Go Map نقشه

بسته حمایتی معاونت علمی از ایده های معدنی

بسته حمایتی معاونت علمی از ایده های معدنی

به گزارش نقشه مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به انتشار فراخوانی برای جذب ایده های نوآورانه در حوزه زمین شناسی، اظهار داشت: علاوه بر آن دو مركز نوآوری و یك منطقه ویژه در حوزه معدن و یك پلت فرم همكاریهای بین المللی در این عرصه راه اندازی خواهد شد


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، کامبیز مهدی زاده در نشست خبری امروز منابع نفتی را برای توسعه و پیشرفت کافی ندانست و اضافه کرد: در زمانی تعداد کارخانه ها تعیین کننده میزان توسعه یافتگی کشورها بوده است، ولی امروزه میزان توسعه فناوری ها تعیین کننده توسعه یافتگی بشمار می رود.
وی با اشاره به وضعیت صنعت نفت کشور اظهار نمود: تنها در سال ۱۳۹۴ مبلغی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برای ترمیم و راه اندازی چاه های از دست رفته نفت هزینه شده است و چاه های نفتی مانند زالو، شیره جان اقتصاد کشور را به تحلیل می برند.
مهدی زاده معادن را جایگزین منابع نفتی ذکر کرد و افزود: ایران با داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی، کشور را در بین ۱۰ کشور شاخص معدنی به لحاظ تنوع معدنی قرار داده است، ولی متاسفانه در این عرصه بسیار مهجور و سنتی باقی مانده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عدم سرمایه گذاری در حوزه فناوری های معدن و ایجاد بسترهای لازم را از چالش های حوزه معدنی عنوان نمود و تصریح کرد: بمنظور رفع بعضی از مشکلات این حوزه طرح "توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی" امسال با دو هدف جایگزینی معدن با نفت و توسعه و ارتقای جایگاه علم زمین شناسی بعنوان رشته مادر در معاونت علمی تعریف شد.
وی ارتقای سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی، پشتیبانی از استارتاپ ها و طرح های نو در حوزه معدن، کمک به توسعه بازار محصولات دانش بنیان حوزه معدن و صنایع معدنی، تسهیل تبادلات و همکاریهای علمی و فناوری بین المللی در حوزه معدن و ایجاد مطالعات کانی شناسی و تحقیقات روی مواد معدنی و انجام تحقیقات منطقه ای از ماموریت های طرح توسعه معدن تعیین شده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور از انتشار فراخوانی برای جذب ایده های نوآورانه در حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی از امروز آگاهی داد و تصریح کرد: محورهای این فراخوان شامل طرح های نوآورانه در زمینه های زمین شناسی، ارتقای ایمنی معدنکاری، ارتقای سلامت با بهره از علم زمین شناسی و توسعه اکتشاف در عمق تمرکز دارد.
بگفته وی، بعد از ارسال ایده ها از طرف صاحبان ایده و شرکت های دانش بنیان و داوری طرح ها، از ایده های برتر حمایت می شود.
مهدی زاده راه اندازی دو مرکز نوآوری را از دیگر اقدامات حمایتی از فعالان حوزه معدن ذکر کرد و افزود: یکی از این مراکز با همکاری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است که در مهرماه سال جاری افتتاح می شود.
بگفته وی دومین مرکز نوآوری در برج فناوری کیش تاسیس خواهد شد.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: علاوه بر آن تفاهم نامه ای با منطقه ویژه ربع رشیدی در استان آذربایجان شرقی در زمینه راه اندازی منطقه ویژه فناوری های معدنی منعقد خواهد شد؛ چونکه این استان ظرفیت های خوبی در حوزه معدن دارد.
وی با اشاره به فعالیت بین المللی دراین زمینه اشاره کرد: باتوجه به فراوانی منابع معدنی در کشور، در چارچوب طرح توسعه معدن اقدام به ایجاد پلت فرم همکاریهای معدنی منطقه ای بمنظور توسعه روابط اقتصاد معدنی با کشورهای منطقه کردیم.
منبع:

1399/06/04
19:05:15
5.0 از 5
2120
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ