Go Map نقشه
نتایج رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۱ منتشر شد

ایران صدرنشین کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای

ایران صدرنشین کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای

نقشه: نتایج رتبه بندی شانگهای در سال 2021 منتشر گردید که برمبنای آن دانشگاه­های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده امریکا و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه­ های اول تا سوم را از آن خود کرده اند. ایران در این رتبه بندی با افزایش تعداد دانشگاه ها به 11 عدد، صدرنشین کشورهای اسلامی است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اظهار داشت: رتبه ­بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه ­بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می ­شود. رتبه بندی شانگهای برای نخستین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین المللی منتشر گردید و از آن سال به بعد بطور سالانه به روز می شود.
دهقانی اظهار نمود: در رتبه بندی انتشار یافته در سال ۲۰۲۱ شانگهای، ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده اند که دانشگاه ­های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه ­های اول تا سوم را از آن خود کرده اند. جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی با افزایش تعداد دانشگاه ها به ۱۱ عدد، صدرنشین کشورهای اسلامی است. کشور ترکیه با ۸ دانشگاه در جایگاه دوم و کشورهای عربستان و مصر با ۶ دانشگاه در جایگاه سوم قرار دارند. لازم به ذکر است حضور دانشگاه های ایران در این نظام رتبه بندی نخستین بار با یک دانشگاه (دانشگاه تهران) درسال ۲۰۱۴ بوده است.
سرپرست ISC اظهار داشت: نتایج انتشار یافته در این نظام رتبه بندی نشان میدهد که در رتبه بندی سال ۲۰۲۱، دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال ۲۰۲۰ با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته و میان دانشگاه های جهان اسلام در رتبه دوم قرار گیرد. دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس و علوم پزشکی تهران در بازه رتبه ­ای ۶۰۰-۵۰۱ قرار گرفته اند.
دهقانی اظهار نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازه رتبه ­ای ۷۰۰-۶۰۱، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در بازه رتبه ­ای ۸۰۰-۷۰۱، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه تبریز در بازه رتبه ­­ای ۹۰۰-۸۰۱ و دانشگاه های فردوسی مشهد و علوم پزشکی ایران در بازه رتبه ­ای۱۰۰۰-۹۰۱ قرار دارند.
وی اضافه کرد: نتایج مقایسه ای نشان میدهد که در سال ۲۰۲۱ به لحاظ کیفی علم و صنعت ایران ارتقای رتبه داشته، بطوریکه دانشگاه علم و صنعت ایران با ۱۰۰ پله ارتقا از بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ به بازه ۹۰۰-۸۰۱ رسیده است. در این بین، دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز برای نخستین بار در این رتبه ­بندی حضور پیدا کرده است.


وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای
سرپرست (ISC) اظهار داشت: در رتبه بندی جهانی شانگهای سال ۲۰۲۱، ایران با ۱۱ دانشگاه، ترکیه با ۸ دانشگاه، عربستان و مصر با ۶ دانشگاه، مالزی و پاکستان با ۵ دانشگاه و کشورهای تونس، لبنان، قطر، نیجریه و عمان با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند. برمبنای تعداد حضور، ایران رتبه اول را در بین کشورهای اسلامی دارد.


به لحاظ بهترین رتبه دانشگاهی، عربستان با بازه رتبه­ ای ۱۵۰-۱۰۱ در رتبه اول و ایران و مالزی با بازه رتبه ­ای ۴۰۰-۳۰۱ بصورت مشترک در رتبه دوم قرار دارند.
جدول زیر عملکرد دانشگاه ­های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۱ را نشان می­ دهد.


روش شناسی رتبه بندی شانگهای
دهقانی اظهار داشت: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه ­بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه، چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط ۶ شاخص ارزیابی می ­شوند. این نظام رتبه بندی از ۶ شاخص در قالب چهار معیار جهت رتبه بندی دانشگاه ها بهره می ­گیرد. این ۶ شاخص عبارتند از: تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد پژوهشگران پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات انتشار یافته در دو مجله Nature و Science، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه نامه های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی باتوجه به اندازه سازمان.


به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) منابع گردآوری داده در این رتبه ­بندی شامل وب سایت­های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه­ های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی WOS استخراج می شود.
منبع:

1400/05/24
14:30:59
5.0 از 5
546
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ