Go Map نقشه

شناسایی یک سیارک ۲ ساعت پیش از برخورد با زمین!

شناسایی یک سیارک ۲ ساعت پیش از برخورد با زمین!

نقشه: پژوهشگران موفق به کشف دقیقه نودی یک سیارک، تنها 2 ساعت قبل ورود به جو زمین شدند که با سرعت 18 کیلومتر در ثانیه در حرکت بود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کشف یک سیارک پیش از برخورد به اتمسفر زمین برای اخترشناسان به قدری نادر است که تا حالا تنها چهار سیارک به اسامی "۲۰۰۸ TC۳"، "۲۰۱۴ AA"، "۲۰۱۸ LA" و "۲۰۱۹ MO" پیش از ورود به جو زمین دیده شده بودند و الان کشف این سیارک "EB۵ ۲۰۲۲"، پنجمین مورد است.
یک ستاره شناس به نام "کریستیان سارنچکی" در تاریخ ۱۱ مارس، یک شیء سنگی کوچک را با بهره گیری از تلسکوپ "اشمیت" در ایستگاه کوهستانی "پیشکستتو"(Piszkésteto) رصد کرد و تنها دو ساعت بعد این سیارک در شمال ایسلند به جو زمین برخورد کرد.
عرض این سیارک ۱۰ فوت(۳ متر) تخمین زده شد که با سرعت حدود ۱۸ کیلومتر در ثانیه حرکت می کرد.
آیا این سیارک به سطح زمین برخورد کرده است؟
عاقبت دقیق "EB۵ ۲۰۲۲" معین نمی باشد، اما اعتقاد بر این است که یا در جو سوخته یا در اقیانوس منجمد شمالی سقوط کرده است. در صورت سوختن نیز مشخص نیست که آیا تکه های باقی مانده آن به زمین رسیده است یا نه.
از طرف دیگر، "سازمان بین المللی شهاب " به دنبال اطلاعاتی از هر کسی است که ممکنست شاهد این شهاب سنگ خیره کننده بوده باشد. چند نفر در ایسلند، یک درخشش نور یا یک انفجار را مشاهده کرده اند.
"سازمان بین المللی شهاب" یک سازمان غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۸۸ میلادی با کنار هم آمدن چندین سازمان دیگر، بنیان گذاری شد. این سازمان در پاسخ به نیازهای بیش از پیش برای همکاری بین المللی اخترشناسان آماتور و حرفه ای شهاب سنگ پدید آمد. این سازمان با گردآوری رصد شهاب سنگ ها با چند روش از سراسر جهان، از پژوهش فراگیر درباره بارش شهابی و پیوند آن با دنباله دارها و محیط میان سیاره ای اطمینان حاصل می کند.
"سازمان بین المللی شهاب" یک مجله علمی به نام WGN منتشر می کند و همین طور همایش اخترشناسان آن، هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می گردد.
چند سیارک در منظومه شمسی وجود دارد؟
اغلب سیارک های منظومه شمسی در حلقه ای وسیع بین مدار سیاره مریخ و مشتری به دور خورشید می چرخند. تخمین زده می شود که این ناحیه که "کمربند سیارکی" نامیده می شود، حاوی بیش از ۲۰۰ سیارک با قطر بیش حدود ۱۰۰ کیلومتر باشد.
همین طور طبق گفته ناسا، بین ۱.۱ تا ۱.۹ میلیون سیارک با قطر بزرگ تر از یک کیلومتر و میلیونها سیارک کوچک تر از آنها وجود دارد.
سالانه چند شهاب سنگ به جو زمین وارد می شود یا با آن برخورد می کند؟
بااینکه برخوردهای بزرگ، واقعاً نادر هستند، اما سالانه هزاران قطعه شهاب سنگ کوچک به زمین برخورد می کنند. با این وجود، بیشتر این موارد، غیرقابل پیش بینی هستند و گزارش نمی شوند، برای اینکه در بخش های وسیعی از جنگل های خالی از سکنه یا در آب های آزاد اقیانوس ها سقوط می کنند.
منبع:

1400/12/24
13:41:58
5.0 از 5
317
تگهای خبر: بین المللی , سفر , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ