهور از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان بعنوان یکی از ابزارهای قدرتمند گفتمان و تعامل بین المللی استفاده می نمایند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه در نظام جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان علاوه بر سطح فناوری، میزان اشتغال و اثرگذاری شرکت در اقتصاد هم مورد ارزیابی قرار می گیرد، افزود: در نظام جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، علاوه بر بالاتر بودن سطح فناوری از میانگین فناوری کشور، میزان اشتغال تخصصی و ارزش بوجود آمده هم مد نظر قرار می گیرد که قدری سختگیرانه تر اما واقع نگرانه است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری افزود: رویکرد ما در دولت سیزدهم اینست که زیست بوم و فضایی ایجاد شود که ظرفیتهای دانشگاهی و هسته های استادمحور به ایجاد شرکتهای جدید ترغیب شوند.
وی اضافه کرد: کمک های بلاعوض و پژوهانه هایی برای تحقیقات در نظر گرفته شده است که حمایت ها متناسب با نیاز، ماهیت و اندازه هر دسته از شرکت ها عرضه می شود.
دهقانی بیان نمود: از ۹ هزار شرکت دانش بنیان قریب به شش هزار شرکت نهایتا ۱۰۰ میلیارد تومان مالیات دارند. حمایت معافیت های مالیاتی، می تواند کمک کار تعداد بسیار زیادی از شرکت ها باشد. در همین راستا، حمایت ها را متناسب با هر شرکت و نیازی که دارد، عرضه می نماییم. تلاش می نماییم به مدت ۴ تا ۵ سال در چارچوب حمایت های گلخانه ای یک شرکت نوپا را کمک نماییم.
وی اضافه کرد: وزارت کار در حوزه همین حمایت ها می تواند کمک بسیار بزرگی داشته باشد که حمایت های بیمه ای از همین حمایت های پرارزش است و کمک ویژه ای به شرکتهای دانش بنیان نوپا خواهد بود.
رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکتهای دانش بنیان ضمن اشاره به نقش اثرگذار حمایت های اولیه از شرکتهای دانش بنیان نوپا اظهار داشت: شرکت ها اگر به ۵ سالگی برسند ماندگاری تضمین شده تری دارند و این ۵ سال نخست و حمایت هایی که صورت می گیرد نقشی سرنوشت ساز در ماندگاری و بالندگی این شرکت ها خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در یک فضای کاملا رقابتی امروز نیروی انسانی اهمیت و ارزش غیر قابل اندازه گیری پیدا کرده است و کشورها برای جذب و پشتیبانی از نیروی انسانی به تکاپوی جدی افتاده اند.
اسدی فرد در ادامه به پیشنهاداتی برای حل چالش های شرکتهای دانش بنیان در حوزه وزارت کار اشاره نمود و اضافه کرد: راه اندازی شعبه مجازی بیمه شرکتهای دانش بنیان، حذف بازرسی برای شرکتهای دفاتر برای شرکتهای دانش بنیان نوپا، تسریع در بررسی میزان جرایم، بخشودگی جرایم شرکتهای دانش بنیان و افزایش مهلت پرداخت بدهی و اعتراض از اقداماتی است که می تواند به تسریع در توسعه و رشد شرکتهای دانش بنیان کمک نماید.
در این نشست، ضمن مطرح شدن چالش ها و موانع موجود، زمینه ها و مقدمات برای همکاریهای گسترده تر معاونت علمی و وزارت کار به منظور تسریع و تسهیل در روند کاری شرکتهای دانش بنیان فراهم گردید.


منبع:

1402/06/19
11:59:42
5.0 از 5
362
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ