Go Map نقشه

دمای جهان طی 10 میلیارد سال اخیر افزایش یافته است

دمای جهان طی 10 میلیارد سال اخیر افزایش یافته است

نقشه: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی توانستند به ارزیابی دمای گازهای كیهانی بپردازند و اعلام نمودند كه دمای جهان در 10 میلیارد سال اخیر افزایش یافته است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهش ها نشان می دهند زمین تنها سیاره ای نیست که در حال گرم شدن است، بلکه بنظر می رسد دمای همه جهان در حال افزایش یافتن است. پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو" (Ohio State University) در بررسی جدیدی، دمای گازهای کیهانی را در فواصل و دوره های متفاوت بررسی نموده اند و دریافته اند جهان هم اکنون نسبت به ۱۰ میلیارد سال پیش گرم تر شده است.
هنگامی که به فضا نگاه می نماییم، در حال دیدن گذشته آن نیز هستیم. از آنجائیکه نور با سرعتی مشخص حرکت می کند، وقتی جسمی یک سال نوری با ما فاصله دارد، ما آن جسم را مانند یک سال قبل آن می بینیم. بدین ترتیب، اگر رصدخانه ها جرمی را که میلیاردها سال نوری از ما فاصله دارد، مورد بررسی قرار دهند، آنرا با فاصله زمانی زیادی می بینند.
پژوهشگران در بررسی های خود از همین پدیده استفاده کردند تا دمای گازهای کیهانی را از میلیاردها سال پیش تا حالا ارزیابی کنند و به مقایسه آنها با گازهایی بپردازند که به زمان و فضای ما نزدیک تر هستند.
پژوهشگران در این پروژه، داده های دو ماموریت اکتشافی بزرگ را ارزیابی کردند که یکی از آنها ماموریت ماهواره "پلانک" (Planck) متعلق به "آژانس فضایی اروپا" (ESA) و دیگری پروژه بین المللی "نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون" (SDSS) بود. آنها مجموعه داده های این دو ماموریت فضایی را با هر ادغام کردند و سپس به بررسی گازهای داغ کیهانی پرداختند.
با سفر نور در مسافت های طولانی، طول موج های آن کشیده می شوند و قرمزتر به نظر می رسند. بررسی قرمزی نور می تواند میزان فاصله گاز را تعیین کند. بدین ترتیب، پژوهشگران توانستند دمای گازهای کیهانی را بر طبق نور آنها تخمین بزنند.
به نظر پژوهشگران، دلیل افزایش دمای جهان، تکامل یافتن در بهترین بخش از عمر خود بوده است. این افزایش دما در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
"یی خوان چیانگ" (Yi-Kuan Chiang)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: با تکامل جهان، جاذبه، ماده تاریک و گاز موجود در فضا را با هم به کهکشان ها و خوشه های کهکشانی می کشد. این کشش با خشونت هم راه است و خشونت بیشتر به گرم تر شدن گازهای کیهانی می انجامد.
این پژوهش، در "Astrophysical Journal" به چاپ رسید.

منبع:

1399/08/22
20:43:18
5.0 از 5
1720
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ