Go Map نقشه
در مركز ملی فضای مجازی؛

نظام مقابله با جرم در فضای مجازی تنظیم می شود

نظام مقابله با جرم در فضای مجازی تنظیم می شود

به گزارش نقشه رئیس مركز افتای ریاست جمهوری اظهار داشت: تدوین نظام مقابله با جرم در فضای مجازی در دستور كار مركز ملی فضای مجازی قرار دارد.به گزارش نقشه به نقل از مهر، رضا جواهری در مراسم اعطای گواهینامه ارزیابی امنیت به محصولات بومی حوزه فناوری اطلاعات که عصر امروز یکشنبه در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، اظهار داشت: الان نظام مقابله با حوادث فضای مجازی به رویدادهای در رابطه با حوادث این حوزه می پردازد و برای جرم انگاری در این بخش، مرکز ملی فضای مجازی در حال تدوین نظام مقابله با جرم در فضای مجازی است.
وی با اشاره به اینکه مسئولیت افشای اطلاعات و حوادث در رابطه با امنیت فضای مجازی به عهده بالاترین مقام سازمانی قرار دارد که افشای اطلاعات در مورد آن رخ داده است، اضافه کرد: آن سازمان باید پاسخگوی حوادث رخ داده باشد و در مورد مقابله با جرم هم در صورتیکه این نظام تدوین شود می توان از آن جهت بررسی موارد مربوط به جرم انگاری استفاده نمود.
رئیس مرکز افتای ریاست جمهوری اظهار داشت: در مورد نشت اطلاعات از پایگاه داده اپراتور رایتل با عنایت به تقسیم کار صورت گرفته در نظام مقابله با حوادث فضای مجازی یک تیم مشترک در حال بررسی جوانب مبحث است تا مشخص شود در این مورد حادثه و یا جرم اتفاق افتاده است و یا خیر.
جواهری با انتقاد از عملکرد بخش خصوصی در مشارکت ارزیابی محصولات بومی اظهار داشت: طی فراخوانی که از جانب مرکز افتای ریاست جمهوری اعلام گردید از بخش خصوصی خواستیم چنانچه محصولات بومی در حوزه امنیت دارند که معادل محصولات خارجی در این بخش است به ما اعلام نماید. در این حوزه همکاری خوبی صورت نگرفت و تنها ۳۰ محصول در این فراخوان شرکت کردند.
وی افزود: خوشبختانه مطابق با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه قسمتی از بودجه سازمانها به مبحث امنیت اختصاص یافته است و در سال ۹۹ بودجه هر دستگاهی مطابق با نیاز امنیتی آن دستگاه تخصیص می یابد و چنانچه برنامه امنیتی آن دستگاه تدوین نشود بودجه ای به آن تخصیص نخواهد یافت.
رئیس مرکز افتای ریاست جمهوری بر ضرورت نظم دهی در فرایند اعتبارسنجی تجهیزات امنیتی تصریح کرد و اظهار داشت: سند استراتژیک افتا که در سال ۸۴ ابلاغ گردید با هدف ساماندهی و اعتباربخشی به موضوعات افتا بود که بعد از آن برای توسعه کسب و کار و حمایت های معنوی در حوزه امنیت بعنوان جزء لاینفک زیرساخت های حیاتی کشور با سازمان فناوری اطلاعات و پدافند غیرعامل توافق کردیم تا این همکاری شکل کامل تری به خود بگیرد.
جواهری اضافه کرد: ما همینطور با سازمان حراست کل توافق کردیم تا شرکت هایی که دارای گواهی افتا هستند احتیاج به استعلام حراست دستگاهها را نداشته باشند و مشکل اعطای مجوز برای بخش خصوصی حوزه امنیت حل شود.
وی اظهار داشت: الان با این آیین نامه جدید دیگر نیازی به اینکه تولید کنندگان محصولات امنیتی بخواهند از دو جا مجوز بگیرند نیست و این اقدام در جهت عمل به جهش تولید اجرایی می شود.
رئیس مرکز افتای ریاست جمهوری اضافه کرد: بخش خصوصی باید مشارکت جدی در طرح امن سازی فضای مجازی داشته باشد.
جواهری نبود راهکار مناسب برای جذب نخبگان در بدنه دولت و دستگاههای اجرایی را از دیگر مشکلات این بخش عنوان نمود و اظهار داشت: دنبال حل صحیح این مساله به همکاری مرکز ملی فضای مجازی هستیم تا نیازمندی دستگاههای اجرایی و ارتقای فرهنگ امنیتی سازمانها با استفاده از توانمندی های نخبگان حل و فصل شود.

1399/03/19
11:10:08
5.0 از 5
3311
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ