Go Map نقشه
گزارشی از یك پروژه ی میلیاردیِ بی حاصل؛

ابهام در فراخوان تاسیس كارخانه نوآوری بوشهر

ابهام در فراخوان تاسیس كارخانه نوآوری بوشهر

نقشه: بوشهر خرداد سال قبل رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری از زمان بندی راه اندازی کارخانه های نوآوری در کلان شهرهای بزرگ کشور آگاهی داد. کارخانه نوآوری یک مجموعه غیرانتفاعی است که با هدف کمک به فرهنگ پویایی و شکل گیری اجتماع نوآوری و رشد و توسعه ی استارت آپ ها و کسب وکارهای نوآورانه راه اندازی می شود.


اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه معمولاً برمبنای مزیت های منطقه ای و بومی فعالیت کارخانه های نوآوری مشخص می شود، ابراز امیدواری کرد "ایجاد این کارخانه ها بستر مناسبی را برای توسعه زیست بوم نوآوری در کشور مهیا کند."
وی با اشاره به اینکه جهت راه اندازی کارخانجات نوآوری بوسیله راه و شهرسازی، شهرداری، استانداری اقدام می شود، بیان کرد: "امیدواریم در کلان شهرهای کشور ایجاد کارخانه های نوآوری را در کنار مراکز نوآوری داشته باشیم. ما همیشه در معاونت علمی به فکر هستیم که این پهنه های صنعتی متروکه از یک طرف و ظرفیت های خالی وارد چرخه نوآوری شوند و از آنها اشتغال زایی بدون دود و آلودگی های زیست محیطی بیرون بیاید."
در استان های دیگر این کار با انعقاد تفاهم نامه هایی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری، پارک علم و فناوری و سرمایه گذاران بخش خصوصی (اردبیل)، حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری استانداری (آذربایجان شرقی) و یا معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، استانداری و شهرداری (البرز) انجام گرفته و در جریان است اما در استان بوشهر مرکزی که ابتدای سال ۱۳۹۹ به این نام افتتاح شده در سکوت و رکود روزگار می گذراند.
این کارخانه نوآوری با نام مجتمع فناوری مروارید با انحصار و نقش آفرینی دانشگاه خلیج فارس و بودجه ای بیش از ۱۵ میلیارد تاسیس شده اما کنون در فراموشی و سکوت فرو رفته و جز نامی و ساختمانی خالی از آن چیزی نمانده در صورتیکه بخش خصوصی باید با مشارکت دانشگاه وارد شده و به نوآوری بپردازد و پول میلیاردی بیت المال که هزینه شده بجای نوآوری و فناوری، به محل زندگی خزندگان تبدیل گشته است.

اردیبهشت سال جاری و در مسافرت سورنا ستاری، معاونت علمی رئیس جمهوری به استان بوشهر خبری تحت همین عنوان و با سرتیتر "افتتاح کارخانه نوآوری" در رسانه ها منتشر گردید. افتتاح کارخانه نوآوری یا برج نوآوری مروارید خلیج فارس همچون برنامه های اصلی سفر سورنا ستاری به استان بوشهر در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اعتباری بیش از ۱۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید. این مرکز در فضایی به مساحت بیش از ۳۰۰۰ متر در محل پردیس ساحلی دانشگاه خلیج فارس افتتاح شده و قرار بوده میزبان شرکت های دانش بنیان و فناور استان بوشهر باشد و تاثیر قابل توجهی در جهش زیست بوم نوآورانه استان ایفا کند.


رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری بوشهر یا برج نوآوری گفته بود این کارخانه در محل استقرار شرکت های دانش بنیان تاسیس شده است، عبدالمجید مصلح همین طور عنوان کرد: "کارخانه های نوآوری بازیگران جدید در حوزه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند که مفهوم نوینی از هم افزآیی را برای فعالان زیست بوم نوآوری با خود به همراه می آورند."
وی با اشاره به اینکه کارخانه های نوآوری محل تجمع شرکت های نوپای دانش بنیان است، گفته بود که "در این راستا خدمات مورد نیاز و در رابطه با شرکت های دانش بنیان نیز به صورت متمرکز در کنار آنها فراهم می شود و بنا است در محیط این کارخانه ها، نوآوری ها رشد یافته و راهکارهای جدید برای حل مسائل موجود ارائه شود."
در آن زمان رئیس دانشگاه خلیج فارس از تامین مکان موردنیاز استقرار شرکت های دانش بنیان با شروع به کار این کارخانه آگاهی داده بود ولی حالا با وجود مرکزی که به نام کارخانه نوآوری بوشهر و با حضور معاون علمی رئیس جمهور افتتاح شده مقرر است مجدداً به همین نام کارخانه ای راه اندازی شود.

در ایام گذشته روابط عمومی پارک علم و فناوری خلیج فارس با انتشار فراخوانی انحصاری، متنی برای شناسایی توسعه گر (بهره بردار) و سرمایه گذار کارخانه نوآوری بوشهر منتشر نموده که در این فراخوان به جهت راه اندازی کارخانه نوآوری بوشهر بعنوان یک مجموعه خصوصی با هدف ارتقای اکوسیستم نوآوری و رشد و توسعه استارتاپ ها و کسب وکارهای نوآورانه، از شرکت های توانمند خصوصی بعنوان شرکت بهره بردار و سرمایه گذار کارخانه نوآوری دعوت کرده است.
در وضعیت عمومی این فراخوان که شرایط قانونی فراخوان یا مناقصه نیز رعایت نشده است قید شده متقاضیان باید رزومه مناسب در حوزه توسعه کسب وکارهای نوپا و شتاب دهنده و توان مالی مناسب آماده سازی زیرساخت های موردنیاز و پشتیبانی از شرکت های مستقر و ارتباط با زیست بوم نوآوری استان و کشور داشته باشند و رزومه خودرا به یک ایمیل بفرستند تا در مورد پیشنهاد آنها تصمیم گیری شود.

راهبرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دوری از اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان بوده و شروع فعالیت کارخانه های نوآوری نیز در جهت توسعه و رشد کسب وکارهای نوین و فناوری ها است. در دلیلهای ایجاد مراکز نوآوری و فلسفه راه اندازی آنها گفته شده ایده های نو و کسب و کارهای جدید، نیازمند فضای کار مناسب هستند. فضایی که ضمن فراهم آوردن محیط مساعد جهت فعالیت، شرایطی را برای در کنار هم قرار گرفتن صاحبان ایده و کسب وکار بوجود آورد. این امر در برقراری همکاری و استفاده از توانمندی های افراد در کنار یکدیگر بسیار مؤثر بوده و به صورتی مهارت های موجود را به اشتراک می گذارد.
کارخانه نوآوری ضمن در اختیار قرار دادن فضای اشتراک کاری، امکان تعامل و همفکری مجموعه کارآفرینی را فراهم آورده و پاسخگوی کلیه نیازهای حوزه کسب وکار شامل مشاوره بازار، مربی گری، مشاوره محصول، ارزیابی، جذب سرمایه گذار، تبلیغات و… خواهد بود و بستری است که در آن، خیلی از ابزارها و منابع مورد نیاز کارآفرینی شامل زیرساخت ها، مربیان و مشاوران، سرمایه گذاران ریسک پذیر، شتاب دهنده ها، خدمات دهندگان به استارتاپ ها و کسب وکارها، استارتاپ ها و…، به صورتی بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی را در یک فضا گرد هم می آورد که جهت راه اندازی و توسعه کسب وکار مورد نیاز هستند.
هدف از تاسیس کارخانه های کسب وکار، تجمیع منابع، تسهیل رشد کسب وکارها و افزایش شانس موفقیت آنهاست. در صورتیکه هدف از ایجاد کارخانه نوآوری شکل گیری یک اکوسیستم حاوی استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، و استقرار نمایندگان کسب و کارها، سرمایه گذاران، فروشندگان و موسسات آکادمیک و دانشگاهی است؛ اما آنچه در بوشهر مجتمع، کارخانه و یا برج فناوری نام گرفته چیزی شبیه دالان های خالی یک ساختمان متروکه و بی سرنشین است که نه صدای دانشجو و یا کارآفرین و خلاقیت و نوآوری از آن به گوش می رسد و نه رنگ و بویی از یک اکوسیستم و محیط علمی و پویایی مختص آن دارد. گویی غبار فراموشی بر ساختمان پاشیده اند که رفت وآمد رهگذری -حتی به اشتباه- را به خود نمی بیند. برجی که خالی است و بر در و دیوار و اتاق های آن عنکبوت ها تار بسته اند و نیاز هست نهادهای نظارتی جهت جلوگیری از تضییع حق بیت المال به این هدررفت بودجه و همین طور تناقص در فراخوان جدید تاسیس کارخانه نوآوری ورود کنند....

این اتفاقات و هدر رفت میلیاردی بیت المال بسیار در حوزه علمی و دانشگاهی اتفاق می افتد و فقط به یک افتتاح و تابلو ختم می شود و استان زرخیر بوشهر هیچ جایگاه و نقشی در ایجاد شرکت های فناور فعال و تبدیل شدن به هاب نفت گاز آبزیان ندارد که رتبه علمی دانشگاه استان گویای این حقیقت بسیار تلخ است.
در سال های متوالی که مقام معظم رهبری بارها پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و کارهای فناورانه مورد نیاز کشور را در دیدار با دانشگاهیان بیان می نمایند هیچ کار فناورانه ای که تبدیل به محصول و یا تجاری سازی شود در استان بوشهر اتفاق نیفتاده است و جوانان صاحب ایده و خلاقیت و فناور از این وضعیت گلایه مند هستند که به زودی گزارشی در ایسنا با این مساله منتشر خواهد شد.
منبع:

1399/10/28
17:35:56
0.0 از 5
1108
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ