Go Map نقشه

نخ پلی استر آنتی باكتریال نانویی به تولید رسید

نخ پلی استر آنتی باكتریال نانویی به تولید رسید

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید نخ های پلی استر آنتی باکتریال با فناوری نانو شدند.به گزارش نقشه به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک صنعت نساجی با استفاده از فناوری نانو، نخ پلی استر آنتی باکتریال تولید کرده است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتریایی بالا و ماندگار طولانی مدت را فراهم می آورد.
در زندگی امروزی بهداشت منسوجات اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. رشد انواع باکتری روی البسه می تواند تهدیدی جدی برای بهداشت فردی به حساب بیاید. اهمیت این امر در پوشش ها و لباس های پزشکی دو چندان است. لزوم تأمین این نیاز تولید انواع منسوجات ضدباکتری را به یکی از زمینه های فعالیت صنایع نساجی دانش بنیان تبدیل نموده است.
از جمله مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نوع محصولات نخ پلی استر آنتی باکتریال است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتری بالا و ماندگار را فراهم می آورد.
نخ های پلی استر آنتی باکتریال پیش از این در داخل و خارج از کشور ساخته شده است اما روش تولید این نوع نخ ها، نوآورانه و منحصربه فرد است. در این مجموعه صنعتی با تلفیق فرآیند فیزیکی شیمیایی در استفاده از نانوذرات نقره در لایه نهایی نخ، محصولی با خصوصیت های متمایز از سایر موارد مشابه ساخته شده است.
در واقع نانوذرات نقره قرار گرفته بر لایه نهایی نخ با عنایت به خواص آنتی باکتریال خود، در تماس با باکتری ها مانع از رشد آنها و ایجاد قارچ می شود.
امکان استفاده از غلظت های مختلف نانومواد بدون محدودیت و اثر منفی روی خواص فیزیکی نخ همچون خصوصیت های محصول تولیدی این شرکت است.
همچنین به علت قرارگیری نانوذرات در لایه نهایی محصول، حتی در غلظت های پایین نانومواد هم میتوان خواص آنتی باکتریالی قوی در رنگ های مختلف نخ ایجاد کرد. این در شرایطی است که موارد مشابه در بازار در رنگ های محدودی عرضه می شوند.
همچنین خواص آنتی باکتریالی نخ پلی استر ساخته شده در این مجموعهٔ صنعتی دارای ماندگاری بالا بوده و در مقابل شستشو مقاوم است.
قدرت آنتی باکتری قابل تنظیم مطابق کاربرد، امکان تولید در بچ های کوچک (۴۰۰ کیلو)، قیمت پایین تر و امکان تجاری سازی بیشتر و دوام بالا همچون مزیت های رقابتی این محصو در مقایسه با دیگر محصولات داخلی و خارجی مشابه است.
این نخ پلی استر آنتی باکتریال در تولید جوراب، منسوجات نظامی، منسوجات بیمارستانی، فرش ماشینی، ماسک پارچه ای و دیگر منسوجات به کار می آید.


منبع:

1400/04/16
12:48:36
5.0 از 5
1009
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ