Go Map نقشه

بانك اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی به وجود آمد

بانك اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی به وجود آمد

ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی، بانك اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی را راه اندازی نمود.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی و فناوری، ارزیابی شناختی به معنای ارزیابی عمیق مهارت ها و توانایی های در رابطه با عملکرد مغز مربوط می شود. این عملکردها شامل توجه، حافظه، استدلال، حل مسئله، تصمیم گیری، زبان، هوش و موارد دیگر می شود و گستره وسیعی از کاربردها در حوزه تشخیص و درمان، ورزش، آموزش و پرورش، استخدام و به کارگیری افراد با توانمندی های خاص شناختی و مهندسی عامل های انسانی را در برمی گیرند که به معنای استفاده از خاصیت های شناختی و فیزیکی انسان برای طراحی ابزارها و سیستم ها است.
از میان روش های گوناگون ارزیابی عملکرد شناختی مغز، نتایج آزمون های شناختی به سبب خاصیت های روان سنجی مناسب، عینی بودن و همین طور سهولت اجرا قابل اعتماد و پایا هستند و استفاده از این آزمون ها نشاندهنده اهمیت و لزوم استفاده از آنها است.
با توجه به اهمیت و لزوم بیش از پیش در استفاده از این آزمون ها ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبادرت به مطالعه، سیاست گذاری، پیاده سازی سیاست ها، سازماندهی بازار موجود و ترغیب بخش خصوصی برای ورود و سرمایه گذاری در این عرصه کرده است.
توسعه زیست بوم آزمون های ارزیابی شناختی
نا به سامانی های موجود در حوزه آزمون های ارزیابی شناختی همچون استاندارد نبودن آزمون های موجود، عدم رعایت حق مالکیت معنوی و همین طور اجرا و نمره گذاری غیر استاندارد آزمون توسط افراد آموزش ندیده باعث شده است تا نیاز به وجود چرخه ای معتبر برای آزمون های ارزیابی شناختی بیش از پیش حس گردد.
در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی چند سال قبل با برگزاری جلسات منسجم با حضور برجسته ترین اساتید حوزه شناختی، روان سنجی و کارشناسان و مدیران وزارتخانه های مرتبط، مبادرت به طراحی و اجرای چرخه ای بسته از اعتبار بعنوان زیست بوم برای آزمون های ارزیابی شناختی در کشور کرده است. رویکرد ستاد دراین زمینه رویکرد سیاست گذاری مشوق بازار است.
زیست بوم آزمون های ارزیابی شناختی بازیگران گوناگونی دارد که می توان به توسعه دهندگان آزمون، سرمایه گذاران بخش خصوصی و مراکز اجرای آزمون با زیرساخت فناوری اطلاعات اشاره نمود. در این راستا، آزمون ها بعد از استانداردسازی، در چارچوب یک بستر نرم افزاری امن طراحی می شوند و در اختیار مراکز آزمون برای ارائه خدمات به مشتریان قرار می گیرند.
برای تحقق بخشیدن به موارد مطرح شده بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی بوجود آمد. از سویی تدوین پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی در دنیا شناسایی و ملا ک های استانداردسازی آزمون های ارزیابی شناختی مد نظر قرار گرفت. در این راستا، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نسبت به پشتیبانی از طرح های آزمون های ارزیابی شناختی اقدام نمود.
ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با هدف آشنایی درمانگران، پژوهشگران و سازمان ها با آزمون های ارزیابی شناختی موجود در کشور، شناسایی نقاط ضعف و قوت آزمون ها و همین طور سیاستگذاری در توسعه آزمون های ارزیابی شناختی اقدام به ایجاد بانک اطلاعات آزمون های شناختی کرد که نتیجه آن شناسایی ۳۵۲ آزمون بر حسب کارکردهای شناختی و ۵ اختلال رایج شناختی شامل اوتیسم، بیش فعالی/نقص توجه، اختالات یادگیری، آلزایمر و اعتیاد بود.
شناسایی پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی در دنیا
روش های گوناگونی برای شناسایی بهترین آزمون های ارزیابی شناختی وجود دارد که همچون آنها استفاده از تجربیات کشورهای دیگر، نیازسنجی و نیازآفرینی است. در مطالعاتی که اخیراً طی یک نظرسنجی از روان شناسان و نوروسایکولوژیست ها در کشورهای مختلف دنیا انجام شد، پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی (نوروسایکولوژی) به تفکیک کارکردهای شناختی شناسایی و عرضه شدند که می توان به آزمون های هوش و حافظه وکسلر اشاره نمود.
حمایت از طرح های آزمون های ارزیابی شناختی
همچنین ستاد با انتشار ۸ فراخوان از طرح های پژوهشی بسیاری در حوزه های گوناگون حمایت کرده است که از میان آنها، برخی آزمون های ارزیابی شناختی مورد نیاز سازمان ها و وزارتخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بودند.

1399/07/28
20:25:30
5.0 از 5
1709
تگهای خبر: آموزش , بازار , خدمات , طراحی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ