Go Map نقشه
با همكاری دانشمند ایرانی صورت گرفت

معرفی نانوحسگری كه گاز سمی دی اكسیدنیتروژن را در غلظت های كم تشخیص می دهد

معرفی نانوحسگری كه گاز سمی دی اكسیدنیتروژن را در غلظت های كم تشخیص می دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیا با همکاری پژوهشگر پسادکتری ایرانی، نانوحسگری را معرفی کردند که می تواند دی اکسید نیتروژن را در غلظت هایی در حد ۵۰ ppb شناسایی کند و به قول آنها این سنسور برای کمک به افراد مبتلا به آسم بسیار مناسب می باشد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دی اکسید نیتروژن، یکی از آلاینده های هوا است که توسط خودرو های احتراقی و اجاق های گاز سوز منتشر می شود. این ماده بی بو و نامرئی است، ازاین رو برای تشخیص آن احتیاج به سنسور ویژه ای است تا بتوان غلظت های خطرناک این گاز سمی را با دقت تشخیص دهد. اما بیشتر سنسورهای موجود مصرف انرژی بالایی دارند چونکه برای دستیابی به عملکرد مناسب معمولاً باید در دماهای بالا کار کنند.
بر این اساس توسط تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا یک سنسور بسیار نازک ساخته شد که می تواند به این نیاز پاسخ دهد. در مقاله ای که این گروه تحقیقاتی در مجله Nano Letters به چاپ رساندند، جزئیاتی درباره یک سنسور دوبعدی عرضه کردند که در دمای اتاق کار می کند؛ بنابراین، انرژی کمتری نسبت به سنسورهای معمولی مصرف می کند. به قول آنها این سنسور دو بعدی که از آلیاژ تک لایه دی سولفید رنیم نیوبیم ساخته شده، دارای خصوصیت شیمیایی برتر و زمان بازیابی جالب توجهی است.
امین عزیزی، محقق پسادکتری از دانشگاه برکلی در اینباره اظهار داشت: برخلاف سایر دستگاههای دو بعدی ساخته شده از موادی مانند گرافن، این سنسور دو بعدی به صورت انتخابی به مولکول های دی اکسید نیتروژن پاسخ داده و کمترین پاسخ را به سایر گازهای سمی مانند آمونیاک و فرمالدئید می دهد. علاوه بر این، این سنسور دو بعدی جدید می تواند غلظت خیلی کم دی اکسید نیتروژن در حد ۵۰ قسمت در میلیارد را تشخیص دهد.
هنگامی که یک سنسور مبتنی بر دی سولفید مولیبدن یا نانولوله های کربنی مبادرت به تشخیص دی اکسید نیتروژن می کنند، بازگشت آن به حالت اولیه در دمای اتاق امکان دارد ساعت ها طول بکشد. عزیزی می گوید: «اما سنسور ما فقط چند دقیقه طول می کشد.»
به نقل از ستاد نانو، این سنسور نه تنها بسیار باریک است، بلکه انعطاف پذیر و شفاف هم است که آنرا به گزینه ای مناسب برای سنسورهای نظارت بر محیط زیست تبدیل می کند. اگر سطح دی اکسید نیتروژن در محیطی بیشتر از ۵۰ قسمت در میلیارد باشد، این مورد می تواند برای فرد مبتلا به آسم بسیار خطرناک باشد، اما هم اکنون، سنسورهای گاز دی اکسید نیتروژن نمی توانند چنین غلظتی را تشخیص دهند. به قول عزیزی، سنسور آنها اگر در تلفن های هوشمند یا سایر وسایل الکترونیکی پوشیدنی قرار گیرد، می تواند این خلا را پر کند.
منبع:

1400/01/21
12:19:52
5.0 از 5
1072
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ