Go Map نقشه
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اراك:

پرداختن به امور فرهنگی، حركت بر روی لبه تیغ است

پرداختن به امور فرهنگی، حركت بر روی لبه تیغ است

نقشه: معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه اراك با تاكید بر اینكه حوزه دانشجویی و فرهنگی با چالش های متعددی روبرو است و نیاز است در جهت آرامش ذهنی دانشجو و احداث فضایی مناسب برای تحصیل، حداقل امكانات را در اختیار دانشجویان قرار دهیم، پرداختن به امور فرهنگی را به مانند راه رفتن روی لبه تیغ دانست.


علیرضا بهرامی در نشست خبری كه در محل دفتر ایسنا برگزارشد، ضمن بیان این مطلب یكی از وظایف اصلی حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه اراك و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را نمایش خدمات رفاهی، فرهنگی، فوق برنامه و گردشگری به دانشجویان بیان كرد و اظهار داشت: این حوزه كه با عنوان مدیریت فرهنگی و اجتماعی مشغول فعالیت است، در چارچوب انجمن های علمی، كانون های فرهنگی و گردشگری و به صورت كلی فعالیت های فوق برنامه مشغول خدمات رسانی به دانشجویان است.

بهرامی با استناد به سخنان مقام معظم رهبری در ارتباط با خاصیت های دانشجوی نمونه افزود: تحرك و سلامت جسمانی از نیازهای دانشجویان امروز است و در این راستا اداره تربیت بدنی دانشگاه اراك، خدماتی در حوزه ورزش و تربیت بدنی به دانشجویان نمایش می دهد، همینطور مركز بهداشت و درمان دانشگاه و مركز مشاوره باز در جهت سلامت جسمانی و روانی دانشجویان مشغول خدمت رسانی هستند.
پرداختن به امور فرهنگی، حركت بر روی لبه تیغ

وی با تاكید بر اینكه حوزه دانشجویی و فرهنگی با چالش های متعددی روبرو است و نیاز است در جهت آرامش ذهنی دانشجو و احداث فضایی مناسب برای تحصیل، حداقل امكانات را در اختیار دانشجویان قرار دهیم، پرداختن به امور فرهنگی را به مانند راه رفتن روی لبه تیغ دانست.

وی اضافه كرد: در انجام امور فرهنگی باید اهداف جمهوری اسلامی و مبانی فرهنگی مورد توجه ویژه قرار گیرند، یكی از وظایف دانشگاه ها، پاسداشت و ترویج اندیشه های دینی و انقلابی است و بر مبنای افكار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری، احداث افكار انقلابی در ذهن نسل جوان با حفظ پویایی و بالندگی، از اهداف اصلی دانشگاه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اراك اظهار داشت: دانشجویان در این سنین گرایش ها و سلیقه های متفاوتی دارند و به دنبال اهداف آرمان گرایانه هستند، حوزه فرهنگی همواره در این زمینه با چالش هایی مواجه بوده است و بنابر خاصیت های یك جامعه سالم انتظار می رود كه در حدود 25 درصد برنامه های فرهنگی با انتقاد روبرو شوند یا برای بخشی از جامعه هدف راضی كننده نباشند، ولی ما تمام تلاش خودرا جهت بسترسازی در حوزه فعالیت های فرهنگی برای مشاركت دانشجویان در بیان ایده های فرهنگی، اجرا و ارزیابی به كار می گیریم تا حوزه فرهنگی بالاترین مشاركت دانشجویان را در چارچوب انجمن های علمی، كانون های فرهنگی و تشكل های اسلامی داشته باشد.

وی اعتراضاتی كه در دوران دانشجویی انجام می گردد را امری عادی برشمرد و افزود: جوانان و دانشجویان قشری منتقد و آرمانگرا هستند و اعتراض را حق دانشجو می دانیم، به اعتقاد من اعتراضات دانشجویی نسبت به برخی خدمات یا برنامه ها در سطح دانشگاه نوعی ارزیابی از بیرون است و موجب می گردد تا با شناخت نقاط ضعف، به دنبال رفع آنها باشیم و نقاط قوت خودرا تقویت نماییم.

بهرامی با اشاره به اینكه اشتغال زایی و توانمندسازی دانشجویان از اهداف فرهنگی دانشگاه است، اظهار نمود: توجه و ترغیب به برگزاری و حضور در كرسی های آزاداندیشی و توجه به دین و باورهای دینی و اعتقادی با نمایش برنامه های مناسب برپایه ذائقه جوان امروز، از دیگر اهداف دانشگاه در عرصه امور فرهنگی است.

صرف بودجه 3.2 میلیاردی در حوزه دانشجویی فرهنگی دانشگاه اراك
وی با اشاره به اینكه در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در سال گذشته، به صورت متوسط 3 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه شد كه بیشتر از 90 درصد از این مقدار در حوزه تغذیه بوده است، اضافه كرد: امسال این مقدار به حدود 3 میلیارد و 400 میلیون تومان رسیده است كه با تورم كنونی اصلا همخوانی ندارد، اما با این حال، با مدیریت مالی و بكارگیری منابع موجود، خیلی از برنامه ها نسبت به سال قبل با افزایش كمی و كیفی همراه بوده است.

بهرامی یكی از رویكردهای مهم حوزه فرهنگی را قانون مداری و قانونمند كردن دانشجویان عنوان نمود و درمورد بروز برخی حواشی در اجرای برخی از برنامه های فرهنگی، اظهار داشت: مسلما با اجرا و برگزاری بیشتر از 350 برنامه متنوع فرهنگی در دانشگاه احتمال بروز حاشیه باز وجود دارد و امری غیرمنتظره نیست.

وی با اشاره به اعتراضاتی كه بتازگی در دانشگاه اراك در ارتباط با تغذیه صورت گرفته بود، اظهار داشت: بحث تغذیه بیشتر به ذائقه فرد برمی گردد و امری فرهنگی است، انتظار ما این است كه 25 درصد دانشجویان، غذاهای تدارك دیده شده را دوست نداشته باشند كه امری كاملا طبیعی است، در اعتراضات اخیر هم قصد خیلی از افراد اصلاح بود، اما در این میان افرادی بودند كه اهداف دیگری داشتند.

وی با اشاره به تنگناهای اقتصادی موجود در كشور و خیلی از دانشگاه ها اظهار نمود: تمام تلاش دانشگاه اراك این است كه غذا را با كیفیت مناسب و رعایت استاندارهای غذایی برپایه تاییدیه مسئولین و كارشناسان تغذیه در اختیار دانشجویان قرار دهد. با وجود افزایش قیمت خیلی از اقلام غذایی در چند ماهه گذشته، افت كیفیتی در غذاهای دانشگاه رخ نداده است.

معاون فرهنگی دانشگاه اراك افزود: با عنایت به تفاوت سلیقه هایی كه در امر تغذیه وجود دارد، امكان احداث تنوع غذایی زیاد در سلف های دانشجویی كه با استفاده از یارانه دولت اداره می گردند وجود ندارد، ولی دانشگاه كوشیده است تا با احداث رستوران های یارانه ای و سلف های آزاد، این تنوع غذایی را افزایش دهد تا دانشجو حق انتخاب داشته باشد.

بهرامی با اشاره به اینكه رعایت استانداردهای غذایی و استفاده از مواد غذایی با كیفیت در دستور كار حوزه دانشجویی قرار دارد، بیان كرد: امسال سه نوع غذا با قیمت های پایین، متوسط و بالا به دانشجویان نمایش می گردد تا دانشجو براحتی حق انتخاب غذا را داشته باشد و به صورت میانگین دانشجو برای هر وعده غذایی 1250 تومان هزینه می كند.

افزایش ظرفیت خوابگاهی دانشگاه اراك تا دو سال آینده
وی فعالیت های خوابگاهی را از دغدغه های اصلی حوزه دانشجویی و فرهنگی دانست و با یادآوری اینكه دانشگاه اراك در این زمینه با تنگناهایی مواجه می باشد، اظهار داشت: برای نخستین بار در سال 96 در دفترچه انتخاب رشته دانشجویان كارشناسی ارشد ذكر شد كه به دانشجویان این مقطع تحصیلی خوابگاه تعلق نمی گیرد، امید است با تكمیل خوابگاه هایی كه در 2 سال آینده افتتاح می شوند و بالغ بر 700 نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه اضافه می شود، مشكلات موجود در این زمینه كاهش پیدا كند.

بهرامی اظهار نمود: البته این نكته شاید دانشگاه اراك را از دانشجویان خوب محروم كند و امتیاز منفی برای دانشگاه محسوب شود چون دانشجویان طبیعتا دانشگاه های با امكانات بهتر را انتخاب می كنند، اما درج این نكته در دفترچه های انتخاب رشته كنكور به شكلی احترام به دانشجویان و اطلاع رسانی و آگاه سازی آنان برای انتخاب درست و برپایه امكانات دانشگاه و شرایط دانشجوست.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اراك با یادآوری اینكه برخی اتوبوس هایی كه در گذشته در حوزه حمل و نقل دانشجویان استفاده می شدند، امروزه فرسوده شده اند و مورد استفاده قرار نمی گیرند، خاطرنشان كرد: كار اصلی انتقال دانشجویان از خوابگاه ها به دانشگاه بر عهده شركت هایی است كه حوزه معاونت پشتیبانی با آنها قرارداد امضا می كند.

دانشگاه اراك جزو دانشگاه های برتر در مدیریت وام های دانشجویی
وی همینطور از نمایش 12 نوع وام از جانب صندوق رفاه دانشجویی به دانشجویان اطلاع داد و اضافه كرد: ثبت نام این وام ها در دانشگاه و با استفاده از سامانه انجام می گیرد. در نیم سال جاری حدود 1070 نفر از دانشجویان متقاضی دریافت وام هستند كه مجموعا در حدود 200 میلیون تومان در چارچوب این تسهیلات به حساب دانشجویان واریز شده است. همه افرادی كه در این خصوص ثبت نام می كنند پوشش داده می شوند و دانشگاه اراك از آنجاكه درخواست دانشجویان را بموقع ثبت و ضبط كرده جزو دانشگاه های برتر در این حوزه شناخته شده است.

وی جوان امروز را مطالبه گر، آرمانگرا و آشنا به مسائل روز دانست و اظهار داشت: همگی ما باید در قالب دین، جمهوری اسلامی و دموكراسی تلاش نماییم تا جوان و دانشجو به آرزوها و اهدافش نزدیك تر شود تا بتوان آینده ای بهتر با جوانانی كارآمدتر را ساخت.

نمره 17 برای دانشگاه اراك
بهرامی با عنایت به عملكردی كه حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه اراك در سطح استان و كشور داشته است، اظهار نمود: شرایط دانشگاه در استان در مقایسه با دیگر دانشگاه ها بهتر است و در سطح كشور باز عملكرد خوبی انجام شده است و اگر بخواهیم به عملكرد خودمان نمره بدهیم، من نمره 17 را در استان و نمره 16 را در كشور به عملكرد معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه اراك می دهم.

تامین نیاز دانشجویان، اولویت اصلی در برنامه ریزی های فرهنگی
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، محسن فدایی مدیر فرهنگی دانشگاه اراك باز در این جلسه هدف كلی در مباحث فرهنگی را توانمندسازی و جامعه پذیری دانشجویان عنوان نمود و اظهار داشت: ما باید بستری را برای دانشجویان فراهم نماییم تا بر مبنای علایق و توانمندی های خود به انجام امور فرهنگی بپردازند و بر همین مبنا قشرها و گروه های مختلفی در دانشگاه مشغول به فعالیت های فرهنگی هستند.


وی شرط اصلی برای انجام كارهای فرهنگی را تمایل همه افراد جامعه برای انجام این امور و داشتن دید فرهنگی دانست و اضافه كرد: هم اكنون دفتر نهاد مقام معظم رهبری، جهاد دانشگاهی، مجموعه های مدیریت فرهنگی و تشكل های دانشجویی در دانشگاه مشغول به فعالیت فرهنگی هستند كه هر كدام از این نهادها دارای زیرمجموعه ها و گروه های دانشجویی هستند.

وی اولویت اصلی در برنامه ریزی های فرهنگی را نیاز جوان و دانشجو عنوان نمود و اضافه كرد: در این مسیر باید چارچوب های دین و نظام جمهوری اسلامی در نظر گرفته شوند و ما در جهت توانمندسازی دانشجویان، اجازه فعالیت را طبق قانون به دانشجویان می دهیم و اعمال نظری نمی نماییم، برای مثال در بحث نشریات دانشجویی ما دخالتی نمی نماییم.

مدیر فرهنگی دانشگاه اراك با تاكید بر اینكه با استفاده از كمیته هایی بر فعالیت های فرهنگی دانشجویان نظارت می شود، بیان كرد: البته در صورت بروز تخلف، عوامل متخلف مورد بازخواست قرار می گیرند.

وی یكی دیگر از اهداف دانشگاه را جلب مشاركت نظارتی و حمایتی از جانب همه اركان دانشگاه برشمرد و اظهار داشت: در جهت تحقق بخشی به این امر، اساتید مشاور فرهنگی و اساتید مشاور انجمن های علمی را در هر گروه آموزشی به مشاركت گرفته ایم، متناسب با هر گروه آموزشی باز جلساتی در نظر گرفته شده است تا از اساتید آن گروه در برنامه ریزی فرهنگی بهره ببریم.

فدایی با اشاره به دو برنامه اصلی كه برای گروه معارف دانشگاه در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: یكی از این موارد بحث كرسی های آزاد اندیشی است و ضمن برگزاری كلاس معارف باید یك جلسه كرسی آزاد اندیشی در كلاس و با اطلاع رسانی عمومی برگزار گردد.

وی افزود: یكی دیگر از برنامه های هماهنگ شده با گروه معارف دانشگاه، برگزاری بازدیدهایی متناسب با سوژه درس، تحت عنوان اردوهای هفت اقلیم است، امروزه در دروسی مانند انقلاب اسلامی بین 3 تا 4 نمره از مجموع نمره به این بحث اختصاص یافته است.

مدیر فرهنگی دانشگاه اراك با اشاره به اینكه فعالیت های فرهنگی ذائقه ای هستند و برنامه ریزی فرهنگی در جامعه ای كه قشر زیادی از آن جوان هستند بسیار مشكل است، اضافه كرد: هدف ما در ابتدا این است كه در برگزاری برنامه های فرهنگی موازین دینی رعایت شود و كاری فرای قانون انجام نشود و از آنجاكه اجرا، برنامه ریزی و حتی گاهی نظارت بر برنامه های فرهنگی هم بر عهده دانشجویان است، باید در جهت اهداف اصلی حركت نماییم و از این مسیر دور نشویم.

فدایی از وجود 28 انجمن علمی، 2 انجمن میان رشته ای و 18 كانون فرهنگی فعال در دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: ما الان 15 نشریه فعال در دانشگاه داریم كه متشكل از 10 نشریه علمی و 5 نشریه فرهنگی سیاسی است و تابحال هم 23 شماره از نشریات انتشار یافته است.

افزایش برنامه های مشاركتی و تعدادی از اهداف امور فرهنگی دانشگاه اراك
وی در ادامه افزایش برنامه های مشاركتی و جمعی را از اهداف دانشگاه در امور فرهنگی بیان كرد و با اشاره به حمایت های صورت گرفته از تشكل های دانشجویی، خاطرنشان كرد: برگزاری 34 كارگاه آموزشی از جانب كانون ها و انجمن ها در چارچوب 3 هزار و 549 نفر ساعت شركت كننده، برگزاری 76 مورد سمینار، نشست و میزگرد فرهنگی معادل 3 هزار نفر ساعت و برگزاری 27 نمایشگاه فرهنگی با بازدید بیشتر از 5 هزار نفر، همچون فعالیت های فرهنگی هستند كه انجام شده اند.

وی با اشاره به اینكه در حوزه طرح های پژوهشی، تدوین كتاب و برنامه های علمی فرهنگی تعداد 17 طرح اجرایی شده است، افزود: 44 مورد مراسم و جشن های مذهبی، 6 مسابقه علمی و فرهنگی، 12 فعالیت فرهنگی در فضای مجازی، 10 جلسه نمایش و نقد فیلم، 33 اردوی علمی و فرهنگی معادت هزار و 660 نفر ساعت و برگزاری مجموعا 21 نوبت نماز جماعت در هر روز در محیط خوابگاه و دانشگاه، از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه امور فرهنگی هستند.

فدایی از برگزاری پنج جلسه شورای فرهنگی بعنوان بالاترین شورای تصمیم گیری، تصمیم سازی و برنامه ریزی فرهنگی در دانشگاه اطلاع داد و اضافه كرد: علاوه بر این مورد، هشت جلسه از جانب كمیته ناظر بر نشریات دانشجویی، چهار جلسه در زمینه حمایت و نظارت بر انجمن های علمی و كانون های فرهنگی و هفت جلسه در جهت نظارت بر تشكل های دانشجویی تشكیل شده است.

وی با اشاره به اینكه در زمینه نقش دانشگاه اراك در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از ماه های گذشته پژوهش هایی در حال انجام می باشد، اظهار داشت: در جشنواره ملی رویش سال قبل كه با حضور كانون های فرهنگی دانشگاه های سراسر كشور برگزار شد، كانون های دانشگاه اراك در زمینه فعالیت های مذهبی و قرآنی توانستند عنوان برتر را به خود اختصاص دهند.

فدایی با تاكید بر اینكه بر تمامی فعالیت های فرهنگی نظارت جدی صورت می گیرد، اظهار نمود: وجود برخی حواشی جزئی در برگزاری فعالیت های فرهنگی را نباید ناشی از عدم وجود نظارت تلقی نمود چراكه نظارت به صورت جدی بر فرایند اجرای برنامه ها صورت می گیرد.

وی در انتها اضافه افزود: روند كاری به این صورت است كه در ابتدا طرح مورد نظر نمایش می گردد و پس از بررسی و تصویب در كمیته های مربوطه، نظارت های لازم بر اجرا صورت می گیرد.

بهبود وضعیت خوابگاه های دانشگاه اراك
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، جمال باقری مدیر امور دانشجویی دانشگاه اراك باز در این جلسه با اشاره به اینكه 2500 دانشجوی خوابگاهی در دانشگاه اراك حضور دارند، بیان كرد: یكی از مهمترین دغدغه های دانشجو اسكان و تغذیه است، برای اثربخشی دیگر فعالیت های دانشگاه شامل آموزش و پژوهش و... باید ابتدا دانشجو را از اسكان و تغذیه مطمئن نماییم، چراكه در صورتیكه این دغدغه ها رفع نشود، سایر فعالیت ها باز اثربخش نخواهد بود.


وی با اشاره به اینكه بخشی از خوابگاه های ما دولتی و برخی غیردولتی است، اظهار نمود: از دهه 80 سیاست دولت مبتنی بر عدم ساخت خوابگاه دولتی بوده است و تمامی دانشگاه ها به سمت استفاده از خوابگاه های خودگردان حركت كردند، هرچند خوابگاه های خودگردان موجود آن خوابگاه هایی نیستند كه دولت در نظر داشت. در واقع بخش خصوصی باید خوابگاه های استانداردی می ساخت و با حمایت دولت، دانشجویان به سمت استفاده از این خوابگاه ها حركت می كردند.

باقری با اشاره به بهبود وضعیت خوابگاه های خودگردان و دولتی اظهار نمود: هم اكنون 400 خوابگاه غیردولتی در كشور وجود دارد كه مشكلات زیادی دارند، اما خوابگاه های دولتی دانشگاه به روز و مجهز شده اند به صورتی كه صندوق رفاه ارتقا درجه خوابگاه الزهرا(س) با 800 نفر ظرفیت كه 4 سال قبل از نظر كیفی درجه 4 داشت را به درجه یك تایید كرده است چراكه در این خوابگاه اقدامات زیادی را در جهت بهبود وضعیت انجام داده ایم و در مورد دیگر خوابگاه ها باز به همینگونه اقدام شده است.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون 900 دانشجوی دانشگاه اراك در خوابگاه های غیردولتی استان سكونت دارند كه در ترم جاری این تعداد به 1100 دانشجو افزایش پیدا كرده است، اضافه كرد: در این بخش باز خوابگاه ها را بهبود بخشیدیم. تبدیل سیستم گرمایش به پكیج، مجهز كردن اجاق های گاز خوابگاه ها، مناسب سازی ساختمان و... از اقداماتی است كه در ارتباط با این خوابگاه ها انجام شده است. امسال سازمان سنجش ظرفیت اضافه تری را به دانشگاه ها تحمیل كرد و برای مثال به دانشگاه اراك 350 دانشجو اضافه تر ابلاغ نمود ولی ما تمام تلاش خودرا برای اسكان دادن این دانشجویان و حفظ شان آنان در برخورداری از امكانات خوابگاهی انجام دادیم.

باقری اظهار داشت: از سال 96 در دفترچه های كنكور تاكید شده كه برای دانشجویان كارشناسی ارشد خوابگاه در نظر گرفته نمی گردد، اما با تمام این تاكیدات باز هم اجازه ندادیم كه دانشجویان ارشد جذب شده بدون خوابگاه بمانند.

رتبه مطلوب دانشگاه اراك در بحث تغذیه

وی در مورد تغذیه باز اظهار داشت: در این حوزه بر مبنای نظرات صندوق رفاه كه اصلی ترین متولی بررسی و اظهار نظر در حوزه های رفاهی دانشگاه هاست، دانشگاه اراك رتبه 6 یا 7 كشوری را به خود مختص كرده است.

باقری با اشاره به اینكه در دانشگاه اراك از بهترین كارشناسان تغذیه برای برنامه ریزی غذایی استفاده می گردد و اهتمام می نماییم بهترین اقلام موجود را استفاده نماییم، اظهار داشت: شورای صنفی دانشگاه باز در این حوزه بسیار فعال است و اعتقاد داریم رشد جسمی و تغذیه مناسب دانشجویان امری بسیار مهم می باشد بر این اساس برنامه غذایی دیگر دانشگاه ها را برای رسیدن به برنامه غذایی مناسب بررسی می نماییم. مشكلی كه هم اكنون وجود دارد، تغییر ذائقه غذایی دانشجویان است، نسل امروز غذاهای متنوع و بیشتر فست فودها را می پسندند و اساسا نمی توانیم همه سلیقه ها را پوشش دهیم، ولی مرتبا نظرسنجی می نماییم.

وی اعتراضات در این حوزه را زمینه ساز شناسایی نقاط ضعف دانست و اظهار داشت: اعتراض دانشجویی اقدامی است كه می تواند برای مدیران اهداف مطلوب تری را ترسیم كند و به شكلی ارزیابی از بیرون است. تلاش دانشگاه اراك تهیه غذای با كیفیت با رعایت استانداردهای غذایی است. از طرفی سلف های یارانه ای و آزاد در دانشگاه تنوع غذایی بالایی دارند و در سلف های دانشجویی منو غذا را دانشجویان انتخاب می كنند تا به ذائقه دانشجویان پاسخ داده شود.

پایش سلامت دانشجویان در دانشگاه اراك/تخفیف 30 درصدی خدمات دندانپزشكی
براساس این گزارش، دكتر دیدگر مدیر مركز بهداشت و درمان دانشگاه اراك باز به خدمات این مركز در دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: مركز بهداشت دانشگاه اراك با هدف نمایش خدمات بهداشتی درمانی به دانشجویان و پرسنل در بخش های پزشك عمومی، تزریقات، پانسمان و دندانپزشكی و رادیوگرافی دندان فعالیت می كند.


وی مهمترین عملكرد این دانشگاه را طرح پایش سلامت دانشجویان جدیدالورود دانست و اظهار داشت: هر سال برای دانشجویان ورودی جدید پرونده سلامت تشكیل شده و معاینات كامل بالینی و بینایی سنجی مورد نیاز و ارجاع نتایج به وزارتخانه انجام می گردد و اگر دانشجویی مشكل خاصی داشته باشد، باز امور مربوط به او پیگیری می گردد.

دیدگر اظهار نمود: نمایش خدمات تشخیصی درمانی برای كلیه دانشجویان، كارمندان، اعضای هیئت علمی و خانواده های آنها و ارجاع موارد خاص به مراكز درمانی باز در این دانشگاه انجام می گردد.

وی اظهار داشت: خدمات دندانپزشكی كه در دانشگاه اراك انجام می گردد شامل عصب كشی، روكش و پر كردن دندان است كه برای دانشجویان با احتساب 30 درصد تخفیف انجام می گردد.

دیدگر به برگزاری كارگاه های مختلف برای كلیه پرسنل خوابگاه ها، سركشی به خوابگاه ها و آموزش سرپرستان خوابگاه ها و دانشجویان در مورد بیماری های مسری اشاره نمود و اضافه كرد: نظارت بر سلامت كاركنان آشپزخانه ها و سلف و تایید سلامت آنها با استفاده از معاینات دوره ای، خرید مواد مصرفی و تجهیزات و یونیت دندانپزشكی، خرید دارو در حد موارد اورژانسی، تشكیل همیاران سلامت جسم از میان دانشجویان كه در خوابگاه ها فعال می باشند و پیگیری های بهداشتی لازم برپایه گزارش های آنها انجام می شود، از دیگر فعالیت های مركز بهداشت دانشگاه اراك است و هم اكنون 20 همیار سلامت در دانشگاه اراك آموزش دیده اند.

وی بازدید از سلف و غذاخوری را باز همچون اقداماتی است كه توسط این مركز انجام می گردد و اضافه كرد: كمیسیون پزشكی و كمیسیون موارد خاص باز توسط این مركز در دانشگاه اراك تشكیل می گردد.

دیدگر همینطور اجرای طرح پایش سلامت كاركنان دانشگاه اراك با همكاری جهاد دانشگاهی جهت استفاده از آزمایشگاه این نهاد جهت اندازه گیری آنزیم های كبدی، كلسیم و ویتامین D كاركنان دانشگاه را اقدامی عنوان نمود كه در آینده نزدیك توسط این مركز صورت خواهد گرفت.

حضور 55 ورزشكار دانشگاه اراك در سیزدهمین المپیاد ورزش های دانشگاهی
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر سارمی مدیر تربیت بدنی و ورزش دانشگاه اراك باز در این جلسه با اشاره به اینكه پیشگیری مقدم بر درمان است، بر ضرورت توسعه سلامت در دانشگاه ها در جهت حفاظت از سرمایه های كشور كه همان دانشجویان هستند تصریح كرد.


وی با اشاره به برگزاری سیزدهمین دوره المپیاد ورزش های دانشگاهی در تابستان سال قبل در دانشگاه شیراز اظهار داشت: برای نخستین بار در تاریخ دانشگاه اراك، 55 ورزشكار از این دانشگاه در این المپیاد حضور پیدا كردند كه دو مدال طلا، یك نقره، دو برنز و یك رتبه پنجم و یك رتبه ششم توسط این ورزشكاران كسب شد، در مجموع دختران ما در میان 141 دانشگاه كشور رتبه 22 را به خود اختصاص دادند كه نتیجه بسیار خوبی در آغازین حضور دانشگاه اراك در این المپیاد است.

سارمی اظهار نمود: در سه ماه آینده رویدادهای ورزشی برون دانشگاهی زیادی در دانشگاه اراك نخواهیم داشت و تنها برنامه های مسابقات درون دانشگاهی و تجهیز امكانات موجود را در برنامه داریم.

افزایش مشاركت دانشجویان در ورزش همگانی
وی با اشاره به اینكه روزانه در 80 سانس ورزشی به ورزشكاران(دانشجویان، پرسنل و كاركنان) نمایش خدمت انجام می شود، اما باوجود امكانات خوب موجود در دانشگاه، مشاركت دانشجویان در برنامه های ورزشی ضعیف است، اضافه كرد: البته میزان مشاركت دانشجویان در ورزش همگانی در دو سال قبل از رتبه 11 به 13 درصد رسیده كه در كشور باز آمار در همین حدود است. افزایش این آمار كار آسانی نیست چون كه یك رقیب جدی به نام موبایل و فضای مجازی در مقابل ماست و امیدواریم هرچه سریعتر این موانع برطرف شود.

سارمی تصریح كرد: ورزش همگانی تعریف دارد و كسی كه حداقل هفته ای سه جلسه ورزش كند را می توان در شمار ورزشكار ورزش های همگانی محسوب كرد، بر این اساس آمار 13 درصدی ذكر شده آماری كاملا واقعی است و به آمارسازی نمی پردازیم.

وی اظهار نمود: در هفته تربیت بدنی با مشاركت دانشگاه علوم پزشكی برنامه ای تحت عنوان دوچرخه سواری و دو و میدانی صبحگاهی برگزار كردیم كه با استقبال خوبی مواجه گردید و با عنایت به اینكه دانشگاه اراك بزودی میزبان كنگره 6200 شهید استان است، در آبانماه چند رویداد ورزشی تحت عنوان بزرگداشت شهدای ورزشی برگزار گردید كه 200 ورزشكار در آن شركت كردند. برای دختران باز مسابقاتی را در خوابگاه الزهرا(س) برگزار كردیم و در آذرماه برنامه های ورزشی را به مقابل دانشكده ها بردیم كه بازخورد خوبی را از این بابت كه ورزش را به سمت دانشكده ها ببریم، به دنبال داشت.

سارمی همینطور به برگزاری راهپیمایی مشترك كل دانشگاه های استان به مناسبت روز دانشجو در كوه سرخه اراك اشاره نمود و اضافه كرد: از این مراسم باز استقبال بسیار خوبی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینكه اداره تربیت بدنی دانشگاه اراك به كاركنان، دانشجویان و اساتید دانشگاه خدمات می دهد و یكی از سرویس هایی كه به دانشجویان نمایش می گردد در حوزه استخر است، اظهار نمود: استخر دانشگاه با 40 درصد پرداخت بها به دانشجویان سرویس می دهد و برگزاری دوره های آموزشی ورزشی از دیگر اقداماتی است كه این اداره انجام می دهد.

وی با اشاره به برگزاری آیین تجلیل از مدال آوران مسابقات منطقه ای در دانشگاه اراك اظهار داشت: از آنجاكه این دانشگاه، دانشگاه مادر استان است، ریاست هیات ورزش های دانشگاهی استان را باز بر عهده دارد و جدا از اینكه خدمات ورزشی را در دانشگاه اراك نمایش و مدیریت می نماییم سایر دانشگاه های استان را باز در حوزه ورزش تحت پوشش داریم.

افزایش سرانه ورزشی دانشگاه اراك در آینده نزدیك
سارمی درمورد پروژه های عمرانی ورزشی دانشگاه اراك باز اظهار داشت: سالن خوابگاه امیركبیر در حال مرمت است و كفپوش خوابگاه الزهرا(س) باز اجرا می گردد. ساخت سالن ورزشی جنب سالن ورزشی فجر باز تابحال 20 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است و با آغاز به كار این پروژه ها سرانه ورزشی دانشگاه اراك از یك متر و 25 سانتی متر به یك متر و 45 سانتی متر می رسد.

تشكیل پرونده سلامت برای دانشجویان جدیدالورود
به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر سپهوند عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه اراك و مدیر مركز مشاوره این دانشگاه باز در این جلسه اظهار نمود: اختلالات روانی، لطمه ها و مسائل مربوط به روح و روان در جامعه به میزان قابل توجهی مشاهده می گردد و امكان دارد گاهی از 20 تا 35 درصد افراد جامعه به شكلی در طول عمر خود به صورت مقطعی یا طولانی مدت به این اختلالات مبتلا شوند.


وی اظهار داشت: دانشجویان جدیدالورود در محدوده سنی نوجوانی و جوانی هستند و از آنجاكه برخی از اختلالات و مسائل روانی بخصوص آنها كه زمینه ارثی دارند همچون اسكیزوفرنی و اختلالات دوقطبی امكان دارد در همین محدوده سنی بروز و ظهور داشته باشد و امكان بروز دیگر اختلالات همچون افسردگی باز در افراد مختلف وجود دارد، پس این دانشجویان باید در این خصوص پایش شوند.

سپهوند خاطرنشان كرد: چندین سال است كه از آغاز ورود دانشجویان به دانشگاه، پرونده سلامت برای آنها تشكیل و از لحاظ روانی بررسی می شوند و موارد در معرض لطمه در صورت نیاز، به متخصصان مركز مشاوره ارجاع داده می شوند تا بر مبنای نوع اختلال، درمان آنها باز صورت گیرد. امسال شرایطی فراهم گردید تا دانشجویان جدیدالورود همزمان با ثبت نام فرم مورد نظر را به صورت اینترنتی پر كنند. اینكار در واقع نوعی غربالگری اولیه است و برای كسانی كه فرصتی برای اینكار پیدا نكرده اند، شرایط پر كردن فرم به صورت حضوری باز فراهم گشته است. تمامی این فرم ها وارد سیستم شده، موارد آسیبی شناسایی شده و اولویت بندی لازم درمورد آنها انجام شده است. بر این اساس با این افراد تماس گرفته می گردد و بر مبنای نیاز به همكاران متخصص در مركز مشاوره ارجاع داده می شوند.

وی اظهار نمود: هم اكنون 19 نفر در حوزه مشاوره به دانشجویان خدمات رسانی می كنند و افراد برپایه نوع اختلالی كه به آن مبتلا هستند به متخصص ارجاع داده می شوند، وظیفه ما كمك به این افراد از باب پیشگیری و البته كمك به درمان است.

سپهوند با اشاره به نمایش درس مهارت های زندگی در این دانشگاه اظهار داشت: در كنار این آموزش ها در زمینه جلوگیری از اعتیاد، درمان های فردی و روانشناختی و ازدواج، مشاوره ها و اقدامات خوبی در این دانشگاه انجام می گیرد و ماهانه حدود 140 رجوع را در مركز مشاوره پوشش می دهیم، اظهار داشت: همینطور در این مركز از بعد روانشناسی مثبت باز اقداماتی انجام می گردد و تلاش می نماییم در زمینه های بهبود وضعیت افراد باز اقدام گردد كه مشاوره های تحصیلی و ازدواج در این حوزه تعریف می شوند و در این بخش افراد برای آگاهی بیشتر و تصمیم گیری بهتر به این مركز رجوع می كنند.

فعالیت 150 همیار سلامت در دانشگاه اراك
در خصوص همیاران سلامت اظهار داشت: در حدود 150 همیار سلامت در دانشگاه اراك فعالیت دارند كه برای این افراد كارگاه ها و دوره های مختلفی برگزار می شود، همینطور برگزاری كارگاه های مهارت و جلوگیری از اعتیاد باز همچون كارگاه هایی است كه در این دانشگاه مورد توجه قرار دارد، در خوابگاه ها باز مشاورانی در نوبت عصر و شب حضور دارند تا دانشجویان بتوانند خدمات لازم را از این افراد دریافت نمایند، كه از این خدمات بخصوص در دوران امتحانات استقبال خوبی صورت می گیرد.

سپهوند اظهار نمود: در خیلی از موارد امكان دارد لطمه هایی در حوزه روانشناسی فردی وجود داشته باشد كه نظیر آنها را امكان دارد در جامعه ندیده باشیم و از آنجاكه رازداری محور فعالیت های مركز مشاوره است، تمام تلاش خودرا بكار می گیریم تا فرد از این شرایط آسیبی دور شود، ضمن اینكه در مواردی باز باید منبع تخصصی تری را به فرد معرفی نماییم تا مشكلات او رفع گردد.

وی تصریح كرد: اهتمام می گردد كارگاه هایی كه در سطح دانشگاه، خوابگاه ها و مخصوص هیات علمی در بحث اعتیاد و با محوریت توانمندسازی دانشجویان برگزاری می شود، از كیفیت بالایی برخوردار باشند.
1397/10/30
14:03:32
5.0 از 5
4548
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ