Go Map نقشه

اعلام شرایط عضویت در باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران

اعلام شرایط عضویت در باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران

به گزارش نقشه مدیر باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران به تشریح جزئیات پنجمین دوره برنامه روزی با دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: این برنامه مرداد ماه با هدف شناسایی و پشتیبانی از دانش آموزان نخبه مناطق محروم برگزار می گردد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر فرشته امین ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با اهمیت ترین هدف باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران، شناسایی دانش آموزان توانمند و نخبه سراسر کشور و استعدادیابی و توانمندسازی آنها است تا به دانش آموزان کمک نماییم در راه خود انتخاب های درستی داشته باشند.
وی ادامه داد: بر این اساس، سنجش استعدادها و توانمندی های دانش آموزان و ارائه مشاوره به آنها برای کمک به توسعه فردی و برنامه ریزی مسیر تحصیلی و شغلی، توان افزایی، حمایت و هدایت دانش آموزان مستعد، خلاق و نوآور در زمینه های علمی و فرهنگی، شناسایی و جذب دانش آموزان مستعد و نخبه برای ادامه تحصیل در دانشگاه تهران، برقراری تعامل مناسب با وزارت آموزش و پرورش برای هدفمندسازی و ارائه خدمات مناسب به دانش آموزان در سراسر کشور، معرفی رشته های تحصیلی و ظرفیت های علمی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه تهران و شناسایی، حمایت و هدایت دانش آموزان مستعد و نخبه در مناطق محروم کشور با اهمیت ترین اهداف باشگاه را می سازند.
مدیر باشگاه دانش آموزی با اشاره به کارهای باشگاه در زمینه های مختلف اشاره کرد: باشگاه دانش آموزی در چند حوزه فعالیت دارد که قسمتی از آنها کارهای دائمی هستند، همانند برنامه روزی با دانشگاه که هرسال برگزار می گردد و یا بازدید از دانشکده ها و پردیس ها که البته هم اکنون باتوجه به شرایط کرونا این بازدیدها صورت نمی گیرد. یکسری کارهای خاص هم داریم و دراین زمینه بسته هایی تحت عنوان «بسته های خدمات» طراحی شده است که استعدادیابی و روان سنجی، ارتقای سطح تمرکز و کاهش اضطراب، توسعه مهارت های کسب وکار دانش آموزی، توسعه فردی، توسعه مهارت های کسب وکار دیجیتال و آشنایی با دانشگاه تهران از عناوین این بسته ها هستند.

دکتر امین با اظهار این که این بسته ها برمبنای الگوبرداری از واحدهای مشابه در دانشگاه های معتبر دنیا تهیه شده اند، اظهار داشت: بسته های خدمات، مدت و محتوای مشخص دارند و ورودی ها و خروجی های آنها تعریف شده است و در طول سال برای دانش آموزان علاقمند، ارائه می شوند. در کنار این بسته ها، تعدادی برنامه های موردی هم وجود دارد همانند نخستین لیگ کسب وکار دانش آموزی که از فروردین ماه امسال شروع شده است و دو مرحله «استعدادیابی» و «توانمندسازی» دارد. در مرحله استعدادیابی سه فاز جداگانه ارائه شده است. فاز اول، «ارزیابی شناختی» دانش آموزان بود که فروردین ماه برگزار شد، در این فاز، دانش آموزان باید یکسری بازی آنلاین انجام می دادند و ما برمبنای آن توانستیم توانمندی های شناختی آنها را ارزیابی نماییم.
عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود بیان کرد: «فاز دوم، مبتنی بر «شایستگی های رفتاری» است که قرار بود در مردادماه سال جاری بصورت حضوری برگزار شود، اما به سبب شرایط کرونا به تعویق افتاد و احتمالاً در اواخر شهریورماه انجام خواهد شد. در این فاز، فضایی هماهنگ شده و دانش آموزان در تیم های ۵ تا ۶ نفره در اتاق های مجزا قرار خواهند گرفت و یکسری بازی هایی را بصورت گروهی انجام خواهند داد، بطور مثال لگو بازی می کنند و یا با ماکارانی سازه درست می کنند و در نهایت برمبنای ۶ شایستگی ارزیابی خواهند شد. اینها شایستگی های نرم هستند و جنبه عمومی دارند و به موفقیت دانش آموزان در بازار کار در حرفه ها و مشاغل مختلف کمک خواهند کرد.
وی با اعلان اینکه فاز سوم نخستین لیگ کسب وکار دانش آموزی مسابقه ای با عنوان «ایده تو ایده برتر» است که بصورت آنلاین در شهریورماه برگزار می شود، اظهار نمود: در این بخش از تعدادی سازمان بین المللی و داخلی چالش هایی را دریافت می نماییم، این چالش ها در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت تا آنها نظرها و ایده های خودرا عرضه کنند. برای ارزیابی و بررسی این ایده ها، تیم های داوری از سازمان های مربوط با ما همکاری خواهند کرد تا بهترین ایده ها انتخاب شوند. بر این اساس، برای آن دسته از دانش آموزانی که توانسته اند ایده های برتری عرضه کنند، شرایط کارآموزی در سازمان ها فراهم می شود و البته این هم کمکی خواهد بود تا دانش آموزان با محیط های مختلف کاری آشنا گردند. بعد از مرحله استعدادیابی، یک دوره Mini MBA نوجوانان داریم که در آن یکسری مهارت های نرم خاص همچون خلاقیت، کارگروهی، رهبری و مباحث تخصصی حوزه کسب وکار آموزش داده می شود.
مدیر باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران افزود: قسمتی از این دوره هدایت دانش آموزان در جهت تبدیل ایده به عمل است، یعنی دانش آموزان یاد می گیرند تا ایده هایی که دارند را بتوانند عملیاتی کنند و در این مرحله افرادی بعنوان مربی آنها را هدایت خواهند کرد. در نهایت نمایشگاهی از دستاوردهای دانش آموزان در زمینه های عملی و یا نظری در آخر دوره برگزار می شود.

دکتر امین با عنوان این که امسال پنجمین دوره برنامه روزی با دانشگاه تهران برگزار می شود، اشاره کرد: در برنامه امسال شرایطی را ایجاد خواهیم کرد تا دانش آموزان بصورت آنلاین وارد سیستم شوند و بتوانند مطالب و محتوای مورد نیاز در رابطه با پردیس ها و دانشکده های مختلف شامل آلبوم عکس و کلیپ های معرفی، تور مجازی و معرفی رشته ها و غیره را ببینند و اگر دانشکده ها برنامه خاصی برای معرفی و یا سخنرانی نیز بخواهند عرضه کنند در این قسمت قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است، برنامه روزی با دانشگاه سه سال حضوری بود، اما سال قبل به سبب شرایط کرونا بصورت مجازی انجام شد و امسال نیز مجازی خواهد بود.
عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت درباره میزان استقبال دانش آموزان از برنامه روزی با دانشگاه تهران اظهار داشت: سه سال نخست به سبب این که دانشجویان می توانستند در دانشگاه حضور یابند استقبال بسیار خوبی صورت گرفت. برای برگزاری این برنامه با مدارس و آموزش و پرورش هماهنگ می شد و بیش از ۵ هزار دانش آموز در این روز، از پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تهران بازدید می کردند. هر دانشکده و پردیس برمبنای هماهنگی های صورت گرفته برنامه های مجزایی را همچون سخنرانی اعضای هیأت علمی، معرفی دانشکده و برنامه های سرگرمی ارائه می داد و بازدید دانش آموزان از بامداد تا پس از ظهر آن روز به طول می انجامید، اما متأسفانه پس از سال سوم به سبب بحران کرونا دیگر امکان برگزاری حضوری فراهم نشد.
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: در سال قبل برنامه ها در دو بخش بصورت آفلاین و آنلاین ارائه شد که سخنرانی رییس دانشگاه تهران، برخی مدیران و محتوای مکتوب معرفی دانشکده ها آفلاین در سایت مربوط قرار گرفت و یک روز هم برنامه آنلاین ارتباط با معاون آموزشی و اعضای هیأت علمی را داشتیم که دانش آموزان می توانستند وارد اتاق های مشخص هر دانشکده و پردیس شوند و سؤال های خودرا مطرح کنند.

مدیر باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران به تشریح برنامه های پنجمین دوره روزی با دانشگاه پرداخت و اظهار نمود: تفاوت برنامه امسال با سال قبل در این است که در برنامه سال قبل کل برنامه به جز یک قسمت ارتباط با معاون آموزشی دانشکده ها آفلاین بود، اما امسال در نظر داریم تا بخش های مختلف برنامه همچون سخنرانی رییس دانشگاه و دیگر مسئولان ذیربط نیز بصورت آنلاین اجرا شود. بعد دانش آموزان به پردیس ها و دانشکده ها هدایت شوند. جهت معرفی به پردیس ها و دانشکده ها تاکید شده است که فقط متن در اختیار ما نگذارند، بلکه درخواست کردیم تا کلیپ معرفی دانشکده، رشته ها، بروشورهای گویا و تور مجازی هم تهیه کنند، یعنی وقتی دانش آموزی وارد سایت و دانشکده می شود، افزون بر متن نوشتاری می تواند کلیپ های مربوط را هم ملاحظه کند. بطور کلی در برنامه امسال برای ارزیابی دانش آموزان به شکلی محتواها غنی تر هستند تا با اطلاعات بیشتری بتوانند تصمیم بگیرند. یکسری شرایط سرگرمی و مسابقه هم فراهم شده تا در کنار کسب اطلاعات خاطرات خوشی برای آنها از برنامه این روز، باقی بماند.
دکتر امین با اشاره به ارزیابی های صورت گرفته از برگزاری برنامه روزی با دانشگاه اشاره کرد: در برنامه حضوری بطور خاص ارزیابی این برنامه صورت گرفته و خروجی و گزارش های آن نیز ارائه شده است که نشان دهنده آنست دانش آموزان مشتاق و علاقمند بودند تا این برنامه اجرا شود، همین طور مدارس نیز خیلی استقبال کردند. با توجه به این که دانشگاه تهران بعنوان دانشگاه مادر کشور است و خیلی از افراد علاقمند هستند تا وارد این دانشگاه شوند و این که درهای این دانشگاه به روی آنان گشوده می شود و می توانند این فضا را از نزدیک ببیند و برنامه و محتواها نیز در اختیارشان قرار می گرفت، برای آنها جذابیت داشت و همیشه استقبال زیادی می شد. در کل باتوجه به تجربه های سال گذشته، می توان گفت این برنامه با استقبال خوبی همراه بوده است و بطور مداوم از ما می خواهند تا در ایام بیشتر و شرایط خاص تر و حتی در طول سال تحصیلی برای مدارس و دانش آموزان برگزار نماییم.
وی همین طور تجربه دوران دانشجویی» را از برنامه های در دست تهیه باشگاه دانش آموزی برشمرد و عنوان کرد: «این برنامه، برای نیمه دوم سال در دانشکده های مختلف برگزار می شود تا برمبنای آن دانش آموزان بتوانند یک تجربه چند روزه دانشجویی در رشته های مختلف داشته باشند. البته باتوجه به شرایط کرونا این بستگی به نحوه و شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه ها دارد، اما در نظر داریم با این برنامه، دانش آموزان بصورت حضوری در کلاس ها حاضر و از نزدیک با شرایط و محیط آشنا گردند.

عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اعلان اینکه در باشگاه سه نوع عضویت عادی، افتخاری و ویژه داریم، اظهار داشت: عضویت عادی به شکلی است که یکسری مدارک اولیه و مشخصات، معرفی نامه مدرسه و کارنامه از دانش آموزان گرفتن می شود که برمبنای آنها ارزیابی هایی در مورد دانش آموزان صورت می گیرد و در نهایت خدماتی را بصورت رایگان و یا این که با حداقل هزینه به آنها ارائه می شود. اعضای ویژه، کسانی هستند که در ارزیابی ها امتیاز بالای ۹۰ درصد به دست می آورند و برای آنان تسهیلات ویژه ای را درنظر می گیریم. کاوش استعداد و بحث جذب نخبگان به دانشگاه تهران یکی از اهداف باشگاه است و در این راستا اعضای افتخاری، مدال آوران و المپیادی ها هستند و تمرکز ما بر این است که بتوانیم آنها را به سمت دانشگاه تهران هدایت نماییم.
مدیر باشگاه دانش آموزی با تاکید بر اهمیت تعامل با خانواده دانش آموزان اظهار نمود: برای آشنایی با خانواده ها بطور معمول هر ساله توسط باشگاه دانش آموزی همایشی برگزار می گردد تا خانواده ها و دانش آموزان با برنامه های باشگاه آشنا گردند. همین طور یکی از بسته های باشگاه بحث ارزیابی بهداشت روان دانش آموزان و خانواده های آنهاست، در همان ابتدا یک تست بهداشت روان از دانش آموزانی که می خواهند عضو شوند و خانواده های آنان برای درج در پرونده الکترونیکی گرفته می شود. ما جلسات منظمی را با خانواده هایی که فرزندانشان در باشگاه عضو هستند، برگزار می نماییم و وضعیت دانش آموزان را به خانواده ها اطلاع می دهیم. در سیستم باشگاه ارتباط با خانواده وجود دارد، یعنی هر خانواده ای می تواند با کدی که در اختیار دارد وارد سیستم شود و گزارش عملکردی فرزند خودرا ببیند. به واقع باید گفت اگر تعامل با خانواده نباشد ما موفقیت لازم را کسب نخواهیم کرد.
دکتر امین در انتهای سخنان خود ارتباط با خیرین و سازمان های داوطلب برای ارائه خدمات بهتر را از برنامه های باشگاه برشمرد و اشاره کرد: تمرکز ویژه بر روی مناطق محروم بصورت خاص برای باشگاه و همین طور برای خود من جزو انگیزه های اصلی فعالیت است، یعنی دانش آموزان نخبه ای را شناسایی نماییم که امکانات لازم را در اختیار ندارند و البته باید دراین زمینه اطلاع رسانی لازم را در مناطق محروم داشته باشیم. از جانب دیگر اقدام هایی همچون تعامل با خیرین و بنیاد حامیان دانشگاه و سازمان های داوطلب صورت گرفته است تا با کمک آنها بتوانیم خدمات مناسبی را به این دانش آموزان ارائه دهیم.
منبع:

1400/04/26
09:20:47
5.0 از 5
1001
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ