Go Map نقشه
رئیسی در جلسه شورای فناوری اطلاعات:

باید عقب ماندگی ها در حوزه دولت الکترونیک برطرف شود

باید عقب ماندگی ها در حوزه دولت الکترونیک برطرف شود

نقشه: رییس جمهور اظهار داشت: باید تلاش نماییم عقب ماندگی ها در حوزه دولت الکترونیک هر چه سریع تر برطرف شوند.به گزارش نقشه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه در بیست و سومین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات با تبریک ولادت امام محمد باقر(ع) و حلول ماه رجب اظهار داشت: یکی از اقدامات لازم در رابطه با این شورا آنست که بخشنامه اجرائی آن هر چه سریع تر در شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسد.
وی اضافه کرد: اقدام مهم دیگر آنست که باید یک ارزیابی و لطمه شناسی از آن بخش از اقداماتی که تا حالا در امتداد اجرای مصوبات این شورا انجام شده، صورت گیرد تا ببینیم که چه مقدار از اهداف محقق شده و دلیل عدم اجرای کامل بخش دیگر مصوبات چه بوده است؟
رئیس جمهور اظهار نمود: این که دستگاه های اداری در جایگاه تنظیم گری قرار گیرند و اجرای مصوبات و ارائه خدمات به بخش خصوصی واگذار شود کار درستی است که هر جا انجام شده بسیار مفید و مؤثر بوده است.
رئیسی در ادامه، اولویت بندی کارها و خدمات را بسیار ضروری توصیف و اشاره کرد: طبیعتاً همه خدمات در یک سطح از اهمیت قرار ندارند و لازم است با تقسیم بندی خدمات بر طبق اهمیت، الکترونیکی شدن خدمات کلیدی در اولویت قرار گیرد.
وی، اجرای سریع و دقیق مصوبات و برنامه های شورای اجرائی فناوری اطلاعات را در گرو تخصیص یک جایگاه شایسته و ممتاز در نهادها و سازمان های ملی به این مساله دانست و اشاره کرد: افرادی که در این جایگاه به کار گرفته می شوند باید آشنای به کار بوده، از انگیزه لازم و کافی برای سامان دادن سریع و دقیق به کارها برخوردار باشند و از میان بهترین نیروها انتخاب شوند.
رئیس جمهور در ادامه بر ضرورت اتصال دستگاه های اجرائی به مرکز تبادل اطلاعات تاکید کرد و اظهار داشت: داده ها در سازمان ها و نهادها قسمتی از اموال متعلق به آن نهاد نیستند، بلکه این داده ها باید جزو سرمایه های ملی محسوب شوند که دستگاه های دیگر نیز بتوانند حسب نیاز از آنها استفاده کنند.
رئیسی اضافه کرد: اگر شبکه ای فکر می شد و دستگاهها بموقع به وظایف خود عمل می کردند، امروز دولت الکترونیک محقق شده بود و به سمت استقرار دولت هوشمند حرکت می کردیم.
وی، تسهیل خدمات رسانی به مردم، ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد را از نتایج و ثمرات تحقق دولت الکترونیک عنوان و اظهار نمود: باید تلاش نماییم عقب ماندگی ها در حوزه دولت الکترونیک هر چه سریع تر برطرف شوند.
رئیس جمهور در ادامه سخنانش از دستگاهها خواست به میزان الکترونیکی و هوشمند شدن نظام اداری در سیاست های به کارگیری نیروی انسانی بازبینی کنند و اشاره کرد: ماموریت اصلی دستگاهها دراین زمینه باید چابک سازی با نگاه به ضرورت های کشور و نیازهای نظام اداری، در امتداد تسهیل و تسریع خدمت رسانی به مردم باشد.
رئیسی تحول در نگاه ها و نگرش ها، تحول در فرآیندها و تحول در نهادها و سازمان ها را سه مرحله ایجاد تحول در نظام اداری کشور برشمرد و اشاره کرد: مسئولان دستگاهها باید تمام موانع در راه تحقق دولت الکترونیک را برطرف کنند تا تبادل اطلاعات میان دستگاهها با یکپارچه سازی سامانه های اطلاعاتی در قالب دولت الکترونیک تسهیل و تسریع شود.
وی با اعلان اینکه سامانه واحد تجارت نیز باید هر چه سریع تر تکمیل شود، اظهار داشت: وظایف در نظر گرفته شده برای دستگاهها در امتداد تحقق دولت الکترونیک دقیقاً ذیل عمل به قانون و سندهای بالادستی تعریف شده است.
رئیس جمهور ایجاد درگاه واحد دولت هوشمند و الزام دستگاهها به ارائه خدمات بوسیله آن، اصلاح فرآیندهای ارائه خدمات با رویکرد کاهش و حذف مراجعات، راه اندازی داشبوردهای مدیریتی برای ایجاد امکان نظارت دقیق و بموقع از طرف مدیران بر فرآیندهای الکترونیک را همچون اقداماتی دانست که باید در امتداد تسریع تحقق دولت الکترونیک صورت گیرد.
رئیسی همین طور خواهان تسریع در ایجاد زیرساخت های لازم برای تحقق کامل دولت الکترونیک از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و اظهار داشت: اگر در جایی از ظرفیت های موجود درست و بهینه استفاده نمی گردد باید این نقص را برطرف کرد.
وی، تدوین برنامه ایجاد دولت هوشمند از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را یک ضرورت فوری عنوان نمود و اضافه کرد: همه دستگاه های دولتی از پیشرفت کارها گزارش مستمر عرضه کنند تا بتوان روند پیشبرد اهداف را بطور دقیق ارزیابی و با شناسایی دلیلهای کُندی یا موانع پیشرفت امور آنها را برطرف کرد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه بنای دولت بر این است که با همت و تلاش همه مدیران و دستگاهها، کارِ مردم تسهیل و دسترسی آنان به خدمات بالا رفته و آسان شود، تاکید کرد: این نگاه باید در همه بخش های دولتی و حکومتی وجود داشته باشد تا مردم از دویدن به دنبال خدمات نجات یابند و دستگاهها و خدمات دولتی کاملا در دسترس آنها قرار گیرد.
در این جلسه بمنظور ایجاد هم افزایی و هم راستا شدن کلیه طرح ها و پروژه های ارائه خدمات الکترونیکی با رویکرد گذار به دولت هوشمند و تسریع در انجام تکالیف باقیمانده دستگاه های اجرائی، استانداردسازی و بازمهندسی ارائه خدمات دولت الکترونیک و کاهش مراجعات مردمی به دستگاه های اجرائی و نهادهای عمومی، شش مصوبه به تصویب اعضا رسید.


منبع:

1400/11/15
13:20:15
5.0 از 5
416
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ