Go Map نقشه
در تشریح دستاوردهای شاخص جهاد دانشگاهی تهران مطرح شد

از تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای تا تبدیل نفت خام سنگین به سبک

از تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای تا تبدیل نفت خام سنگین به سبک

به گزارش نقشه رییس جهاد دانشگاهی تهران بی نیازی صنعت فولاد کشور در تامین کریستالیزاتورهای صفحه ای برای ریخته گری پیوسته فولاد و تولید فرمون های جنسی برای دفع آفات گیاهی را از دستاوردهای جهاد دانشگاهی تهران در قالب دو طرح فناورانه کشوری دانست که در سال 99 به ثمر نشست و در ادامه اظهار داشت: طراحی و ساخت دستگاهی جهت تبدیل نفت خام سنگین به نوع سبک از دیگر دستاوردهای پژوهشی مطرح در جهاد دانشگاهی تهران است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، مسعود کمبرانی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی تهران و جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با حضور در خبرگزاری آنا از تحریریه این خبرگزاری بازدید کردند.
دکتر مسعود کمبرانی در حاشیه این بازدید اظهار نمود: این واحد جهاد دانشگاهی توانست تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای برای ریخته گری پیوسته فولاد را با کمک شرکت فولاد مبارکه اصفهان پیش ببرد و تاییدیه عملکرد آنرا دریافت کند.
وی ادامه داد: این فناوری با اتکا و اعتماد به توان پژوهشگران و دانشمندان ایرانی حاصل شده است و صنعت فولاد ایران را از دغدغه تامین این قطعات از خارج بی نیاز کرده است.
کمبرانی اشاره کرد: اکنون منتظر جذب سرمایه جهت راه اندازی خط تولید هستیم.
رییس جهاد دانشگاهی تهران، طرح مبارزه با آفات گیاهی به روش بیولوژیک(تولید فرمون های جنسی) را از دیگر طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی تهران در سالهای اخیر برشمرد و اضافه کرد: در این طرح بوی حشره ماده برای جذب حشرات نر بصورت مصنوعی و سنتتیک تولید و در نقاطی از مزرعه کار گذاشته می شود. در نتیجه حشرات نر را جذب کرده و آنها را به دام می اندازد.
تولید فرمون جنسی برای کرم ساقه خوار برنج و کرم خراط در جهاد دانشگاهی تهران
کمبرانی با اشاره به اینکه بدین ترتیب زنجیره تولید مثل حشرات و آفات از بین می رود، اشاره کرد: این فرمون ها برای انواع آفات گیاهی تولید می شود و جهاد دانشگاهی تهران برای کرم ساقه خوار برنج و کرم خراط آنرا ساخته است.
وی با اشاره به اینکه با تولید این فرمون های جنسی از مصرف بی رویه سموم کشاورزی جلوگیری می شود، اظهار داشت: در این راستا ضمن کاهش هزینه کشاورز، از آلودگی محیط زیست هم جلوگیری می شود.
دستیابی به فناوری افزایش کیفیت نفت خام دستاورد حوزه مهندسی شیمی جهاد تهران
رییس جهاد دانشگاهی تهران دستیابی به فناوری افزایش کیفیت نفت خام را از دیگر دستاوردها در زمینه مهندسی شیمی دانست و اشاره کرد: در دنیا انواع نفت خام شامل سبک، سنگین و نیمه سنگین داریم که میزان آن با شاخص API تعیین می شود. با افزایش میزان شاخص API نفت خام سبک تر و کیفیت آن افزایش می یابد و از آن محصولات ارزشمندتری نظیر بنزین تولید می شود.
کمبرانی با اشاره به تولید فراوان نفت سنگین با قیمت جهانی کم در کشور، اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی تهران دستگاهی طراحی و ساخته شد تا با شکستن مولکول های سنگین نفت خام کیفیت آن افزایش می یابد و با افزایش API نفت خام سنگین را به نفت خام سبک تر تبدیل می کند.
وی با اشاره به اینکه با هر درجه افزایش API به قیمت نفت خام افزوده می شود، اضافه کرد: بدین سان درآمد اضافی که نصیب کشور می شود، قابل توجه خواهد بود.
رییس جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به اینکه ماموریت جهاد دانشگاهی تولید تکنولوژی و سرمایه گذاری در این راستاست، افزود: جهاد دانشگاهی تهران طی ۳۰ سال اخیر توانسته حدود ۸ کارخانه را در زمینه مواد شیمیایی و فلزات راه اندازی کند که بدین ترتیب زمینه اشتغال برای شماری از افراد فراهم گشته است.
ایجاد اشتغال شبکه ای از سیاست های سازمان جهاد دانشگاهی تهران
کمبرانی با اشاره به اینکه سیاست جهاد دانشگاهی تهران ایجاد اشتغال شبکه ای است، در ادامه با اشاره به مرکز مشاوره روانشناسی «جهت» اظهار داشت: برمبنای طرحی در جهاد دانشگاهی تهران مقرر است با به کارگیری شمار فراوانی مشاور روانشناسی (حدود ۱۰۰ هزار مشاور) خدمات مشاوره ای غیرحضوری برای متقاضیان ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه این افراد اغلب کارشناسان ارشد و دکترای روانشناسی هستند که بعد از گذراندن دوره های تکمیلی برای ارائه خدمات مشاوره ای به کار گرفته می شوند، اضافه کرد: از دیگر مباحثی که امید می رود طی دو سال آینده عملیاتی شود موضوع آبزی پروری و پرورش ماهی قزل آلا است. هم اکنون سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن ماهی قزل آلا در کشور تولید می نماییم که بخش اعظم آن به سبب استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک، سالم نیستند.
راه اندازی کلینیک تخصصی آبزیان برای مزارع پرورش ماهی به زودی
رییس جهاد دانشگاهی تهران تولید دو نوع واکسن برای درمان بیماریهای باکتریایی آبزیان را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی تهران دانست که اکنون با مشارکت دو کارخانه درحال تولید است، اضافه کرد: هم چنین درحال راه اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهت ارائه خدمات مشاوره ای برای مزارع پرورش ماهی هستیم که طی یک تا دو سال آینده شمار فراوانی دامپزشک در زمینه آبزی پروری به کار گرفته می شوند.
کمبرانی با اشاره به اینکه بدین ترتیب حدود ۶۰۰ دامپزشک به کار گمارده می شوند، اشاره کرد: طرح «تولید ماهی سالم» از طرح های جهاد دانشگاهی تهران است که هم ملاحظات زیست محیطی و هم تولید گوشت مناسب در مترمکعب استخرها مد نظر است.
وی پیش بینی نمود که به سبب اجرای این طرح میزان تولید ماهی قزل آلا از سالانه ۲۰۰ هزار تن حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد و در سال ۱۴۰۱ شاهد اخبار خوبی دراین زمینه باشیم.
رییس جهاد دانشگاهی تهران مهم ترین موضوع در گام دوم انقلاب را توجه به جوانان و نسل جوان برشمرد و اضافه کرد: جهاد دانشگاهی تهران هم با سابقه ۴۰ ساله خود علاوه بر بهره مندی از تجربه نیروهای خبره همیشه می کوشد تا از نیروهای جوان نخبه بهره بگیرد تا انگیزه ای برای ماندگاری آنها در کشور باشد.
راه اندازی آموزش های تخصصی کوتاه مدت فعالیت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران برای نسل جوان
کمبرانی راه اندازی آموزش های تخصصی کوتاه مدت را از کارهای معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران دانست و اظهار داشت: جهاد دانشگاهی تهران یک نهاد انقلابی است که توانسته در زمینه های پژوهشی، آموزشی پروژه های زیادی را طی ۴۰ سال فعالیت خود به ثمر بنشاند و به این بلوغ رسیده که بتواند وظایف خودرا به درستی به انجام برساند.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی کشور در همه دولت ها نهادی غیرسیاسی بوده است، اشاره کرد: این نهاد همیشه کوشیده تا بدون توجه به خط فکری دولت ها با آنها کار کند و با همه دولت ها مشارکت و تعامل خوبی داشته باشد، به نحوی که اکنون ارتباط خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم و در صندوق مشترک پروژه های مشترکی را تعریف کرده ایم.
ارائه پیشنهادی برای ایجاد نهادی مشابه جهاد دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی
رییس جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به پیشنهاد ایجاد نهادی مشابه جهاد دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی، اضافه کرد: جهاد دانشگاهی الگویی مناسب برای ارتباط میان دانشگاه و اساتید با صنعت است.
کمبرانی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی خیلی به دنبال انتشار مقاله نیست، اشاره کرد: برخلاف دانشگاه که اساتید برای ارتقاء رتبه علمی، نیازمند چاپ مقاله هستند، جهاد دانشگاهی درصدد انجام پژوهش های کاربردی برای حل مشکل صنعت است.
آغاز کارهای مجازی با شیوع ویروس کرونا در معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران
جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران هم در این بازدید با اشاره به اینکه در دوران کرونا کوشیدیم که از ظرفیت های فضای مجازی استفاده نمائیم، اضافه کرد: از فروردین سال قبل کارهای فرهنگی و مجازی خودرا شروع کردیم، همچون این برنامه ها مجموعه مسابقات کتابخوانی هشت بهشت است که بر این اساس یک دانشجو طی دوره چهار ساله تحصیل خود ۳۲ عنوان کتاب را که با مشاوره گرفتن از اساتید دانشگاه و شورای دانشجویی به دقت انتخاب شده است، مطالعه خواهدنمود.
رمان شاخص عاشورایی کتاب منتخب در مسابقه کتابخوانی هشت بهشت در روزهای محرم و صفر
وی مطالعه کتاب را در افزایش آگاهی و دانش فردی و اجتماعی موثر برشمرد و اضافه کرد: امسال دومین سال برگزاری مسابقه دانشجویی کتابخوانی هشت بهشت را طی می نماییم که همه آزمون مسابقات بصورت مجازی برگزار می گردد که تا حالا از طرف دانشجویان به خوبی استقبال شده است. ۲۶ شهریور ماه مسابقه کتابخوانی نامیرا به قلم «صادق کرمیار» (رمان شاخص عاشورایی) به مناسبت ایام محرم و صفر بصورت مجازی انجام شد.
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران اشاره کرد: همه مراحل این مسابقه از ثبت نام تا برگزاری آزمون و اعلام اسامی برگزیدگان بصورت مجازی و غیرحضوری بود.
برگزاری مسابقه مجازی «به وقت حاج قاسم» با بیش از ۱۵ هزار شرکت کننده
رحیمیان، برگزاری مسابقه خاطره نویسی من با کرونا، برگزاری نشست های مجازی علمی فرهنگی با نویسندگان و صاحب نظران عرصه فرهنگ، هنر، سینما و تئاتر را از دیگر برنامه های معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در روزهای کرونا دانست و اظهار داشت: برگزاری نقد کتاب با حضور اساتید دانشگاه، مجموعه برنامه های گرامیداشت یاد و خاطره سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی از دیگر برنامه های این معاونت در دوران همه گیری کرونا بود.
وی افزود: در اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی مسابقه ای با عنوان «به وقت حاج قاسم» با بیش از ۱۵ هزار شرکت کننده انجام شد و از برگزیدگان آن با اهدای جوایز نقدی تقدیر گردید.
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران دفاع ۳ دقیقه ای پایان نامه را از دیگر برنامه های این معاونت در روزهای کرونائی دانست که بصورت مجازی و غیر حضوری انجام شد و اضافه کرد: در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم برای دانشجویان سراسر کشور مسابقه سیزدهم انجام شد که در قالب این مسابقه دانشجویان مطالبات خودرا در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و... از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می پرسیدند.
برگزاری یازدهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران در آذر ماه ۱۴۰۰
رحیمیان، مجموعه مسابقات ادبی عاشورایی ویژه دانشجویان، تهیه و نشر پادکست مناسبتی ویژه اربعین حسینی را همچون برنامه های فرهنگی طراحی شده در ماه محرم الحرام و صفر ۱۴۰۰ معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران دانست و اظهار داشت: هم چنین این معاونت در یازدهمین سال متوالی آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران را در آذر ماه ۱۴۰۰ برگزار می نماید.
وی با اشاره به اینکه در اسفند ۹۹ دهمین دوره این آئین برگزار شد، اضافه کرد: در این دوره که با مشارکت ۱۰ سازمان، ارگان و وزارتخانه برگزار شد، از ۷۲ دانشجویی که طی یک سال قبل خدمات خیرخواهانه را با اولویت ارائه خدمات به بیماران کرونائی ارائه کرده بودند، بعد از بررسی پرونده آنها در کمیته دانشجویی تقدیر گردید.
تقدیر از خانواده ۳۰۰ شهید مدافع سلامت در سراسر کشور در دهمین آئین اعطای تندیس
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: هم چنین با هماهنگی با دیگر واحدهای جهاد دانشگاهی در سراسر کشور، سازمان های نظام پزشکی و پرستاری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خانواده ۳۰۰ شهید مدافع سلامت در سراسر کشور با اعطای لوح تقدیر و تندیس تقدیر گردید.
منبع:

1400/07/04
11:06:17
5.0 از 5
547
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ