Go Map نقشه

افزایش مشكلات گوارشی با ضدعفونی كننده های دست

افزایش مشكلات گوارشی با ضدعفونی كننده های دست

نقشه: خراسان رضوی برخی از کشورها گزارش کردند که میزان گاستروانتریت ویروسی (التهاب معده، روده کوچک و بزرگ) طی ماه های اخیر بالا رفته است و کارشناسان معتقدند، استفاده بیشتر از مواد ضدعفونی کننده دست که تاثیر کمی بر عوامل بیماری زا مانند نوروویروس دارند تا حدی مقصر این مشکل هستند.


به نقل از نیوز، داده های جدید منتشرشده توسط مقامات بهداشتی ایالت ویکتوریا استرالیا از افزایش چهار برابری شیوع گاستروانتریت در مراکز مراقبت از کودکان طی چند ماه اول سال ۲۰۲۱، در مقایسه با میانگین پنج ساله خبر می دهد.
شایان ذکر است، کشورهای دیگری مانند نیوزیلند و تایوان نیز طی ماه های اخیر شیوع نوروویروس را گزارش کرده اند.
گاستروآنتریت معمولا توسط ویروسی به نام نوروویروس ایجاد می شود و مشخص شده که این ویروس بعد از تماس با یک سطح یا شخص آلوده و سپس لمس دهان منتشر می شود. والدین مطمئنا با این بیماری آشنایی دارند برای اینکه ویروس اغلب توسط کودکان پراکنده می شود و مراکز نگهداری از کودکان کانون مشهور خوشه های عفونت هستند.
کتی مویر، رئیس شورای اطلاعات ایمنی مواد غذایی استرالیا توضیح داد: «نوروویروس موجب استفراغ و اسهال می شود. این موارد در تمام طول سال اتفاق می افتد و در زمستان به اوج خود می رسد، برای اینکه در این زمان در خانه در تماس نزدیک با دیگران هستیم و ویروس به سادگی توسعه پیدا می کند. شیوع نوروویروس همینطور در مواردی که افراد در مکان هایی با ارتباط نزدیک با یکدیگر زندگی می کنند مانند مراکز مراقبت از سالمندان و مراقبت از کودکان، بیمارستان ها، کشتی های تفریحی و رویدادهای ورزشی اجتماعی شایع است.»
اینکه چرا خوشه های نوروویروس در حال افزایش می باشد دقیقا معلوم نیست اما بعضی از کارشناسان معتقدند که امکان دارد افزایش استفاده از ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل در این امر نقش داشته باشد. با مبتلاشدن به بیماری همه گیر کووید-۱۹ در اوایل سال ۲۰۲۰، افراد بیشتر از گذشته و به صورت مکرر از مواد ضدعفونی کننده دست استفاده می نمایند. برخی تخمین ها نشان داده است تقاضا برای این محصولات در چند ماه اول همه گیری ۱۶ برابر شده بود.
وینسنت هو، متخصص گوارش در مقاله اخیر خود بیان نمود: «گمان می کنم خیلی از ما بجای شستن دست ها از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده می نماییم اما اگر ضدعفونی کننده دست مناسب هم باشد، اما در مقابل نوروویروس کارایی ندارد.»
مدت هاست که محققان گمان می کنند ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل امکان دارد به اندازه شست شوی دست با آب و صابون در از بین بردن نوروویروس موثر نباشند. یک نظرسنجی جذاب در سال ۲۰۱۱ در ۱۶۱ مرکز مراقبت طولانی مدت ایالات متحده نشان داد که استفاده از آب و صابون بجای مواد ضدعفونی کننده دست شیوع نوروویروس را کمتر می کند.»
پیتر کولینون، متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه ملی استرالیا اظهار نمود: ضدعفونی کننده های دست آلودگی ها را از دست پاک نمی کنند. وی سفارش می کند که افراد نباید شست وشوی کامل دست را با ضدعفونی کننده دست جایگزین کنند و باید پیش از استریل کردن دست با محلول های حاوی الکل به فکر تمیز کردن دست ها باشیم.
ایشان در ادامه اضافه کرد: «مانند همه ضدعفونی کننده ها، تمیز بودن دست ضروری می باشد. شما نمی توانید چیزی را فقط در یک محلول جادویی فرو برید و آنرا عاری از آلودگی کنید. اول تمیز و سپس استریل کنید. تاثیر مواد ضدعفونی کننده آنی نیست و مدتی طول می کشد تا نفوذ کند، ازاین رو شستن دست مهم می باشد.»
منبع:

1400/02/09
13:04:35
5.0 از 5
1054
تگهای خبر: دانشگاه , محصولات , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ