Go Map نقشه
نماینده ولی فقیه در هرمزگان:

جهاد دانشگاهی ظرفیت وصل كردن حلقه دانشگاه ها و صنایع را دارد

جهاد دانشگاهی ظرفیت وصل كردن حلقه دانشگاه ها و صنایع را دارد

نقشه: هرمزگان اعضای هیئت رئیسه جهاد دانشگاهی استان، بامداد امروز، ۱۸ فروردین ماه، به مناسبت شروع سال ۱۴۰۰ با نماینده ولی فقیه در هرمزگان دیدار کردند.نماینده ولی فقیه در هرمزگان، در این دیدار اظهار نمود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سال جاری را بعنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری کردند و سهم جهاد دانشگاهی و جامعه نخبگانی و دانشگاهی در تحقق این شعار و همینطور در جهت تمدن سازی در گام دوم انقلاب اسلامی، نقش بسیار مهمی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده اضافه کرد: جامعه نخبگان حلقه وصل توده های مردم به رهبر فرزان انقلاب(مدظله العالی) هستند و جهاد دانشگاهی در راه تمدن سازی، یکی از مهم ترین سهم ها را در حوزه های سخت افزاری و بخصوص نرم افزاری با تولید علم و فرهنگ دارد. جهاد دانشگاهی در جهت بسترسازی تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب و آماده سازی مردم با قدم گذاشتن در راه علم و آگاهی بخشی، نقش بی بدیلی را ایفا می کند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان خاطرنشان کرد: وقتی حرف از رف موانع تولید می شود، ذهن ها به سمت موانع اداری می رود اما یکی از مهم ترین اقدامات برای رشد و توسعه تولید، رفع موانع علمی است. امروز در فضای صنعت و مجموعه های تولیدی، موانع علمی بسیاری وجود دارد که جز با ورود دانشگاهیان رفع نمی شوند، ازاین رو باید به سمت تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت پیش رویم.عبادی زاده اظهار داشت: وقتی مساله ای تولید می شود، جامعه نخبگان باید پاسخگو باشند. علما همواره به دنبال پاسخی برای چگونگی مدنی و اجتماعی بودن انسان و اینکه چه چیزی انسان های را در کنار هم قرار می دهد، بوده اند. از نظر ابن سینا، سرشت و فطرت انسان او را به سمت زندگی اجتماعی می کشاند و از دید علامه طباطبایی، اضطرار و نیاز انسان ها را در کنار هم قرار می دهد. لزوم ها ما را محکوم به ادامه مسیر می کنند و لزوم حل مسائل مهم جامعه هم می تواند جامعه نخبگانی ما را وادار کند که به سمت پیدا کردن راهکاری برای حل مسائل بروند.

وی افزود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مفهوم شعار سال قبل را با ادبیات دیگری در سال جدید گنجاندند و آنرا تکمیل کردند. این مساله نشان دهنده آن است که در سال گذشته، باوجود همه تلاش ها نتوانستیم به اهداف نظام و شعار سال دست یابیم. جهاد دانشگاهی بعنوان مجموعه ای متکی به خود، فعالیتهای خوبی را در حوزه های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی دارد. برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت بخصوص در حوزه مزیت ها و ظرفیت های بالقوه استان هرمزگان، می تواند پشتیبان خوبی برای بخش تولید باشد.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه کرد: در حوزه توسعه سواحل مکران از ابتدایی ترین کارهایی که باید صورت بگیرد، این است که جامعه محلی احساس کند صنعتی که در کنارش قرار گرفته، فرهنگ جدید و سبک زندگی اجتماعی جدیدی با خود آورده که تمام منافع و باورهای او را زیر سؤال نخواهد برد. اگر می خواهیم جامعه محلی را همراه نماییم، باید توسعه با منافع او هم سازگاری داشته باشد.عبادی زاده تصریح کرد: برگزاری دوره های نیازمحور کوتاه مدت بر مبنای مأموریت های استان، می تواند در پیشبرد برنامه های چشم انداز تمدن نوین اسلامی، بسیار اثرگذار باشد. جهاد دانشگاهی باید متناسب با نیازهای منطقه، مأموریت های آموزشی را هدف گذاری و رشته های متناسب با نیاز استان را راه اندازی کند. دریا بزرگ ترین ظرفیت استان بوده و نیاز دریایی ما تنها شیلاتی نیست. امروز به رشته هایی چون حقوق دریا، تجارت دریا، گردشگری دریا، حقوق حمل و نقل و... نیاز داریم.

وی اظهار نمود: امروز اقتصاد جهان دریامحور بوده و بیشتر از ۸۰ درصد شهرهای پیشرفته دنیا در کنار سواحل هستند. اما شهرهای ساحلی و بندری ما وضع مطلوبی ندارند و فقر و بی روحی ساحل بر چهره این شهرها نشسته است. جهاد دانشگاهی تلاش کند با فعالیتهای پژوهشی درزمینهٔ دریا، موانع و نقیصه های علمی این حوزه را برطرف کند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه کرد: ارتباط با دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری هم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بخشی از فعالیتهای جهاد دانشگاهی با هم افزایی ها پیش می رود. حضور فیزیکی جهاد دانشگاهی در دانشگاه ها می تواند دستاوردهای فرهنگی بزرگی را رقم زند. متأسفانه بیشتر مجموعه ها فعالیتهای علمی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی خویش را به صورت جزیره ای انجام می دهند و نمی توانند حلقه ها را به هم وصل کنند. اما جهاد دانشگاهی ظرفیت وصل کردن حلقه دانشگاه ها و صنایع را دارد و می تواند در این عرصه گام های مؤثری بردارد.سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در این دیدار اظهار نمود: پس از جابجایی های مدیریتی در جهاد دانشگاهی، بازبینی هایی در سیاست های جاری در جهت بهبود فرآیند فعالیتهای خود صورت دادیم. همچون اینکه در معاونت پژوهشی، تمرکز ویژه خویش را به حضور و فعالیت در حوزه شیلات، صنایع و فناوری های دریایی معطوف کردیم.

محمد دلپسند اضافه کرد: همینطور در حوزه آموزش، تأسیس مرکز تخصصی آموزش کوتاه مدت صنایع فلزی و صنایع بندری را جهت مهارت افزایی فعالان صنعت، در دستور کار خود قرار دادیم. اولویت ما در این عرصه گام برداشتن در جهت تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است. برای توسعه سواحل مکران نگاه ملی ویژه ای صورت گرفته و جهاد دانشگاهی استان هرمزگان، آمادگی افزایش ظرفیت های این منطقه در حوزه آموزش های نیازمحور را دارد.

سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان خاطرنشان کرد: در حوزه دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هم در رشته ها بازبینی هایی صورت داده و افزودن رشته های صنعتی، شیلاتی و خدمات بندری و دریایی را در دستور کار خود قرار داده ایم و از مهرماه آینده به سمت رشته هایی می رویم که تکیه بر مزیت های استان دارد.

دلپسند افزود: در حوزه مرکز رشد، تلاش کردیم اکوسیستم کارآفرینی را با برگزاری رویدادها و نشست های تخصصی در استان، تقویت نماییم. ازاین رو فعالیت مستمری را در حوزه رویدادهای استارتاپی دریامحور شروع کرده ایم که در مرحله خوبی قرار دارد. در کنار آن طرح توسعه مشاغل خانگی را در دست اجرا داریم که خوشبختانه در فاز ثبت نام، بین استان های کشور جایگاه اول را کسب کردیم و در فاز آموزش هم جایگاه خوبی داریم.وی بیان نمود: در حوزه فرهنگی، خبرگزاری های ایسنا و ایکنا و همچنینی سازمان دانشجویان ما فعالیتهای خوبی در سطح استان دارند و ما آماده هرگونه همکاری و تعامل با دفتر نمایندگی ولی فقیه در هرمزگان در جهت تحقق شعار سال و بسترسازی تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب هستیم. خبرگزاری های وابسته به جهاد دانشگاهی بخصوص ایکنا با عنایت به رسالتی که در جهت ترویج فرهنگ اسلامی برگرفته از قرآن کریم دارد، آماده تعامل بیشتر با این دفتر در جهت برگزاری نشست ها، سلسله میزگردها و گفت وگوهای تخصصی، ساخت کلیپ های ویدئویی و تهیه گزارش های مختلف برای ترویج هرچه بیشتر فرهنگ قرآن، سبک زندگی ایرانی اسلامی و همینطور تمدن سازی نوین اسلامی است.

سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان در انتها خاطرنشان کرد: همینطور گفت وگوهایی با مسئولین دانشگاه هرمزگان جهت حضور فیزیکی جهاد دانشگاهی در این دانشگاه مادر برای هم افزایی بیشتر در حوزه های علمی، پژوهشی و فرهنگی داشته ایم که امیدواریم تحقق آن با ریشه کن شدن ویروس منحوس کرونا و همینطور تأکیدات نماینده ولی فقیه در هرمزگان، تسریع یابد. ارتباط هرچه بیشتر با صنایع بزرگ استان هم از اهداف دیگر ماست تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای آموزشی، علمی و پژوهشی این صنایع باشیم.منبع:

1400/01/18
23:48:30
5.0 از 5
1028
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ