Go Map نقشه
در گزارش نقشه اعلام شد؛

بهترین مكان رصدی خورشیدگرفتگی یكم تیرماه

بهترین مكان رصدی خورشیدگرفتگی یكم تیرماه

به گزارش نقشه كارشناس نجوم با اشاره به اینكه استان های سمت جنوب شرقی كشور بهتر می توانند شاهد رصد خورشیدگرفتگی یكم تیرماه باشند، اظهار داشت: در جداول و نقشه ها زمان و مكان دقیق رصد در استان را مشخص كردیم.علی ابراهیمی سراجی در گفتگو با خبرنگار مهر تیرماه تصریح کرد: در کل ۴ نوع خورشید گرفتگی کلی، جزئی، حلقوی و مرکب داریم که به صورت متوسط گرفت کلی هر ۳۶۰ سال یکبار در یک نقطه رخ می دهد.
وی اضافه کرد: در خورشید گرفتگی کلی، تمام قرص خورشید توسط ماه پوشیده می شود و شبی مینیاتوری خواهیم داشت. در خورشید گرفتگی حلقوی ماه نمی تواند قرص خورشید را به صورت کامل بپوشاند و حلقه ای از آتش بر گرد ماه باقی می ماند. همینطور در خورشید گرفتگی مرکب که نادرتر است، به دلیل کرویت زمین، ابتدا و انتهای مسیر کسوف حلقوی و در مرکز مسیر به صورت کلی اتفاق می افتد و در خورشید گرفتگی جزئی هم فقط نیم سایه ماه به زمین می رسد ولی در سه نوع اول هم مناطق واقع در نیم سایه شاهد خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود.
کارشناس نجوم تصریح کرد: در خورشید گرفتگی حلقوی، حرکت سایه باریک ماه مانند نواری باریک خواهد بود و همواره از کشورهای مختلفی عبور می کند؛ آخرین بار در ۲۰ مرداد ۱۳۷۸ نوار سایه وارد ایران شد و تا ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ وارد کشورمان نمی گردد. ولی در کسوف ۱ تیر ۱۳۹۹ نوار گرفتگی حلقوی از روی دریای عمان و نزدیک به ساحل ایران عبور می کند و شاهد کسوف جزئی عمیق در جنوب شرقی ایران خواهیم بود.
به گفته کارشناس نجوم، به صورت متوسط هر ۲.۵ سال یک مرتبه می توانیم شاهد خورشیدگرفتگی جزئی باشیم، ولی تعداد خورشید گرفتگی های جزئی در دهه ۸۰ از دهه ۹۰ بیشتر بوده است.
ابراهیمی سراجی در مورد خورشید گرفتگی تیرماه سال جاری که به صورت حلقوی رخ می دهد افزود: کسوف اول تیرماه در دنیا به صورت حلقوی روی خواهد داد و از کشورهای آفریقایی همچون سودان، کنگو، اتیوپی وارد آسیا و کشورهای یمن، عربستان، عمان و سپس وارد دریای عمان می شود و سپس به سمت پاکستان و هند می رود.
نقشه خورشید گرفتگی جزئی یکم تیرماه

کارشناس نجوم با اشاره به اینکه مرکز این گرفتگی در هند است، بیان نمود: در منطقه ای نزدیک به تبت مرکز خورشیدگرفتگی حلقوی به مدت ۳۴ ثانیه خواهد بود. بعد از هند، نوار گرفتگی به سمت چین و تایوان رفته و سپس وارد اقیانوس آرام می شود و با غروب خورشید در نزدیکی «گوام » از سطح زمین جدا می شود.
وی با اشاره به بهترین مکان رصدی خورشید گرفتگی حلقوی در ایران اظهار داشت: استان های سمت جنوب شرقی کشور همچون سیستان و بلوچستان بیشتر و بهتر می توانند شاهد گرفت یکم تیرماه باشند و قدر گرفتگی در این استان ها بیشتر است یعنی خورشید گرفتگی طولانی تری را می توانند رصد کنند.
ابراهیمی سراجی تصریح کرد: بهترین نقطه رصد خورشید گرفتگی روستای «پسابندر» با قدر ۹۸.۲ درصد است و هر چقدر به سمت روستای بورآلان در استان آذربایجان غربی برویم قدر خورشیدگرفتگی کاهش و به ۴۰ درصد خواهد رسید.
زمان رصد خورشید گرفتگی در تهران
وی با اشاره به ساعت رصد خورشید گرفتگی یکم تیرماه اظهار داشت: این خورشید گرفتگی در تهران در ساعت ۰۹: ۰۴: ۳۶ آغاز می شود و در ساعت ۱۰: ۱۶: ۴۰ به اوج رسیده و در ساعت ۱۱: ۳۸: ۰۱ تمام می شود. قدر پوشیدگی در تهران ۵۸.۲ درصد است و زمان کمتری در تهران نسبت به جنوب کشور قابل رصد است.

وی با تاکید براینکه مشخصه های خورشید گرفتگی جزئی یکم تیرماه در استان ها و نقشه این رویداد در کل کشور را بدست آوردیم، اظهار داشت: در این نقشه و جدول زمان، مکان و … جزئیات این خورشید گرفتگی حلقوی را مشخص کرده ایم.
این کارشناس نجوم با اشاره به شرایط رصد خورشید گرفتگی حلقوی اظهار داشت: این خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح دیده می شود ولی برای رصد احتیاج به ابزارهای محافظتی چشم وجود دارد، فیلترهای مخصوص، عینک های رصدی که از فروشگاه های نجومی قابل تهیه هستند برای رؤیت این خورشید گرفتگی نیاز است.
ابراهیمی سراجی تصریح کرد: خورشید گرفتگی حلقوی در حالتی است که ماه از زمین دورتر است و شرایطی را بوجود می آورد که حلقه ای از خورشید به دور ماه باقی بماند؛ رؤیت این حلقه از خورشید بسیار جذاب است که فرصت مناسبی برای عکاسی و مطالعه بر روی عوارض سطحی لبه ماه خواهد بود.


منبع:

1399/03/29
18:13:34
5.0 از 5
2964
تگهای خبر: مسیر , نقشه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ