Go Map نقشه

اجرای 235 طرح اولویت دار در برنامه تقسیم كار ملی زیست فناوری

اجرای 235 طرح اولویت دار در برنامه تقسیم كار ملی زیست فناوری

نقشه: رئیس گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اجرای طرح تقسیم كار ملی زیست فناوری از تعیین 235 طرح اولویت دارد در این عرصه آگاهی داد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن سعادت در وبینار زیست فناوری کشور اقدامات پژوهشی انجام شده در این کارگروه در امتداد تحقق ۳ درصد بازار جهانی زیست فناوری را در ۴ گام "سیاستگذار، برنامه ریزی راهبردی و ارزیابی پیشرفت زیست فناوری کشور"، "هماهنگی ملی، هم افزایی منابع و امکانات کشور برای تولید ثروت از زیست فناوری"، "کمک به ارتقای سطح علمی و فناوری بمنظور کسب مقام اول منطقه و سهم شایسته جهانی" و "ماموریت گرایی دانشگاه ها و مراکز علمی و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع پژوهشی " دانست و اضافه کرد: تجمع این ۴ گام در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری دیده شده است.
وی شناسایی اولویت های کلان، شناسایی نیازهای اساسی، شناسایی ظرفیت های موجود، تقسیم کار هدفمند و حمایت های هدفمند را از اقدامات این کارگروه دراین زمینه نام برد و اظهار نمود: این برنامه سبب تعدد طرح ها و جلوگیری از موازی کاری ها شد، ضمن آنکه شناسایی موضوعات مهم مغفول مانده دراین زمینه را به دنبال داشت.
سعادت با تاکید بر اینکه در این راستا به هر دانشگاه و پژوهشگاه حداقل ۳ محور کاری را در امتداد ماموریت های آنها واگذار کردیم، افزود: در سال ۹۴ مقدمات شکل گیری تقسیم کار ملی را آغاز کردیم و در سال های ۹۵ تا ۹۷ فاز پژوهشی آن اجرائی شد و در سال ۹۸ و ۹۹ این طرح به انتها رسید و خروجی آن پشتیبانی از مقالات Q۱، پشتیبانی از طرح های پژوهشی مساله محور، پشتیبانی از فرصت های مطالعاتی، پشتیبانی از رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد مربوط به مشکلات مناطق خاص و پشتیبانی از نشست های استانی بود.
رئیس گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری، امنیت غذایی را یکی از موضوعات اولویت دار این کارگروه دانست و اضافه کرد: جهت دهی تقسیم کار ملی با رویکرد افزایش امنیت غذایی شامل پشتیبانی از رساله های دکتری، پشتیبانی از طرح های تحقیقاتی مساله محور، پشتیبانی از نخبگان و پشتیبانی از دوره های فرصت های مطالعاتی است.
سعادت، تعداد محورهای فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری کشور را ۲۳۵ طرح و تعداد محورهای فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری در حوزه امنیت غذایی را ۳۳ عنوان ذکر کرد و تصریح کرد: تا حالا ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری فعال شدند که از این تعداد ۵۱شرکت فعال در حوزه امنیت غذایی هستند، علاوه بر آن ۸۴ مرکز فعال دراین زمینه با ما همکاری دارند.
وی با اعلان اینکه در تقسیم کار ملی دو حوزه زراعت و باغبانی و دام، طیور و آبزیان تقسیم شده است، اظهار داشت: در حوزه زراعت، موضوعاتی چون اصلاح ارقام، تغذیه گیاهی و کنترل آفات بعنوان موضوعات اولویت دار تعریف شده و تفاهم نامه هایی نیز با دانشگاه ها منعقد شده است.
بگفته این مقام مسوول، حوزه های ویتامین ها، آنزیم ها و اسید آمینه ها، پروبیوتیک، غذای حیوانات خانگی، ارتقای کیفیت خوراک دام و غلات، علوفه و کنجاله بعنوان موضوعات اولویت دار در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری در بخش امنیت غذایی تعیین شده است.
منبع:

1399/07/21
14:53:45
5.0 از 5
1743
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ