Go Map نقشه

رصد ۵۰۰ انفجار سریع رادیویی تنها در یك سال!

رصد ۵۰۰ انفجار سریع رادیویی تنها در یك سال!

به گزارش نقشه تلسکوپی در بریتیش کلمبیا بیشتر از ۵۰۰ انفجار رادیویی سریع (FRB) جدید را در خلال نخستین سال فعالیت خود شناسایی کرده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، منشا این انفجارهای سریع رادیویی که از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ شناسایی شده اند معلوم نیست اما تشخیص این انفجارها گامی مهم در جهت نقشه برداری از جهان است.
برای شناسایی یک انفجار رادیویی سریع با یک تلسکوپ پیشرفته باید خوش شانس بود چونکه زمان و جهت قرارگیری دیش رادیویی اهمیت زیادی دارد.
انفجارهای رادیویی پرتوهای مرموزی از نور هستند که برای چند میلی ثانیه می درخشند و سپس ناپدید می شوند. باآنکه مدت زمان درخشش آنها کوتاه است اما در خیلی از مناطق جهان همچون کهکشان راه شیری دیده شده اند. منشا و زمان رخ دادن آنها معلوم نیست.
نخستین انفجار رادیویی سریع در سال ۲۰۰۷ رصد شد و از آن زمان تابحال اخترشناسان رادیویی به سختی موفق به رصد ۱۴۰ انفجار شده اند اما یک تلسکوپ بزرگ در بریتیش کلمبیا این آمار را چند برابر کرده است. این تلسکوپ که "CHIME" نامیده می شود موفق به شناسایی ۵۳۵ انفجار رادیویی سریع در نخستین سال فعالیت خود شده است.
دانشمندانی که در پروژه ی در ارتباط با این تلسکوپ نقش داشتند همچون چندین نفر از موسسه ی فناوری ماساچوست (MIT) یافته هایشان را در جلسه انجمن نجوم آمریکا عرضه کردند. این تعداد گسترده از امواج سریع رادیویی می تواند سر نخ هایی درمورد خصوصیت های این پدیده فراهم آورد. بعنوان مثال به نظر می آید گروه جدیدی از این انفجارهای بزرگ دو نوع دارند: تکرار شونده و غیر تکرار شونده. ۱۸ عدد از این انفجارهای سریع رادیویی تکرار شدند اما باقی آنها تنها یک مرتبه رخ دادند. گروه تکرار شونده متفاوت هم بودند آنها مدت زمان طولانی تری باقی ماندند و فرکانس های رادیویی متمرکرتری داشتند. این مورد نشان داده است که انفجارهای تکرارشونده و دسته ای که تکرار نمی شوند از مکانسیم های کیهانی یا منابع اخترفیزیکی متفاوتی نشات می گیرند.
اگر ستاره شناسان زمان بیشتری برای مطالعه ی این پدیده داشته باشند بزودی در آینده می توانیم منبع آنها را کشف نماییم.
تلسکوپ "CHIME" دارای چهار آنتن بزرگ سهمی شکل است. این تلسکوپ روزانه سیگنال های رادیویی نیمی از آسمان را دریافت می کند. و یک خصوصیت منحصر به فرد دارد و آن این است که به جای چرخاندن دیشی بزرگ به صورت ثابت در یک نقطه باقی می ماند و سیگنال ها را به وسیله ی یک پردازشگر قوی دریافت می کند. به نقل از کیوشی ماسویی، (Kiyoshi Masui) دانشیار فیزیک در موسسه ی فناوری ماساچوست، این توانایی به تلسکوپ "CHIME" امکان رصد همزمان چندین جهت را می دهد کاری که با تلسکوپ های سنتی نمی توان انجام داد و بنابراین تعداد انفجارهای سریع رادیویی رصد شده توسط آن بیشتر است.
این موفقیتی بزرگ برای این تلسکوپ و اخترشناسی رادیویی است. زمانی که امواج رادیویی می سوزند گاز و پلاسماهایی که در راه آنها قرار دارند منحرف شده یا پراکنده می شوند. هرچقدر این پراکندگی بیشتر باشد اخترفیزیکدانان و ستاره شناسان بهتر می توانند فرضیه هایی در مورد امواج سریع رادیویی و منشا آنها مطرح کنند. این روش برای همه ی ۵۳۵ امواج سریع رادیویی رصد شده انجام شد و به نظر می آید بیشتر آنها از کهکشان هایی بسیار دور آمده اند. درک این که چه منبعی انرژی کافی برای انتشار این امواج را دارد حتی می تواند درک ما از آغاز جهان را تغییر دهد.1400/03/21
11:35:33
5.0 از 5
1186
تگهای خبر: فناوری , نقشه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ