Go Map نقشه
توسط محققان ایرانی انجام شد

حذف داروهای شیمی درمانی از سیستم های آبی با ابزاری نوین

حذف داروهای شیمی درمانی از سیستم های آبی با ابزاری نوین

دو پژوهشگر ایرانی به اسامی ˮمحمد ارجمندˮ و ˮفرهاد احمدی جوکانیˮ از دانشگاه بریتیش کلمبیا اوکناگن موفق به توسعه ابزاری شده اند که داروهای شیمی درمانی را از سیستم های آبی حذف می کند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، "آنچه وارد می شود، باید خارج شود" یک جمله آشنا است که در وصف چالش هایی که پیش روی پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا قرار دارد به کار می آید چونکه آنها در حال بررسی روش هایی برای حذف مواد شیمیایی و دارویی از سیستم های آب عمومی هستند.
دکتر محمد ارجمند استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه بریتیش کلمبیا اوکناگن در این زمینه اظهار داشت که محصولات پاک کننده، رنگ های آلی و داروها در حال یافتن راه هایی برای ورود به آب هستند که این امر تأثیرات منفی گسترده ای بر سلامت و محیط زیست دارد و گرچه دارویی مانند داروی شیمی درمانی به نام "متوترکسات"(Methotrexate)می تواند برای بیماران بسیار موثر باشد اما هنگامی که داروها از بدن خارج می شوند به یک خطر بزرگ برای سلامت انسان و محیط تبدیل می شوند.
وی ادامه داد: متوترکسات یک داروی ضد سرطان است که در شیمی درمانی برای درمان سرطان، سرطان خون، پسوریازیس، روماتیسم مفصلی و سایر بیماریهای التهابی در دوز بالا تجویز شده و مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود، دارو توسط بدن جذب نمی گردد و در نهایت به کانال های آب ناشی از زباله های بیمارستان، فاضلاب و آب های سطحی راه می یابد.
دکتر ارجمند که یکی از پژوهشگران برنامه مدیریت تحقیق کانادا در رشته مهندسی پلیمر و مواد پیشرفته است در ادامه اظهار داشت: حذف این نوع آلاینده ها از فاضلاب می تواند هزینه بر و پیچیده باشد. ما در حال اصلاح ساختار نانومواد جاذب هستیم تا بتوانیم توانایی آنها را در جذب یا دفع مواد شیمیایی کنترل نماییم.
طی این مطالعه در صورتیکه پژوهشگران وی در حال بررسی روش هایی برای حذف داروهای ضد سرطان از منابع آبی بودند آنها یک نانومواد متخلخل به نام چارچوب فلزی - آلی(MOF) طراحی کردند که توانایی جذب این آلاینده ها از آب را دارد.
ارجمند اظهار نمود: عمل جذب هنگامی صورت می گیرد که مولکول های یک ماده شیمیایی به سطح یک ماده جامد بچسبند. در این حالت داروی شیمی درمانی به سطح جاذب که چارچوب فلزی-آلی است می چسبد.
دکتر فرهاد احمدی جوکانی دانشجوی مقطع دکترای آزمایشگاه نانو مواد و نانوکامپوزیت های پلیمر دکتر ارجمند و یکی از پژوهشگران این تحقیق اظهار داشت: ما دقیقاً ساختار چارچوب های فلزی-آلی خودرا به شکلی مهندسی و طراحی نموده ایم که بتوانیم توسط آن داروی ضد سرطان را به سرعت از محلول های آبی خارج نماییم.
ارجمند اشاره کرد: چارچوب های فلزی-آلی یک روش مقرون به صرفه برای حذف مواد شیمیایی از مایعات و آب است و یک روش موثر برای بهبود سیستم های فاضلاب نیز بشمار می رود.
وی در آخر اضافه کرد: ظرفیت جذب بالا، قابلیت بازیافت مناسب و پایداری ساختاری عالی، چارچوب فلزی-آلی ما را به یک گزینه مناسب برای حذف متوترکسات از محلول های آبی تبدیل می کند. یافته های ما نشان میدهد که این داروی خاص می تواند به سرعت و بطور موثر توسط چارچوب فلزی-آلی مبتنی بر آلومینیوم ما جذب شود.1399/11/02
23:39:41
0.0 از 5
1163
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ