Go Map نقشه
مدیر كل دانشجویی وزارت بهداشت خبر داد

تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان

تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت از تهیه پیوست فرهنگی خوابگاه های متاهلی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی پیش از شروع سال 1401 آگاهی داد و اظهار داشت: در تلاش هستیم تا پیش از اختتام سال 1400، پیوست فرهنگی خوابگاه های متاهلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور را نهایی کرده و بصورت بخشنامه مصوب به دانشگاه ها ابلاغ نماییم، هم اکنون حدود 34 هزار و 600 دانشجوی متاهل در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول کسب علم هستند که برای این تعداد حدود 794 سوئیت خوابگاه متاهلی در نظر گرفته شده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا اشراقی مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه جلسه تهیه و تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: باتوجه به تصویب و ابلاغ قانون "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت"، یکی از تکالیفی که برعهده وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه گذاشته شده است تهیه بخشنامه پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان است و به همین دلیل اداره کل دانشجویی بعنوان متولی این مساله به دنبال کسب نظرات کارشناسی صاحب نظران در این حوزه می باشد.
وی افزود: البته بخشنامه ای در بحث خوابگاه های دانشجویی و مقررات عمومی سکونت در خوابگاه های دانشجویی وجود دارد که بیشتر در زمینه خوابگاه های دانشجویی مجردان است، به همین جهت تلاش بر ایجاد بخشنامه خوابگاه های دانشجویی متاهلان با رویکرد فرهنگی داریم که نخستین کارگروه تخصصی بررسی پیوست فرهنگی در زمینه خوابگاه های دانشجویی متاهلان، با حضور نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، مدیران دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران و کارشناسان و صاحب نظرانی که در تهیه پیوست نگار فرهنگی برای چنین مطالبی صاحب تجربه و نظر بودند انجام شد.
این مقام مسؤول اظهار داشت: در این جلسه نظرات ارائه شده در پیش نویسی تهیه و به شور و مشورت گذاشته شد تا بصورت تخصصی درباب بندهای این پیش نویس نظرات لازم اریه و به پیشنهادات پرداخته شود. اهتمام ما بر این است که باتوجه به فرهنگ بومی و ایرانی اسلامی، خوابگاه های متاهلی به لحاظ المان های عمرانی، ساخت سازه و فاکتورهای فرهنگی و اجتماعی و روانشناسی مد نظر قرار بگیرد.
اشراقی خطاب به دانشجویان متاهل در سطح دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: ساکنان خوابگاه های دانشجویانی، افراد تحصیل کرده و دانشجو هستند که یا یک نفر از زوجین و یا هر دو تن درحال گذراندن دوران دانشجویی خود هستند، بر این اساس اهتمام ما بر این است که در دوران دانشجویی که از این خوابگاه ها استفاده می نمایند، موضوعات مهمی از باب بوم شناسی، بوم زیستی، فرهنگی، اجتماعی و روانشناسی مد نظر قرار گیرد و دسترسی لازم به تفریحاتی برای فرزندان این عزیزان وجود داشته باشد.
مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اعلان اینکه در تلاش هستیم تا در طول ماه های آتی و پیش از اختتام سال ۱۴۰۰، پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان دانشگاه های علوم پزشکی کشور را نهایی و بصورت بخشنامه مصوب شده به دانشگاه ها ابلاغ نماییم، اظهار داشت: هم اکنون حدود ۳۴ هزار و ۶۰۰ دانشجوی متاهل در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول به کسب علم هستند که برای این تعداد حدود ۷۹۴ سوئیت خوابگاه متاهلی در نظر گرفته شده است، هدف گذاری ما باتوجه به ابلاغ طرح "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" که وزارت بهداشت و وزارت علوم را متعهد به تامین خوابگاه های متاهلی و وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متاهل می کند، تامین سالانه 6000 واحد مسکونی برای دانشجویان متاهل است.
وی افزود: این مهم را با کمک گرفتن از وزارت مسکن و شهرسازی و ظرفیت طرح مسکن ملی تامین خواهیم کرد. جوانان ما آماده به ازدواج هستند و تجربه نشان داده است ازدواج های دانشجویی به نسبت دیگر ازدواج ها دارای پایداری بیشتری هستند از طرفی دانشجویان بعنوان جمعیت نخبه و هوشمند اجتماعی کشور نقش مهمی در تشکیل خانواده و نگهداری و پایا بودن ازدواج های دانشجویی دارند.
اشراقی با اشاره به اینکه یکی از نیازمندی های تشکیل خانواده داشتن مسکن برای سکونت زوجین است، بیان داشت: در دوران دانشجویی در بعضی رشته ها خصوصا رشته هایی که دانشجویان تلاش دارند تخصص خودرا کسب کنند، حدود ۱۵ سال زمان نیاز است تا دانشجو دوران دانشجویی خودرا بگذراند. دانشجویان در این دوران در سنین باارزش بین ۲۰ تا ۳۵ سال یا ۱۸ تا ۳۲ سال قرار دارند که به سبب اینکه تمام وقت خودرا برای آموزش و امر پژوهش صرف می کنند، برای تامین هزینه مسکن زندگی متاهلی گرفتار مشکل می شوند و از امر مقدس ازدواج باز می مانند که تامین مسکن دانشجویان متاهل می تواند در حل این مشکل قدمی باارزش باشد.
این مقام مسؤول اضافه کرد: افراد زیادی در دانشگاه ها آمادگی تشکیل زندگی را دارند اما مبحث مسکن برای این عزیزان نگرانی هایی به وجود می آورد که تامین خوابگاه متاهلی دانشجویی می تواند بستر مناسب را برای ازدواج فراهم آورد. این نکته را باید مد نظر داشت که دانشجویانی که در این سنین تشکیل خانواده می دهند جزء افرادی هستند که با علاقه بیشتری برای رشد و تعالی خانواده و جامعه هدف و مردم اقدام می کنند.
به گزارش مفدا، همین طور حجت الاسلام علی اصغر رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه در حاشیه جلسه کارگروه تهیه و تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان دانشگاه های علوم پزشکی، اظهار داشت: معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نظر دارد بمنظور ساماندهی، ارتقای کمی و کیفی خوابگاه های متاهلی و به جهت ترویج سنت ازدواج و کمک به تحکیم بنیان های خانواده، گام هایی اثرگذار بردارد که توجه به ساخت، تکمیل و تجهیز پروژه های خوابگاه های متاهلی یکی از با اهمیت ترین این موارد است.
وی افزود: این حرکت امری شایسته است که نه فقط در تسهیل، بهبود و کیفیت زندگی دانشجویان متاهل اثر گذار خواهد بود، بلکه حفظ آرامش روحی، جسمی، توسعه فکر و اندیشه و ارتقای نشاط معنوی و همین طور کاهش لطمه های اجتماعی و افزایش کیفیت زمان تحصیل را نیز می تواند به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای جدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پیشبرد قانون "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" است، اظهار داشت: یکی از راه کارهای پشتیبانی از این طرح، ساخت خوابگاه های متاهلی برای دانشجویان است، روندی که شکل عکس آن یعنی حذف خوابگاه های متاهلی در دانشگاه های کشور در اوایل دهه ۷۰ و زمانی که برنامه کاهش و تنظیم جمعیت خانواده مد نظر بود رخ داد. این نشان میدهد ساخت این خوابگاه ها در راه ازدواج و پشتیبانی از تشکیل خانواده برای جوانان دانشجو تاثیر گذار بوده است.
رکوفیان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از با اهمیت ترین موانع برای ازدواج و فرزندآوری درنوردیدن دوران تحصیل است، بیان داشت: تحصیل دانشجویان و طلاب و در مجموع تحصیل در دوران جوانی یکی از عواملی است که ازدواج را عقب می اندازد. در دانشگاه های علوم پزشکی، این دوران بسیار طولانی تر است، به ویژه برای دانشجویانی که تلاش دارند تخصص خودرا بگذرانند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۳۰ هزار دانشجوی متاهل در دانشگاه های علوم پزشکی درحال تحصیل هستند، اظهار داشت: برای این تعداد دانشجوی متاهل کمتر از هزار واحد خوابگاهی متاهلان وجود دارد، اما باتوجه به قانون "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" نیاز ما در ۱۰ سال آینده بیش از ۵۰ هزار واحد خوابگاهی متاهلان است که با بهره گیری از طرح ملی مسکن و با همکاری وزارت راه و شهرسازی امیدواریم که بتوانیم از این تسهیلات استفاده نمائیم تا ساخت مسکن های متاهلی توسعه پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه ساخت این تعداد خوابگاه متاهلی نه فقط زمینه ازدواج را فراهم می آورد، بلکه مشوقی خواهد بود برای فرزندآوری دانشجویانی که ازدواج کرده اند، تصریح کرد: در ساخت واحدهای خوابگاهی متاهلان تلاش داریم تا شرایط مساعد برای فرزندان دانشجویان همچون مهدهای کودک و دیگر نیازهای دانشجویان متاهل دیده شود. در پیوست فرهنگی خوابگاه های دانشجویی متاهلان نیز سعی شده است تا پیش از ساخت این خوابگاه ها، جزییات به خوبی دیده شود. تلاش ما بر این است تا برای استانها و دانشگاه هایی که مشکل زمین دارند، خوابگاه های متاهلی بصورت آپارتمانی و برای دانشگاه هایی که مشکل زمین ندارند خوابگاه ها بصورت ویلایی ساخته و در اختیار دانشجویان عزیزمان قرار گیرد.
رکوفیان افزود: این نیازی است که دیده شده است و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش می کند این اهداف را با مطالعات دقیق دنبال کند، در این مطالعات مسئله آمایش سرزمینی نیز در نظر گرفته شده است تا کاری فرهنگی و جدی صورت گیرد. البته جلساتی نیز با وزارت راه و شهرسازی برگزار کرده ایم، تا برمبنای تعداد دانشجویان متاهل در هر استان و نیاز خوابگاهی که مشخص شده است، به برآورد تعداد زمینهای مورد برای ساخت این خوابگاه ها در کوتاه مدت و البته با رعایت کیفیت برسیم.
این استاد حوزه و دانشگاه درباب ایجاد فرهنگ سازی لازم برای گرفتن ازدواج های ساده دانشجویی در بین خانواده ها، بیان داشت: اگر موضوع ساخت خوابگاه های متاهلی به جدیت دنبال شود و دانشجو احساس کند در ۵ سال ابتدایی زندگی خود مشکل مسکن نخواهد داشت، حتما برای ایجاد بنیان خانوادگی خود اقدام می کند. البته به واقع ۹۰ درصد مردم ما در ابتدای ازدواج خود مالک خانه نبودند و این نظام محاسباتی اشتباه است که فکر نماییم باید در ابتدا مسکنی برای فرد وجود داشته باشد تا مبادرت به ازدواج کند.
1400/10/02
10:44:02
5.0 از 5
450
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ