Go Map نقشه

چاپ ۳ بعدی قفسه سینه برای آموزش جراحی

چاپ ۳ بعدی قفسه سینه برای آموزش جراحی

نقشه: پژوهشگران آلمانی، یک مدل چاپ سه بعدی از قفسه سینه ابداع نموده اند که می تواند به آموزش جراحی کمک نماید.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از بیواینجینیر، مهندسان و پزشکان "دانشگاه اتو فون گوریکه ماگدبورگ"(Otto von Guericke University Magdeburg) آلمان، یک مدل آموزشی برای جراحی قفسه سینه انسان ابداع نموده اند. این مدل که مبتنی بر داده های واقعی به دست آمده از بیماران است و با بهره گیری از چاپگر سه بعدی ابداع شده، در آینده هم برای آموزش دانشجویان و هم بعنوان یک مدل آموزشی واقع گرایانه جراحی قفسه سینه برای جراحان استفاده خواهد شد. دکتر "تورستن والز"(Thorsten Walles)، رییس بخش جراحی قفسه سینه در بیمارستان دانشگاه ماگدبورگ باور دارد که استفاده از این مدل برای آموزش کادر پزشکی یا برای آموزش در بخش فناوری پزشکی نیز امکان پذیر خواهد بود.
والز اظهار داشت: بعنوان مثال، جراحی های ریه از نظر فنی، مداخلات بسیار پیچیده ای هستند. در جراحی هایی که کمی تهاجمی هستند، قفسه سینه به سبب زره استخوانی آن شامل دنده ها، استخوان سینه و اندام های داخلی ظریف و بسیار حساسی که از آنها محافظت می کند، چالش خاصی را برای جراحان به وجود می آورد. بنابراین، جراحی قفسه سینه با حداقل تهاجم، به مهارت های روانی و حرکتی ویژه جراحان نیاز دارد که باید در بیرون از اتاق عمل آموخته شوند. تابحال مدلهای خوب برای آموزش کمیاب بوده اند.
بگفته والز، تخمین زده می شود که سالانه ۵۰ هزار جراحی ریه در آلمان انجام می گیرد. این تعداد به سبب افزایش مداوم موارد سرطان ریه، هر سال بیشتر می شود. وی ادامه داد: به لطف پیشرفت های فنی در سالهای اخیر، امروزه خیلی از جراحی های بزرگ تر قفسه سینه که مستلزم برداشتن تمام بخش های ریه است، می توانند با روشی که کمتر تهاجمی است، انجام شوند.
هدف جراحان قفسه سینه این است که تا حد امکان بتوانند یک روش کمتر تهاجمی را به بیماران عرضه کنند. این امر در آینده ممکنست با استفاده بیش از پیش از ربات های جراح تسهیل شود. این برای جراحان قفسه سینه بدان معناست که آنها باید روش های جراحی جدید را یاد بگیرند و آموزش ببینند تا بتوانند با خیال آسوده از این روش ها برای بیماران خود استفاده کنند.
والز و همکارانش، یک مدل آموزشی موسوم به "مدل قفسه سینه ماگدبورگ"(Magdeburg Thorax Model) ابداع نموده اند که شرایط قفسه سینه انسان را شبیه سازی می کند. اولین نمونه این مدل، با بهره گیری از اطلاعات به دست آمده از بیماران تولید شده است.
این مدل با بهره گیری از انواع برنامه های نرم افزاری پردازش شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سپس، یک چاپگر سه بعدی معمولی با پارامترهای به دست آمده از این مدل تغذیه شد. بعد از آن، یک مدل قفسه سینه با ابعاد حدودا ۵۰ در ۴۰ سانتی متر با بهره گیری از پلاستیک مقاوم "پلی اتیلن ترفتالات"(PETG) چاپ شد. این مدل را می توان ضد عفونی کرد و همین طور می توان آنرا با مدل هایی از اندام های موجود در قفسه سینه تکمیل کرد. این مدل دقیقا لایه عضله و بافت نرم بیمار را شبیه سازی می کند.
والز اظهار داشت: در جراحی رباتیک، استانداردهایی برای راه های دسترسی به ریه ها و سایر اندام های قفسه سینه وجود دارد اما این روش ها باید آموزش داده شوند. این کار تا حالا با بهره گیری از مدل هایی برای جراحی شکم انجام شده است اما این مدلها بسیار مبهم هستند. چیزی که ما کم داشتیم، مدلی بود که وضعیت قفسه سینه را به گونه ای طبیعی همراه با دنده ها و اندام های داخلی در جای خود به تصویر بکشد. در آینده با مدل هایی از این دست، امکان آموزش طی جراحی های روزمره و استانداردسازی کسب فرآیندهای جراحی وجود خواهد داشت. جراحان جوان قبل از تماس با بیماران، دوره یادگیری خودرا پشت سر خواهند گذاشت و جراحان باتجربه نیز زمینه بیشتری برای توسعه روش های جدید جراحی به دست خواهند آورد.
بگفته والز، این مدل پیش تر در نمایشگاه تخصصی پزشکی به مردم ارائه شده و با استقبال بسیار گرمی روبه رو شده است. تعدادی از شرکتها مایل هستند تا از این مدل برای نمایش فناوری پزشکی یا آموزش عملی استفاده کنند. مدلهای بیشتر هم اکنون بطور مشترک توسط پزشکان و مهندسان درحال برنامه ریزی هستند.
"فابیان لافر"(Fabian Laufer)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما برای چالش های مختلف و مهم جراحی، می خواهیم در آینده نسخه های کوچک تر مونث و جوان مدل قفسه سینه را توسعه دهیم.
منبع:

1400/11/16
23:03:40
5.0 از 5
391
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ