Go Map نقشه

ساخت رنگ فوق سفید با نرخ دفع 95 و نیم درصدی نور خورشید

ساخت رنگ فوق سفید با نرخ دفع 95 و نیم درصدی نور خورشید

به گزارش نقشه محققان دانشگاه ˮپردوˮ موفق به ساخت یك رنگ فوق العاده سفید شده اند كه 95.5 درصد از نور خورشید را منعكس می كند و به خنك شدن ساختمان ها كمك شایانی می كند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان دانشگاه "پردو"(Purdue) یک رنگ سفید جدید تولید کرده اند که می تواند بیشتر از 95 درصد نور خورشید را منعکس کند که باعث خنک شدن سطحی که روی آن قرار گرفته می شود و می تواند حتی دمای آنرا به کمتر از دمای محیط برساند.
رنگ آمیزی یک ساختمان با این رنگ جدید می تواند به کاهش هزینه های دستگاه های خنک کننده و کاهش مصرف انرژی کمک نماید.
این یک واقعیت در فیزیک است که سطوح و اشیای سفید رنگ، نور بیشتری را منعکس می کنند و ازاین رو خنک تر می مانند. از لحاظ تئوریک، می توان از این امر برای خنک نگه داشتن ساختمان ها استفاده نمود. به هر حال، سیستم های تهویه مطبوع یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی به خصوص در فصل تابستان هستند و تحقیقات نشان می دهد که رنگ آمیزی ساختمان ها با رنگ های سفید می تواند دمای کل شهر را پایین بیاورد و به کاهش مصرف انرژی کمک قابل توجهی کند.
در طول سالیان دراز، خیلی از رنگ های مختلف خنک کننده تابشی بوجود آمده است که با استفاده از شیشه، تفلون یا غالبا تیتانیوم دی اکسید، نور خورشید را منعکس کرده اند، اما همه آنها دارای اشکالاتی بوده اند.
محققان دانشگاه "پردو" برای این مطالعه جدید، دستورالعمل جدیدی تهیه کردند. آنها به جای تیتانیوم دی اکسید، از فیلرهای کلسیم کربنات استفاده کردند که بسیار فراوان تر و ارزان تر هستند و نور ماوراء بنفش کمتری را جذب می کنند، ازاین رو خنک تر می مانند. این رنگ همینطور حاوی غلظت ذرات 60 درصدی است و از ذرات با اندازه های متنوعی استفاده می نماید که به پراکنده شدن بیشتر نور خورشید کمک می کنند.


در کل این رنگ خنک کننده تابشی جدید می تواند 95.5 درصد از نوری را که به آن تابیده می شود، منعکس کند. این آمار از بسیاری دیگر از رنگ های در حال توسعه که بین 80 تا 90 درصد کارایی دارند، بهتر است. باآنکه از رنگ رکورددار با پوشش تفلون که 98 درصد نور خورشید را منعکس می کند، بازدهی کمتری دارد.
این تیم این رنگ جدید را در مدت دو روز در فضای باز آزمایش کرد و نشان داد که در زیر نور مستقیم خورشید 1.7 درجه سانتیگراد خنک تر از دمای محیط می ماند و دارای قدرت خنک کننده 37 وات بر متر مربع است.
این رنگ در شب هم تا 10 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای محیط خنک می ماند.
محققان در مجموعه ای دیگر از آزمایشات، بعضی از قسمت های یک الگو را با این رنگ جدید و برخی دیگر را با یک رنگ سفید معمولی با ضخامت یکسان نقاشی کردند و با استفاده از یک دوربین مادون قرمز، تفاوت دمای بین دو ماده را رصد کردند.
محققان می گویند که این رنگ جدید نه تنها می تواند به خنک سازی ساختمان کمک نماید، بلکه از گرم شدن بیش از اندازه سیستم های برقی در فضای باز هم جلوگیری می کند. اما محققان قصد دارند برای اطمینان از دوام و قابلیت تجاری سازی آن، بررسی نمایند که دوام آن در عناصر مختلف چقدر خوب است.
"شیولین روآن" از محققان این تحقیق می گوید: رنگ ما با روند ساخت رنگ های تجاری سازگار است و هزینه آن قابل مقایسه یا حتی کمتر است. نکته اصلی، اطمینان از کارایی این رنگ در مواد مختلف است تا در کاربردهای طولانی مدت در فضای باز قابل استفاده باشد.
این تحقیق در مجله Cell Reports Physical Science انتشار یافته است.1399/08/01
21:43:28
5.0 از 5
1686
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ