Go Map نقشه
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

افزایش ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی تصویب گردید

افزایش ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی تصویب گردید

نقشه: دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی از افزایش 10 تا 30 درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی طی سه سال گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: در کنکور سالجاری ما 10 درصد افزایش ظرفیت در رشته دندانپزشکی خواهیم داشت که این آمار در سال آینده 20 و در سال 1403 به 30 درصد افزایش پیدا خواهد نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در یکصد و شصت و سومین جلسه شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که امروز در ساختمان مرکزی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، به با اهمیت ترین دستورالعمل این جلسه که درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در این نشست مصوباتی داشتیم که اساسا دانشجویان و دانش آموزان همین طور متخصصین عرصه دندانپزشکی به آن علاقمند هستند. در حقیقت در جلسه شورا در دهم مهر ۱۴۰۰ تکلیفی به شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور شده بود. متن مصوبه آن به این شکل بود که وزارت بهداشت مکلف بود طرح افزایش ظرفیت در رشته های تخصصی پزشکی، دندانپزشکی عمومی و تخصصی دندانپزشکی را به همراه اصلاحات پیشنهادی خود برای تشویق دانشجویان به تحصیل در رشته های تخصصی مورد نیاز و کم متقاضی را تهیه و ظرف مدت دو ماه جهت تصویب به این ستاد ارسال نماید.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور اشاره کرد: مقداری از فرصت دو ماهه وزارت بهداشت در موارد فوق بیشتر سپری شد، اما اعداد، ارقام و آماری که با وزارت بهداشت داشتیم، باید بررسی و یکی می شدند، تعدادی از این اعداد درباب ظرفیت پذیرش متناقض بودند و ما هم برای سیاستگذاری باید اعداد و ارقام صحیحی داشتیم. به همین جهت کارگروه های بسیار مفصل و دقیقی تشکیل شد و سه جلسه کمیسیون علم و آموزش ما دقیقا موضوع را با حضور معاون وزیر بهداشت و نمایندگان دستگاه های مختلف بررسی کردند.
وی همین طور اظهار نمود: ما در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب ظرفیت پذیرش در رشته های فوق سه جلسه کارگروه تشکیل دادیم، در نتیجه مطالب لازم برای ورود به جلسه امروز شورا آماده شد. در حقیقت در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی در جلسات قبل تشکیل و ابلاغ نیز شد و خوشبختانه موضوع اجرائی شد؛ اما نوبت پذیرش در رشته دندانپزشکی در جلسه امروز عنوان شد.
وی افزود: وضعیت موجود سرانه دندانپزشکی به اذعان مسئولین حاضر در جلسه امروز به نسبت جایگاهی که ما انتظار داریم، متاسفانه مناسب نمی باشد و سرانه دندانپزشکی در وضعیت موجود طبق آمار وزارت بهداشت ۳۵ دندانپزشک به ازای ۱۰۰ هزار جمعیت است. در صورتیکه در حداقل مطلوب باید ۷۰ دندانپزشک در ازای ۱۰۰ هزار جمعیت داشتیم.
کبگانیان تصریح کرد: البته برخی شهرها و استانهای مرفه ما تعداد دندانپزشک بیشتری دارند، ولی ما سرانه دندانپزشک کمتری در استانهای محروم داریم. بدین سبب وضعیت فعلی تعداد دندانپزشک در کشور راضی کننده نیست.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: ما به نسبت کشورهای دیگر نیز اگر بخواهیم وضعیت دندانپزشکی خودرا مقایسه نماییم، در کشورهای گروه ۲۰ از نظر استاندارد در اواخر جدول قرار داریم. یعنی در میان ۲۰ کشور همین طور ۱۸ کشور منطقه ایران جزو پنج کشور آخر از نظر تعداد دندانپزشک است و از نظر قدرت خرید در مقایسه با کشورهای دیگر با این وجود رتبه ما پایین است. بااینکه معیار ما برای این مساله کشورهای دیگر نیستند، اما باید از تجربه این کشورها استفاده نمائیم و برای خود نیز استانداردهای مناسبی تعریف نماییم.
دکتر کبگانیان تصریح کرد: توزیع جغرافیای دندانپزشک در سطح کشور در نقشه جامع علمی ارائه شد که ما وضعیت را به وضعیت خوب، بد، نارنجی و قرمز تقسیم بندی کردیم و در بعضی مناطق هشدارهایی داده شد که باید وزارت بهداشت سیاستی دراین زمینه تدوین کند که یکی از این سیاست ها تصمیمی است که امروز در شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است.
وی افزود: ما اعتقاد نداریم با یک تصمیم همه مشکلات در زمینه دندانپزشکی حل می شود، اما باید مشکلات موجود را با کمک مسئولان وزارت بهداشت برطرف نماییم. ضمن این که آماری وجود دارد که از سن ۴۰ سالگی در جمعیت کشور پوسیدگی دندان و نیاز برای مراجعه به دندانپزشک به شدت بالا می رود و ما نیز کشوری هستیم که رو به پیری بوده و باید دراین زمینه فکری صورت بگیرد.
کبگانیان اشاره کرد: تا پیش از سال ۱۳۸۸ ما شاهد این بودیم که نسبتا رشد خوبی در آمار ورودی دانشجویان دندانپزشکی وجود داشت، اما پس از آن این رشد متوقف گردید و از سال ۹۵ به شدت این کاهش ورودی به دانشکده های دندانپزشکی را شاهد بودیم و دانش آموزان زیادی با وجود این که معدل های بسیار عالی داشتند و در آرزوی تحصیل در رشته دندانپزشکی مجبور به تحصیل در کشورهای دیگر می شدند و این افراد آموزش باکیفیت بالا نیز ندارند.
دبیر ستاد علم وفناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که ما در شورا بررسی می کردیم، این بود که ما نسبت استاد به دانشجو را در رشته های دندانپزشکی بررسی نماییم که ببینیم آیا این مساله رعایت می شود. خوشبختانه در جلسه بررسی گردید که استاندارد وزارت بهداشت در نسبت استاد به دانشجو ۱۰ به یک باشد که خوشبختانه هم اکنون این وضعیت پنج به یک است؛ یعنی ما به ازای هر پنج دانشجو یک استاد داریم و این بیان کننده این است که ما هنوز به استاندارد نرسیدیم و جا دارد افزایش پذیرش داشته باشیم.
بگفته کبگانیان ورودی امسال دانشجو امسال برای رشته دندانپزشکی ۱۷۵۰ نفر است. البته در جلسه تاکید شد که بحث پیشگیری و سلامت دندان اهمیت زیادی دارد و ما می دانیم اثر اجرای این سیاست در آینده نشان داده می شود؛ اما اگر پوسیدگی دندان و مشکل مراجعه به دندانپزشک زیاد است، به زودی رفع نخواهد شد. تعدادی از دوستان تصور می کنند بحث سلامت دندان و پیشگیری باید با اهمیت تر از افزایش ظرفیت باشد که البته ما با تصویب مصوبه افزایش ظرفیت بحران وضعیت موجود را در آینده نداشته باشیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: مصوبه ای که امروز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به اتفاق آراء تصویب گردید، این بود که ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی باید افزایش یابد. اولا این که اولویت این مصوبه باید از طرف مسئولان وزارت بهداشت رعایت شود و از جانب دیگر بحث شد که روی تعهد سه برابری از دانشجویان دندانپزشکی برای خدمت تجدید نظر صورت بگیرد.
وی اشاره کرد: در جلسه امروز شورا مصوب شد امسال یعنی ۱۴۰۱ ما همین افزایش ۱۰ درصدی در پذیرش دانشجوی دندانپزشکی داشته باشیم، این در حالیست که در سال ۹۹ این ظرفیت پذیرش کمتر شده بود؛ اما برای سال جاری دوستان وزارت بهداشت عنوان کردند زمان کمی برای اعمال افزایش ظرفیت دارند. ما افزایش ۱۰ درصدی پذیرش را تصویب کردیم؛ اما در سال ۱۴۰۲ این افزایش ۲۰ درصد خواهد بود و در سال ۱۴۰۳ این میزان به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت و در سال ۱۴۰۴ باردیگر بررسی صورت خواهد گرفت. آماری را خواهیم گرفت که نسبت این عدد افزایش یا ثابت ماندن آن به هر عدد دیگری مورد بررسی قرار بگیرد.
این مقام مسئول اشاره کرد: وزیر بهداشت امروز در جلسه حضور نداشت، اما این اطلاعات به معاون ایشان داده شد و دوستان ما در ستاد نقشه افزایش ظرفیت بیشتری را تاکید داشتند، اما با مشورت معاون وزیر بهداشت این اعداد تغییر نمود و اجرا می گردد.
او در آخر تصریح کرد: معاون وزیر بهداشت امروز اصرار کرد که ما کمبود دندانپزشک در کشور را قبول داریم و افزایش ظرفیت لازم است، اما امکاناتی را لازم داریم تا مشکلی در کیفیت آموزش دانشجویان پیش نیاید. البته برای حل این مساله مسئولان در سازمان برنامه و بودجه قول هایی دادند. اما واقعیت این است دانشجویان رشته دندان پزشکی که وارد دانشگاه می شوند تا دو سال نیازی به تجهیزات، یونیت و سایر ابزارها نیست. بدین سبب این دو سال زمان خوبی است که امکانات و زیرساخت های لازم تحصیل دانشجویان فراهم گردد و نبود زیرساخت و امکانات هم دلیلی برای نرسیدن به استانداردهای لازم در رشته دندانپزشکی نیست.
منبع:

1401/03/25
08:07:35
5.0 / 5
90
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ