Go Map نقشه

خانه سازی در فضا با چیپس سیب زمینی

خانه سازی در فضا با چیپس سیب زمینی

نقشه: به گزارش نقشه، تعدادی از پژوهشگران از نشاسته ی سیب زمینی و مقداری نمک کلرید منیزیم برای ساخت نوعی آجر بهره برده اند که میتوان از آن برای ساخت خانه در فضا بهره گرفت.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، نوع متفاوتی از مسابقه فضایی درحال وقوع است، مسابقه ای که در آن مهندسان تلاش می کنند به بهترین روش برای ساخت وساز بر روی سایر اجرام آسمانی دست یابند.
همچون مواردی که برای ساخت و ساز روی ماه در نظر بوده اند استفاده از غبار ماه و موادی است که می توانند الکتریسیته تولید کنند. این در شرایطی است که برای ساخت و ساز روی مریخ، دانشمندان آجرهای بدون احتیاج به پخت و آجرهای چاپ سه بعدی شده با استفاده از مواد معدنی سیاره ای را تحت بررسی قرار داده اند.
حالا، تیمی که پیش از این استروکریت(AstroCrete) را از خون، ادرار و خاک مریخ ساخته بود، دست به ساخت استارکریت(StarCrete) زده است که کمی خوش طعم تر است و از گرد و غبار فرازمینی، نشاسته سیب زمینی و مقداری نمک ایجاد می شود. این تیم می گوید که استارکریت به اندازه کافی قوی است که بتوان با آن خانه ساخت.
بیشتر بخوانید؛
تولید بتن از غبار کیهانی و خون فضانوردان!
هنگام آزمایش، استارکریت دارای مقاومت فشاری ۷۲ مگاپاسکال(MPa) بود که بیشتر از دو برابر سختی بتن معمولی(۳۲ مگاپاسکال) است. وقتی استارکریت از گرد و غبار ماه ساخته شد، سختی آن به بیشتر از ۹۱ مگاپاسکال رسید. سختی استروکریت که مصالح قبلی این تیم بود حدود ۴۰ مگاپاسکال بود اما عیب آن این بود که برای تولید این مصالح ساختمانی احتیاج به منبع خون مداوم وجود داشت.
آلد رابرتز(Aled Roberts)، محقق ارشد این پروژه می گوید: از آنجاییکه ما نشاسته را بعنوان غذا برای فضانوردان تولید خواهیم کرد، منطقی است که به آن بعنوان یک عامل اتصال دهنده ی مواد به جای خون انسان نگاه نماییم.
علاوه بر این فناوری های ساختمانی کنونی هنوز به سال ها توسعه و به انرژی قابل توجه و تجهیزات سنگین اضافی نیاز دارند که همگی هزینه و پیچیدگی مأموریت را می افزایند. استارکریت به هیچ یک از این موارد نیاز ندارد و ازاین رو مأموریت را ساده می کند و آنرا ارزان تر و امکان پذیرتر می کند.
او اضافه کرد: و به هر حال، فضانوردان احیانا نمی خواهند در خانه های ساخته شده از خون و ادرار زندگی کنند.
یکی از چالش های مختلف ساخت و ساز در فضا اینست که احتیاج به مصالح ساختمانی مقرون به صرفه ساخته شده در محل نیاز است. حمل آجر و ملات سنتی به سایر سیارات بسیار گران است.
محققان دریافتند که یک کیسه ۲۵ کیلوگرمی چیپس سیب زمینی، نشاسته ی کافی برای تولید نزدیک به نیم تن استارکریت یا ۲۱۳ آجر را دارد. برای درک بهتر میزان مصالح مورد نیاز باید اظهار داشت که یک خانه سه خوابه حدود ۷۵۰۰ آجر دارد.
این تیم از خاک شبیه سازی شده ی مریخ که با نشاسته مخلوط شده بود استفاده کردند و دریافتند که افزودن نمک کلرید منیزیم، استقامت آجرهای آنها را تا حد زیادی بهبود می بخشد. این نمک را میتوان از سطح مریخ یا حتی از اشک های فضانوردان به دست آورد.
محققان که اخیرا شرکت فناوری مواد ساختمانی پایدار با نام «DeakinBio» را راه اندازی کرده اند، حالا امیدوارند که بلوک های ساختمانی بیوکامپوزیت خویش را از لابراتوار خارج کنند و حلالی قوی برای چسب نشاسته ی حساس به رطوبت بیابند تا استارکریت را دوست دار محیط زیست کنند.
با عنایت به این که حدود هشت درصد از انتشار کربن دی اکسید جهان ناشی از تولید سیمان و بتن است، یک جایگزین قوی و سبز امکان دارد گزینه ای خوشایند برای سیاره ی ما هم باشد.
این مطالعه در مجله «Open Engineering» انتشار یافته است.1401/12/26
23:56:37
5.0 از 5
345
تگهای خبر: فناوری , محققان , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ