Go Map نقشه
در یك مطالعه بررسی شد

روشی برای درمان جانبازان مبتلا به اختلال بعد از ضربه

روشی برای درمان جانبازان مبتلا به اختلال بعد از ضربه

نقشه: پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشکی ارتش و بقیه الله با انجام مطالعه ای روش درمانی فراشناختی را بعنوان درمان اختلال استرس بعد از ضربه مطرح نمودند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، یکی از اختلال های روان شناختی شایع در نیروهای نظامی در حال خدمت یا کهنه سربازان یا رزمندگان، اختلال استرس بعد از ضربه یا PTSD است. این اختلال روانی، مجموعه ای از نشانگان مستمر و مکرر است که بعد از تجربه یا مشاهده یک رویداد صدمه زا روی می دهد. این رویداد می تواند بعد از حضور در جنگ و جبهه، تجاوز جنسی، بدرفتاری با کودکان، سوانح هوایی و جاده‌ ی و... به وجود آید.

یکی از روش های درمانی که در دو دهه اخیر برای این اختلال روانی مطرح می شود، درمان فراشناختی است. این رویکرد درمانی فرض می کند که مشکلات روان شناختی نتیجه نگرش های تحریف شده و نادرست فرد نسبت به خود و جهان است و اعتقاد دارد که مشکلات افراد، نتیجه سبک تفکر انعطاف ناپذیر و تکراری در واکنش به افکار، احساسات و باورهای منفی است.

با توجه به میزان شیوع نسبتا بالای PTSD و اختلال های همراه با آن مثل افسردگی و اضطراب در میان کارکنان نظامی، پژوهشگران با انجام مطالعه ای، اثربخشی شیوه درمان فرا شناختی را در درمان جانبازان جنگ با اختلال PTSD مزمن و علایم اضطراب و افسردگی، بررسی کردند.

این مطالعه به روش نیمه تجربی با گروه کنترل، به صورت پیش آزمون و پس آزمون با پیگیری سه ماهه روی ۵۷ نفر از جانبازان رجوع کننده به برخی بخش های روان پزشکی بیمارستان های نظامی شهر تهران اجرا شد.

برای انجام این مطالعه ۱۷ نفر به گروه دریافت کننده درمان فراشناختی، ۱۷ نفر به گروه دریافت کننده مواجهه درمانی طولانی مدت و تعداد ۲۲ نفر به گروه کنترل به صورت تصادفی تقسیم و بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که افراد مورد مداوا در هر دو مداخله درمان فراشناختی و مواجهه درمانی طولانی مدت با گروه کنترل تفاوت معناداری داشتند.

بر اساس نتایج این مطالعه میتوان اظهار داشت که درمان فراشناختی هم می تواند بعنوان یکی از مداخلات درمانی اثربخش جدید در حوزه PTSD مزمن ناشی از جنگ در کنار سایر درمان های روان شناختی PTSD مثل مواجهه درمانی طولانی مدت مطرح باشد.

در انجام این پژوهش، امیرحسین راه نجات، سید حسین سلیمی، علی فتحی آشتیانی، بهنوش صبایان، پرویز دباغی، مهدی ربیعی، ارسیا تقوا، وحید دنیوی و هاله شاهد حق قدم؛ پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشکی ارتش، بقیه الله اعظم (عج) و دانشگاه آزاد اسلامی ورامین، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه اسفند ماه ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه اثربخشی درمان فراشناختی و مواجهه سازی طولانی مدت بر کاهش علائم اضطراب و افسردگی در جانبازان مبتلا به اختلال استرس بعد از ضربه (PTSD) مزمن ناشی از جنگ» در مجله طب نظامی، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله انتشار یافته است.
1400/01/16
11:27:15
5.0 از 5
1251
تگهای خبر: تجربه , جاده‌ , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ