Go Map نقشه
مدیرعامل صندوق ثامن خبر داد

اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت

اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت

به گزارش نقشه مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن از عرضه ˮتسهیلاتˮ، ˮصدور ضمانت نامهˮ و ˮسرمایه گذاری خطرپذیرˮ برای شرکت ها و فناوران حوزه سلامت اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال ۱۰۱ فقره تسهیلات پرداخت شده که این میزان بالغ بر ۲۹۴ میلیارد ریال را شامل می شود.


حمیدرضا فرهادی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه صندوق پژوهش و فناوری ثامن یک صندوق غیردولتی حوزه سلامت است، اضافه کرد: خدمات عمومی این صندوق در ۳ حوزه "تسهیلات"، "صدور ضمانت نامه" و "سرمایه گذاری خطرپذیر" تعریف شده است. خدمات ضمانت نامه ما شامل انواع ضمانت نامه ها شامل شرکت در مناقصه و مزایده، حسن انجام کار و ضمانت تعهد پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه خدمات عرضه تسهیلات این صندوق شامل انواع تسهیلات می شود، اظهار نمود: این تسهیلات شامل تولید نمونه سازی محصول، تجاری سازی، سرمایه گذاری در گردش، لیزینگ و استصناع است و خدمات سرمایه گذاری خطرپذیر ما هم عموما بر روی ایده استارت آپ ها است.
فرهادی با تکیه بر اینکه بر مبنای اساسنامه صندوق پژوهش و فناوری ثامن، خدمات تخصصی ما در حوزه سلامت است، تصریح کرد: شرکتهای فعال در عرصه تولید دارو، مواد مؤثره دارویی و تجهیزات پزشکی و سایر موارد در رابطه با این حوزه، می توانند از چتر حمایتی این صندوق بهره مند شوند.
مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن ضمن اشاره به خدمات تخصصی این صندوق، اظهار نمود: دو خدمت "تدوین استراتژی تأمین مالی شرکت ها" و "طراحی و تدوین طرح های کسب و کار" دو خدمت تخصصی این صندوق به حساب می آید و به صورت تخصصی به شرکت هایی که در حوزه توسعه فناوری های سلامت فعال می باشند، خدمات مشاوره ای عرضه می شود.
وی تأمین مالی این صندوق را از ۳ منبع "عاملیت"، "منابع داخلی" و "خط اعتباری" عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در این صندوق طی ۹ سال فعالیت، ۱۰۱ فقره تسهیلات پرداخت شده که این میزان بالغ بر ۲۹۴ میلیارد ریال را شامل می شود.
فرهادی با اشاره به اینکه حجم عرضه خدمات این صندوق در ۶ ماه گذشته نسبت به دو سال قبل چهار برابر شده است، افزود: این امر به علت رویکرد جدید این صندوق در پشتیبانی از ایده های فناورانه بوده است. این صندوق تابحال به خدمات سرمایه گذاری خطرپذیر و صدور ضمانت نامه وارد نشده بود، ولی در ۶ ماه اخیر ۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری خطرپذیر داشتیم.
وی افزود: علاوه بر آن ۱۲۰ میلیارد ریال هم سرمایه گذاری خطر پذیر در ۳ ماه آینده مصوب داریم که اجرا می گردد.
فرهادی، مهم ترین سرمایه گذاری این صندوق را در زمینه تولید پروبیوتیک ها دانست و در اینباره توضیح داد: ما با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه گذاری خطر پذیر بر روی راه اندازی خط تولید پروبیوتیک ها را انجام دادیم. این طرح متعلق به یکی از استارت آپ ها بود.
وی با اشاره به اینکه پروبیوتیک ها نه تنها در مواد دارویی بلکه در مواد غذایی کاربرد دارند، تصریح کرد: این استارت آپ در این عرصه تحقیقات گسترده ای داشته است و این سرمایه گذاری برای تجاری سازی و راه اندازی خط تولید بوده و امیدواریم تا ۶ ماه آینده این مواد وارد بازار شود.
مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن ضمن اشاره به تسهیلات کرونایی این صندوق، اظهار داشت: یکی دیگر از سرمایه گذاری های خطرپذیر این صندوق تولید کیت های تشخصیص کرونا بوده است که از تولید یکی دو شرکت مورد حمایت این صندوق قرار گرفته است.
وی ضمن اشاره به مزایای سرمایه گذاری خطرپذیر اظهار نمود: سرمایه گذاری خطرپذیر نوعی از تسهیلات است که هر دو طرف در سود و زیان شریک می شوند و این امر منوط به آن است که در مراحل تولید هر چه دقت بیشتری باشد و تحقیقات به صورت تیمی صورت گیرد، احتمال شکست کاهش خواهد یافت و این کاهش ضریب شکست تنها شامل حال سرمایه گذار نمی گردد، بلکه مشمول سرمایه پذیر هم خواهد شد. ازاین رو اگر برنامه تولید فناوری به صورت اصولی تدوین شده باشد، احتمال شکست کاسته می شود.
فرهادی ضمن اشاره به چتر حمایتی این صندوق برای تیم های استارت آپی و فناور، تصریح کرد: صاحبان ایده از زمانی که صاحب ایده می شوند تا زمانی که شرکت راه اندازی می شود و قابلیت اتصال به سیستم بانکی را دارند، می توانند از خدمات حمایتی این صندوق بهره مند شوند؛ به این معنا که خدمات ما از فناوران از زمان ایده تا زمان تولید صنعتی است، ضمن آنکه این صندوق مشاوره هایی در زمینه طرح کسب و کار عرضه می دهد.
مدیر عامل این صندوق حمایتی ضمن اشاره به مزایای حمایت های این صندوق ها نسبت به بانک ها، اظهار داشت: ضوابط بانکی برای اعطای تسهیلات نسبت به صندوق های پژوهش و فناوری سختگیرانه تر است، ضمن آنکه تأمین مالی مبتنی بر سیستم بانکی با تاکید بر شرکت ها است، ولی ما به همان اندازه که به شرکت ها توجه داریم، بر طرح و کارآفرینی هم متمرکز هستیم. امکان دارد شرکت سازوکار قوی نداشته باشد، ولی ایده های فناورانه خوبی داشته باشند که بر مبنای طرح های عرضه شده به آنها تسهیلاتی اعطا خواهیم کرد.
وی، زمان بندی کوتاه برای اعطای تسهیلات را از دیگر مزایای تسهیلات این صندوق ها دانست.
منبع:

1400/02/13
10:46:27
5.0 از 5
1087
تگهای خبر: بازار , تحقیقات , خدمات , طراحی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ