Go Map نقشه

۷۱۴ موسسه ایرانی در بین برترین های وبومتریكس

۷۱۴ موسسه ایرانی در بین برترین های وبومتریكس

به گزارش نقشه بر پایه ویرایش ژانویه سامانه رتبه بندی «وبومتریکس» (یا رتبه بندی وب دانشگاه ها) در سال 2021 میلادی، 714 مؤسسه ایرانی در سیاهه 20 هزار مؤسسه ای این سامانه هستند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دانشگاه تهران موسسه ی برتر ایرانی است که در این سیاهه در رتبه ی 349 جهان و نخستِ ملی جای گرفته است. بعد از این، دانشگاه های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، شیراز، فردوسی مشهد، و صنعتی اصفهان در رتبه های دوم تا دهم ملی هستند.
هدف کلیدی از انتشار «وبومتریکس»، نه تنها رتبه بندی وبگاه ها، بلکه بهبود انتشارات در وب است. آزمایشگاه «سایبرمتریکس» سالانه دو ویرایش از نظام «وبومتریکس» در ماه های ژانویه و ژوئیه منتشر می کند. پشتیبانی از دسترسی آزاد، دسترسی الکترونیکی به انتشارات علمی، و دسترسی به دیگر منابعِ دانشگاهی از اولین هدف های این نظام رتبه بندی هستند.
تأثیر (یا مشاهده پذیری)، دسترسی (یا شفافیت/ باز بودن)، و سرآمدی (پژوهش) سنجه هایی هستند که «وبومتریکس» برای ارزیابی وبگاه مؤسسه ها به کار می برد. در ویرایش های پیشین این نظام رتبه بندی، چهار سنجه ارزیابی به کار می رفتند، ولی در اولین ویرایش سال 2021 میلادی، سنجه حضور (یا اندازة اطلاعات در وب) کنار گذاشته شده است.
در جدول یک، رتبه ملی و جهانی 10 دانشگاه برتر ایرانی در نظام رتبه بندی «وبومتریکس» و در جدول دو، رتبه جهانی آنها در سنجه های گوناگون آمده است. سیاهه همه مؤسسه های ایرانی را در این رتبه بندی می توان در سامانه‌ی «نما» دید.
رتبه 10 مؤسسه‌ی برتر ایرانی در نظام رتبه بندی «وبومتریکس» در ژانویه ۲۰۲۱

رتبه‌ی 10 مؤسسه برتر ایرانی در سنجه های گوناگون نظام رتبه بندی «وبومتریکس» در ژانویه ۲۰۲۱

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه گزارش رتبه بندی «وبومتریکس»، «University of Washington» با بیشترین امتیاز پیشگام مؤسسه های جهان است و «Cornell University»، «Johns Hopkins University»، «Yale University»، «University of California San Diego»، «University of Toronto»، «University of Wisconsin Madison»، «Pennsylvania State University»، «New York University»، و «Eidgenössische Technische Hochschule ETH Zürich» در جایگاه های دوم تا دهم هستند.
1399/11/27
21:35:41
0.0 از 5
1105
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ