Go Map نقشه
با كشف بزرگ دانشمندان چینی

رویای كیمیاگری تحقق یافت!

رویای كیمیاگری تحقق یافت!

نقشه: دانشمندان چینی موفق شده اند با قرار دادن مس در مجاورت گاز آرگون، فلزی با خواص مشابه با طلا تولید كنند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از یاهو نیوز، گروهی از محققان چینی، فلز مس ارزان قیمت را به یك ماده جدید حدودا یكسان با طلا تبدیل نموده اند.

محققان این آزمایش می گویند این كشف به میزان قابل توجهی استفاده از فلزات نادر و گرانقیمت در كارخانجات را كاهش خواهد داد.

پروفسور "سان جیان" و همكارانش در موسسه فیزیك شیمی دالیان در آكادمی علوم چینی در لیائونینگ، یك قطعه مس را زیر یك شعله گاز آرگون داغ و دارای بار الكتریكی قرار دادند.

ذرات یونیزه ای كه سریع حركت می كنند، اتم های مس را هدف قرار دادند. اتم ها روی سطح دستگاه جمع آوری شده و خنك شدند و یك لایه نازك شبیه به شن تشكیل دادند. هر دانه شن دارای قطر تنها چند نانومتر یا یك هزارم اندازه یك باكتری بود.

محققان این ماده را در یك اتاقك واكنش قرار دادند و از آن بعنوان یك كاتالیزور برای تبدیل زغال سنگ به الكل استفاده كردند كه یك فرآیند شیمیایی پیچیده و دشواری است كه فقط فلزات گرانبها می توانند آنرا تحمل كنند و تنها روی این فلزات كارآمد است.

"سان جیان" و همكارانش در اطلاعیه ای كه روز گذشته انتشار یافت، گفتند: نانوذرات مس موفق به عملكرد كاتالیستی بسیار شبیه به طلا یا نقره هستند.

وی اضافه كرد: نتایج ثابت كرد كه سپس پردازش، فلز مس می تواند از مرغ به ققنوس تبدیل گردد.

مس دارای وزن و ظاهر مشابه با طلا است. كیمیاگران برای قرن ها به دنبال تبدیل مس به طلا بودند و به آن به چشم دروازه ای برای ثروتمند شدن نگاه می كردند.

مواد جدید به وجود آمده نمی تواند جهت استفاده بعنوان طلای جعلی استفاده شود، چونكه تراكم آن همان تراكم مس است.

اما به قول محققان، این فرآیند می تواند سودآور باشد و به صنایع چینی ارتقای چشمگیری ببخشد.

فلزات گرانبها در اقتصاد مدرن حیاتی هستند. بعنوان مثال، اجزای دستگاه های الكترونیكی حاوی مقدار زیادی از طلا، نقره و پلاتین است.

به عنوان مثال، حدود 40 گوشی هوشمند حاوی مقدار طلایی هستند كه در یك تن از سنگ های معدنی یافت میگردد.

مس نمی تواند مانند طلا در برنامه های كاربردی صنعتی كارایی داشته باشد، عموما به این دلیل كه الكترون ها و ذرات زیر اتمی با بار منفی كمتری دارد.

این الكترون ها باز نسبتا ناپایدار هستند، بدین سبب مس در مجاورت تركیبات شیمیایی دیگر، تمایل به واكنش دارد.محققان چینی می گویند كه روش توسعه یافته آنها، مقدار زیادی انرژی را به اتم های مس تزریق می كند و الكترون ها را متراكم تر و پایدارتر می سازد.

به گفته محققان، این ماده جدید می تواند در مقابل درجه حرارت بالا، اكسیداسیون و فرسایش مقاومت كند.

آنها می گویند این ماده مانند یك جنگجو با زرهی از طلا در میدان جنگ است كه وی را قادر به مقاومت در مقابل هر حمله ای از جانب دشمن می كند.

مقاله دانشمندان چینی در مجله Science Advances انتشار یافته است.
1397/10/02
16:11:56
5.0 از 5
4514
تگهای خبر: محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ