Go Map نقشه
در یادداشت رئیس دیوان محاسبات مطرح شد

آمادگی کامل دیوان محاسبات برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان

آمادگی کامل دیوان محاسبات برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان

به گزارش نقشه رئیس دیوان محاسبات در یادداشتی بر به کارگیری تمامی ظرفیت های این دستگاه نظارتی در جهت تحقق شعار سال ۱۴۰۱ که از جانب رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده است، تاکید نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، متن یادداشت مهرداد بذرپاش به شرح زیر است:
«با عنایت به نامگذاری سال جدید با عنوان "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین" از جانب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و تاکید معظم له بر توسعه دو برابری و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در راه به کارگیری ظرفیت های کشور، بخصوص «نیروی انسانی تحصیلکرده» در راه تولید ملی و متعاقب آن «اشتغال آفرینی»، اعمال کنترل و نظارت مستمر مالی و عملیاتی بر تکالیف قانونی دستگاههای اجرایی در رابطه با این حوزه در رأس برنامه جامع حسابرسی دیوان محاسبات کشور بعنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۱ قرار خواهد گرفت.
بررسی اجمالی آمار شرکتهای دانش بنیان حاکی از وجود ۶۷۰۰ واحد در سرتاسر کشور است که با توجه به وجود ۴۵۰ هزار شرکت فعال (براساس اظهارنامه مالیاتی) در کشور، نشان از سهم کمتر از ۱.۵ درصدی اقتصاد دانش بنیان، برخلاف سیاست های بالادستی (نظیر بند ۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بند ۸۰ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه) و قوانین حمایتی مختلف (از قبیل برنامه ششم توسعه و قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات) دارد.
با توجه به روش اجرای مأموریت و وظایف دیوان محاسبات کشور، می بایست به احکام گوناگونی که در سیاست ها و مقررات مختلف بر عهده دستگاههای اجرایی ذی ربط گذاشته شده است، توجه ویژه نمود. در این راستا میتوان گفت مهم ترین قانونی که تابحال برای پشتیبانی از تجاری سازی نوآوری ها به تصویب رسیده، قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات (ابلاغی ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۹) است.
ازاین رو در سال جدید، حسابرسی عملکرد دستگاههای مجری در این قانون بعنوان کارویژه دیوان محاسبات، بسیار حائز اهمیت بوده و با عنایت به گذشت بالغ بر یک دهه از ابلاغ و اجرای آن، نقش آفرینی این نهاد نظارتی می تواند در چارچوب بررسی تحلیلی و صدمه شناسی عملکرد، مشتمل بر احصای نقاط ضعف، ترک فعل ها و... موضوعیت پیدا کند. همینطور به منظور ایفای نقش مؤثر دیوان محاسبات کشور در زمینه مشارکت در تحقق شعار سال، بررسی، صدمه شناسی و تهیه گزارش هایی در محورهای ذیل هم در برنامه عملیاتی این دیوان در سال جدید قرار خواهد داشت:
۱. بررسی تعداد و وضعیت شرکتهای دانش بنیان در هر بخش به عنوان شاخص پیشرفت و معیاری برای ارزیابی مسؤلان آن وزارت خانه و دستگاه اجرایی در چارچوب حسابرسی عملکرد.
۲. مشارکت موثر و کارشناسانه در رفع ایرادات و ابهامات و بهبود طرح جدید «جهش تولید دانش بنیان» که مشتمل بر مواردی از جمله؛ اعطای مشوق برای شرکتهای بزرگ جهت ورود به حوزه اقتصاد دانش بنیان به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تکلیف سازمان ها و نهادهای توسعه محور کشور جهت اولویت دهی به طرح های کلان دانش بنیان، اجازه به بانکها جهت سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان و از همه مهمتر اعطای عاملیت صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی است.
۳. در صورت تصویب نهایی و ابلاغ قانون "جهش تولید دانش بنیان" نظارت موثر بر اجرای اثربخش این قانون هم می تواند از مهم ترین برنامه های سال جدید دیوان محاسبات کشور، مدنظر قرار گیرد.
۴. پیشنهاد احکام مورد نیاز در تدوین سند برنامه هفتم توسعه و اصلاح مقررات مزاحم و معارض در هیئت مقررات زدایی و ارتقای نظام مالی کشور.
۵. حسابرسی عملکرد در نحوه جذب منابع تخصیص یافته به دستگاههای اجرایی در مورد پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و تولید اشتغال زا از محل بودجه عمومی کشور، صندوق توسعه ملی و...، با اولویت تبصره (۱۸) قانون بودجه سالیانه.
۶. بررسی سیاست های پولی و عملکرد نهادها و ابزارهای پولی همچون بانکها و صندوق ها در حوزه تأمین مالی خطرپذیر شرکتهای نوپا و دانش بنیان با اولویت صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق های ضمانت سرمایه گذاری، صندوق کارآفرینی امید و....
۷. بررسی سیاست های مالی و ارزی و عملکرد نهادها و ابزارهای مالی در مورد پشتیبانی از کسب و کارها و شرکتهای نوپا و دانش بنیان.
۸. بررسی وضعیت زیرساخت ها، حمایت های قانونی و فرایند اعطای مجوزهای لازم برای توسعه کسب و کار شرکتهای نوپا و دانش بنیان.
۹. بررسی سیاست ها و عملکرد اعتبارات آموزشی و پژوهشی در پشتیبانی از تولید دانش، فناوری های نوین و عرضه نیروی انسانی با مهارت بالا و متناسب با بازار کار.
۱۰. بررسی میزان توجه به سیاست های آمایش سرزمینی (آمایش ملی، بخشی، منطقه ای و استانی) و آمایش علم، فناوری و نوآوری با تاکید بر شناسایی موارد اولویت دار و سیاست گذاری مناسب در برای کمک به حل مسائل با تکیه بر نیازهای اساسی کشور و خنثی سازی تحریم ها و شکل دادن به فعالیتهای زنجیره ای شرکتهای دانش بنیان.
۱۱. بررسی قوانین و مقررات مغفول مانده و ظرفیت سازی جدید جهت پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در حوزه بیمه ای، مالیاتی، گمرکی با رویکرد پشتیبانی از تولید ملی و تغییر فضای غالب، از واردات به تولید رقابت پذیر و صادرات.
۱۲. بررسی وضعیت واردات محصولات کشاورزی از حیث پیشگیری از وابستگی این بخش به واردات.
۱۳. بررسی عملکرد دولت در مورد استفاده از درآمدهای نفتی برای ساختن زیرساخت های کشور و محکم کردن بنیان ها و ریشه دار کردن اقتصاد.
۱۴. بررسی وضعیت اشتغال آفرینی از راه افزایش شرکتهای دانش بنیان و پیشگیری از طرح های فاقد اثربخشی و کارآیی.
دیوان محاسبات کشور امیدوار است، با اجرای اقدامات فوق و عرضه گزارش های تحلیلی و کاربردی بموقع در چارچوب نظارت های مستمر دوماهه به نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی، منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را نصب العین خود قرار دهد تا ریل گذاری مناسب جهت رونق تولید در کشور با لحاظ مؤلفه های «دانش بنیان» و «اشتغال آفرین» محقق گردد.»
1401/01/06
14:14:17
5.0 از 5
1958
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ