Go Map نقشه

تحقیقات ناسا و بوئینگ روی شكست پرتاب استارلاینر تكمیل شد

تحقیقات ناسا و بوئینگ روی شكست پرتاب استارلاینر تكمیل شد

در ماه دسامبر بود كه پرتاب آزمایشی كپسول ˮاستارلاینرˮ با شكست روبرو شد و بعد از پرتاب در مدار نادرست قرار گرفت. این مسئله منجر به شروع تحقیقات توسط ناسا و بوئینگ برای پی بردن به چرایی آن شد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک تیم بررسی مستقل، تحقیقات خویش را در مورد پرتاب ناکام کپسول "استارلاینر" متعلق به ناسا و ساخته شده توسط شرکت بوئینگ در دسامبر گذشته به پایان رسانده و در مجموع 80 سفارش برای مأموریت های آینده در چند دسته عرضه شده است. ضمن اینکه هر دو سازمان، تحقیقات داخلی خویش را هم انجام داده اند.
در تاریخ 20 دسامبر سال 2019، "استارلینر" برای انجام یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین پرتاب شد. قرار بود "استارلینر" در این پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) متصل شود، اما بعد از بروز یک نقص، در مدار اشتباه قرار گرفت. دو روز بعد، تیم کنترل، آنرا کاملا ایمن به زمین بازگرداند.
ناسا و بوئینگ برای فهمیدن اینکه دقیقاً چه اشتباهی رخ داده است و چگونه می توان از آن در آینده جلوگیری کرد، یک تیم بررسی مستقل مشترک تشکیل دادند. آنها به صورت خاص سه ناهنجاری اصلی را که سبب این نقص شد، پیدا کردند که شامل دو اختلال نرم افزاری و یک اختلال ارتباطی بود.
تحقیقات مربوط به دو مشکل نرم افزاری چندی قبل به پایان رسید و الان تیم بررسی به بررسی سومین نقص هم آخر داده است. به نظر می آید که پیوند ارتباطی فضا به زمین به صورت متناوب قطع شده و همین مساله مانع از امکان کنترل تیم کنترل مأموریت در پیشگیری از اشکالات نرم افزاری در حین پرواز شده است.
در نتیجه، تیم بررسی 80 سفارش برای اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه را برای انجام توسط بوئینگ و ناسا گزارش کرده است. لیست کامل این سفارش ها به علت برخی حساسیت ها اعلام نشده، اما حداقل دسته بندی های آن اعلام عمومی شده است.
از میان این سفارش ها، 21 مورد مربوط به آزمایش و شبیه سازی است که شامل آزمایش های دقیق تر برای چگونگی یکپارچه سازی نرم افزار و سخت افزار و انجام آزمایش های کامل پرتاب شبیه سازی شده پیش از هر پرواز است.
10 سفارش دیگر به ارزیابی مجدد نیازهای نرم افزاری اختصاص یافته است که شامل به روزرسانی مستندات و و فرآیندهای بررسی داخلی، به روزرسانی کد نرم افزار و تغییر در ساختارهای گزارش ایمنی و اضافه کردن فرکانس RF خارجی برای کاهش تداخل است.
ناسا عوامل سازمانی در ناسا و بوئینگ را مورد بررسی قرار داد که امکان دارد در این ناکامی نقش داشته باشند. تیم بررسی سفارش کرده است که ناسا همکاری نزدیکی با پیمانکاران خود داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که برنامه ها و آزمایش های آنها به درستی تأیید می شوند.
"استیو جورزیک" یکی از مدیران ناسا می گوید: ناسا و بوئینگ حجم عظیمی از کار را انجام داده اند تا موضوعاتی را که در این پرواز آزمایشی باعث ناکامی "استارلاینر" شده است، بررسی نمایند. در نهایت آنچه پیدا کردیم به ما کمک می نماید تا با پیشرفت در آزمایش این فضاپیما، در آینده از عملکرد آن اطمینان پیدا نماییم.
بوئینگ متعهد شده است که "استارلاینر" با هزینه این شرکت باردیگر پرتاب شود تا نشان دهد که این فضاپیما قابل اعتماد است. البته هنوز زمان این پرتاب مجدد و همینطور تاثیر آن بر روی مأموریت سرنشین دار نهایی اعلام نشده است.
منبع:

1399/04/20
13:58:28
5.0 از 5
2672
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ