Go Map نقشه
با اطلاعات یك تلسكوپ؛

وجود آب در ماه ثابت شد

وجود آب در ماه ثابت شد

نقشه: پژوهشگران با بهره گیری از اطلاعات یك تلسكوپ هوایی به نشانه هایی بدون ابهام از وجود آب مولكولی در سطح ماه دست یافته اند.به گزارش نقشه به نقل از ای اف پی، طبق دو تحقیقی که روز گذشته پخش شده، احتمالاً مقدار آب موجود در ماه بیش از تصورات پیشین است. پژوهش های انتشار یافته برای چشم انداز آینده ماموریت های فضانوردان به ماه نویدبخش است.
تا یک دهه قبل تصور می شد سطح ماه کاملاً خشک باشد. در آن زمان مجموعه ای از یافته ها نشان داد در زیر دهانه هایی در قطب های ماه که در سایه هستند، نشانه هایی از آب یخ زده وجود دارد.
اما طبق دو پژوهش جدید که در نشریه «نیچر آسترونومی» انتشار یافته اند، احتمالاً آب به شکل گسترده تر در سیاره مذکور وجود دارد و همین طور تأیید شده دسترسی به آن در مناطقی در سطح ماه که آفتاب به آنها می تابد، گسترده تر است.
اگر بتوان آب را از ماه استخراج کرد، فضانوردانی که به این سیاره و فراتر از آن سفر می کنند به آب شرب دسترسی خواهند داشت. آنها حتی می توانند با تجزیه مولکول آب سوخت موشک تهیه کنند.
کیسی هانیبال مؤلف ارشد یکی از این پژوهش ها از مؤسسه ژئوفیزیک و سیاره شناسی هاوایی می گوید: در پژوهش جدید اثر طیف آب مولکولی در مناطق آفتاب گیر ماه بدون هیچ ابهامی تشخیص داده شد. اگر در مناطق خاصی از ماه، آب به اندازه کافی وجود داشته باشد، می توان از آن بعنوان منبعی برای اکتشافات فضایی توسط انسان استفاده نمود.
تحقیقات پیشین نیز نشانه هایی از وجود آب در مناطقی از ماه نشان داده بودند که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند. اما این پژوهش ها نتوانستند بطور دقیق بین مولکول آب (H2O) و هیدروکسیل (مولکولی که از یک اتم هیدروژن و ۲ اتم اکسیژن ساخته می شود) تمایز قائل شوند.
محققان در این پژوهش از اطلاعات تلسکوپ هوایی SOFIA استفاده کردند.


منبع:

1399/08/06
13:18:18
5.0 از 5
1729
تگهای خبر: تحقیقات , سفر , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ