Go Map نقشه
ارزیابی میزان تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش كنكور،

تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش کنکوری ها نباید به سمت بی عدالتی برود

تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش کنکوری ها نباید به سمت بی عدالتی برود

به گزارش نقشه، رییس دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت با اعلان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان نباید به سمت بی عدالتی برود، اظهار داشت: در پذیرش کنکور، نمی توان شرایط را برای دانش آموزان تهران با شهرستان یکسان تلقی نمود.


دکتر محمد واحدی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب و با اشاره به مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش تاثیرسوابق تحصیلی در پذیرش کنکور سراسری اظهار داشت: تغییراتی که مقرر است در کنکور سراسری اعمال شود، بطور کلی مثبت است. چونکه در پذیرش دانشگاه میان سهم کنکور و عوامل مختلف عدالت برقرار می شود. این که استرس و فشار کنکور در یک تا دو سال توزیع شود نیز ایده خوبی است به شرط این که درست اجرا شود و موجب نشود متقاضیان این احساس را پیدا کنند که تلاش شان نادیده گرفته شده است.
وی با اشاره به مثبت بودند روند کاهش پذیرش دانشجو فقط بوسیله کنکور، اضافه کرد: این که در آینده تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به ۶۰ درصد برسد، ایده مطلوبی نیست و تاثیر ۴۰ درصدی در نظر گرفته شده برای سال آینده معقول تر است. چونکه هرچه قدر هم بگوییم کنکور بد است، باز هم این روش عادلانه تر است و همه شرایط آن همچون نحوه برگزاری، نحوه تصحیح پاسخنامه ها و پروسه برگزاری برای همه داوطلبان یکسان است.
دکتر واحدی عنوان کرد: این که سهم و تاثیر کنکور سراسری در پذیرش دانشجو به ۵۰ درصد کم شود، منطقی نیست ولی این که به سوابق تحصیلی هم سهمی بدهند، کار خوبی است. به شرطی که نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان، میان همه یکسان و کاملا عادلانه باشد.
رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت با اشاره به بخش دیگر از مصوبه شورا درباب حذف دروس عمومی از کنکور اشاره کرد: اگر کنکور سراسری را فقط برای دروس تخصصی برگزار نماییم، خواه ناخواه به این سمت می رویم که نسبت به دروس عمومی از پایه کم توجه شویم. در رشته های فنی، ما به اندازه کافی با این مشکل روبه رو هستیم که به جنبه های دیگر دروس دانشجو توجه می شود و برگزاری کنکور فقط برای دروس تخصصی این مشکل را بیشتر می کند. این در حالیست که یک مهندس باید سواد خوبی در ادبیات داشته باشد یا تاریخ را خوب بداند.
وی با اشاره به مطرح شدن مساله استقلال دانشگاه ها در پذیرش دانشجو اظهار داشت: طبق سابقه ای که از گذشته داریم، با این کار، سلیقه های شخصی در پذیرش دانشجو اعمال می شود. البته هم اکنون در بعضی از رشته ها بومی گزینی اتفاق می افتد ولی باید به این نکته هم دقت کنیم که میان دانشجویی که در تهران یا شهرستان است، تفاوت وجود دارد و احتمال این که دانشجوی تهرانی در تهران قبول شود، بیشتر است. نمی توان شرایط را برای دانش آموزان تهران با شهرستان یکسان تلقی نمود. حتی در تهران، نمی توان شرایط دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی و غیردولتی گرانقیمت را با مدارس دولتی یکسان دانست. همین مسئله در برگزاری امتحانات دانش آموزان یازدهم و دوازدهم نیز وجود دارد که سوابق تحصیلی دانش آموز را تشکیل می دهد.
دکتر واحدی اشاره کرد: مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که این که ما می خواهیم بواسطه افزایش سوابق تحصیلی، استرس کنکور را کاهش دهیم، نباید موجب ایجاد چنین ناعدالتی هایی شود. در سالهای اخیر بررسی قبولی های دانشگاه های برتر کشور نشان میدهد که پذیرفته شدگان این دانشگاه ها اغلب از قشر مرفه جامعه و از مناطق متمول شهر تهران هستند. چونکه دیگر باید برای پذیرش در این دانشگاه ها، کلاس کنکور رفت، خوب درس خواند تا بتوان رتبه خوبی در کنکور کسب نمود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با تأکید بر این که نباید به این سمت حرکت کرد که "کنکور"در پذیرش دانشجو بی تاثیر شود و فقط با سوابق تحصیلی دانشجو پذیرفت، اظهار داشت: این سالهای اخیر عملا فضا به نحوی پیش رفته است که پول داشته باش، دانش هم داشته باش. در صورتیکه ما در مناطق محروم و در شهرستان ها استعدادهایی داریم که به سبب این ناعدالتی ها دیده نمی شوند. این شرایط در صورتی تغییر می کند که آموزش وپرورش در برنامه های خود یک تغییر جدی داشته باشد و در برنامه های استعدادهای درخشان خود سیاستگذاری های جدی داشته باشد و گسترده تر عمل کند.
منبع:

1401/08/27
13:36:15
5.0 از 5
121
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ