Go Map نقشه
شوراهای صنفی در نامه ای به وزیر بهداشت اعلام كردند

انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به كشور نگران كننده است

انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به كشور نگران كننده است

نقشه: دبیران شورای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت خواهان عدم پذیرش و انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل از دانشگاه های خارج به دانشگاه های داخل شدند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، متن نامه دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی به شرح ذیل است:
نظام آموزشی در بستر جامعه و فرهنگ ایفای نقش می کند و با آن داد و ستد مستمر دارد. بااینکه جریان رسمی آموزش به کارکرد ضمنی و پنهانی خود معمولا بی اعتناست اما این امر منافاتی با ابعاد فرهنگی و اجتماعی آموزش ندارد. حال که جامعه ما از بی عدالتی، شکاف طبقاتی و فقدان آرمان و ناامیدی در عرصه عمومی رنج می برد وظیفه جامعه دانشگاهی حرکت در جهت رفع این نارسایی هاست.
پس تصمیم گرفتیم نقطه شروع این حرکات را از خود دانشگاه شروع نماییم برای اینکه هویت صنفی دانشجویی ایجاب می کند بدون هیچ ترسی اعتراض خودرا به بی عدالتی ها بیان کند. متاسفانه مسئولان امر به خوبی سخن از عدالت آموزشی می گویند اما در عمل شاهد بستری مناسب و همگانی در برای استفاده از پتانسیل های آموزشی برای حاکمیت عدالت در جامعه و استفاده برابر از آموزش های رسمی نیستیم.
مصداق یکی از این بی عدالتی ها سیاست گذاری های انجام شده در نظام آموزشی است، به شکلی که دانشجوی روستایی در سال های اخیر، به سبب عدم اتصال به ساختار عریض و طویل قدرت از اساسی ترین حقوق خود باز می ماند ولی راه ورود به دانشگاه برای متمولین هموار تر شده است.
دانشگاه های کشور اصولا باید بستری مناسب در جهت رشد و شکوفایی و اعتلای نخبگان و استعدادهای درخشان کشور باشند اما تبدیل به خانه ای برای طیفی خاص از جامعه شده اند. وظیفه مسئولین موثر در تصمیم سازی های آموزشی، برمبنای قانون اساسی فراهم کردن شرایط تحصیلات عالیه برای همه مردم و نه برای قشرهایی خاص از جامعه است.
پس از بیان مقدمات لازم است بگوییم گرچه کنکور بهترین راه شناسایی و انتخاب افراد نخبه دارای صلاحیت های لازم نیست، اما یقینا در وضعیت کنونی بهترین مجرای اجرای عدالت آموزشی است (قطعا کنکور سراسری ایراداتی اساسی دارد و ما نیز منکر آن نیستیم، اما صحبت در این زمینه، در این مقال نمی گنجد) و هم اکنون با فاکتور گرفتن از برخی مولفه ها می توان گفت، کنکور سراسری راهی برای تشخیص بهترین، توانمندترین و تلاشگر ترین داوطلبین کنکور است و در این کارزار برای سالیانی طولانی، افرادی شایسته موفق به حضور در بهترین و مهم ترین رشته های تحصیلات عالی کشور شده اند.
در قسمتی از نامه دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی آمده است: متاسفانه انتقال عده ای از افراد دارای تمکن با ثبت نام در دانشگاه های خارجی و سپس بازگشت آنها بعد از دو ترم به داخل کشور موجب نابرابری و سرخوردگی اجتماعی خیل عظیمی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی شده است و ناامیدی و دلسردی قابل توجهی در میان دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان رشته های حوزه بهداشت و درمان به وجود اورده است.
بدین جهت ما نمایندگان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعتراض و نگرانی خودرا به هرگونه تصمیم جدید برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل در دانشگاه های خارجی که عموما از ترازهای علمی پایینی نیز برخوردار می باشند و قطع به یقین خسارات جبران ناپذیری را به بدنه علوم پزشکی وارد خواهند ساخت، به هر علتی همچون پاندمی کووید ۱۹، کمبود ارز و... اعلام می داریم.
در شرایطی که وزیر، معاونین، مسئولین دانشگاهی و اساتید به تعداد بالای دانشجویان در حال تحصیل معترض هستند و به سبب عدم وجود امکانات کافی و مناسب آموزشی و رفاهی پیگیر عدم افزایش ظرفیت هستند، چگونه بدون فراهم سازی زیر ساخت های لازم به دنبال پذیرش این دانشجویان آن هم با ستاندن مصاحبه هایی که شفافیت آنها برای عموم روشن نیست، بوده اند و در ایام اخیر نیز به حواشی جدی و عمیقا موثر در این خصوص، دامن زده اند.
بااینکه لازم به ذکر است تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های داخل کشور برادران و خواهران ما هستند، اما ای کاش مسئولین مربوطه بجای آنکه تمرکز خودرا روی پذیرش دانشجویان خارج از کشور بگذازند، به فکر پذیرش داوطلبانی باشند که همیشه با داشتن تمام شرایط لازم و فقط به سبب عدم تمکن مالی و امتیازات ویژه از تحصیل در رشته های مورد علاقه خود بازمانده اند.
دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی در پایان نامه خود به وزیر بهداشت، اعلام نموده اندکه مهمترین سرمایه کشور به خصوص کشورهای در حال توسعه، دانشگاه ها و جوانان و امیدواری آنها است. این سرمایه ها با اهمیت تر از ارز کشور و هر چیز مشابه دیگر است اما افسوس که این تصمیم، تصمیمات قبلی و تصمیمات آتی با این منطق و طرز تفکر حاکم، سبب نابودی این سرمایه های عظیم و انسانی خواهد شد. پس خواهشمندیم تمام تلاش خودرا برای اختتام دادن به این تصمیم و عدم پزیرش دانشجویان خارج از کشور به کار ببندید.
منبع:

1399/04/07
21:25:01
5.0 از 5
2723
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ