Go Map نقشه
پژوهشگران اسپانیایی ابداع كردند

روش كم هزینه ای برای كنترل كیفیت مواد غذایی

روش كم هزینه ای برای كنترل كیفیت مواد غذایی

نقشه: پژوهشگران اسپانیایی، روش جدید و كم هزینه ای برای كنترل كیفیت مواد غذایی ابداع نموده اند كه با محیط زیست هم سازگاری دارد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، "کوکسیدیا" (Coccidia)، نوعی بیماری روده ای است که گروه های متفاوتی از حیوانات را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری، جذب مواد مغذی و رشد را مهار می کند و به مرگ حیوان منجر می شود؛ در نتیجه می تواند ضررهای مالی قابل توجهی را در صنایع دامی به همراه داشته باشد.
برای مقابله با این بیماری معمولا آنتی بیوتیک هایی مانند "کوکسیدیواستات ها" (coccidiostats) تجویز می شوند. باآنکه این داروها موثر هستند اما اگر تراکم آنها در محصولات غذایی و منابع حیوانی بالا باشد، می توانند به بروز بیماری های قلبی- عروقی در انسان منجر شوند.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه کوردوبا" (University of Cordoba) در اسپانیا، متد جدیدی برای شناسایی و استخراج این آنتی بیوتیک ها از غذاهای حیوانی ابداع نموده اند.
"سولداد گونزالز" (Soledad González)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این روش می تواند همه گروه آنتی بیوتیک های "یونوفر" (ionophore) را در همه منابع غذایی حیوانی شناسایی کند. این نخستین باری است که چنین کاری در این پروژه پژوهشی صورت می گیرد.
در این روش، از حلال های ابرمولکولی غیر سمی معروف به "SUPRAS" استفاده شده است که ظرفیت بالایی در بهبود استخراج آنتی بیوتیک ها دارند و هزینه تولید را هم کم می کنند.
گونزالز افزود: این نوع حلال ها، امکان استخراج بقایای آنتی بیوتیک و پاکسازی نمونه را به صورت همزمان فراهم می کنند.
وی ادامه داد: این یک روش کم هزینه و سازگار با محیط زیست است که حجم کمی از حلال های آلی را به کار می گیرد؛ در حالیکه روش های متداول آزمایشگاهی، حجم گسترده ای از حلال ها را مورد استفاده قرار می دهند.
بعد از به کار گرفتن این روش جدید در محصولات متفاوتی مانند تخم مرغ، شیر و گوشت ثابت شد که این روش، کارآیی لازم را برای کنترل کیفیت غذا دارد و می توان از آن در آزمایشگاه های کنترل کیفیت محصولات غذایی بهره برد.
این پژوهش، در مجله "Food Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/09
23:11:23
5.0 از 5
2422
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ