Go Map نقشه
با اجرای یك پروژه تحقیقاتی؛

امكان پایش ماهواره ای پسماندهای شناور در دریاها فراهم گردید

امكان پایش ماهواره ای پسماندهای شناور در دریاها فراهم گردید

به گزارش نقشه یك كنسرسیوم اروپایی با اجرای پروژه پایش ماهواره ای پسماندهای دریای مدیترانه با ابزارهای سنجش از دور، نگاهی نوآورانه را برای ردیابی زباله های آب های ساحلی در سرتاسر جهان عرضه داد.


به گزارش نقشه به نقل از سازمان فضایی ایران، تا همین اواخر، مشاهدات ماهواره ای دریاها به علت توان تفکیک پایین تصاویر و زمان طولانی برای بازبینی آنها که اغلب ماه ها یا سال ها به طول می انجامید، تا حدودی محدود بوده است؛ اما امروز داده های ماهواره ای کوپرنیکوس (Copernicus) و توسعه فناوری های چندطیفی، مزیت های قابل توجهی در پایش پسماندهای شناور در دریاها، به دست آورده است. پسماندهای شناور معضلی فراگیر و جهانی است که به صورت فزآینده ای در حال رشد است. باآنکه استفاده از ابزار سنجش از دور برای پایش این پسماندها، امید بخش است، اما با عنایت به خصوصیت ها و ابعاد مختلف این پسماندها، بازتابش طبیعی سطح دریا، پوشش ابر در محیط دریایی و چرخه جریانات دریایی که پسماندها را متراکم و یا پراکنده می کنند، همچنان با خیلی از مشکلات مواجه می باشد. عکسبرداری هوایی و بررسی این پسماندها از راه کشتی بسیار پرهزینه است، ازاین رو معمولا حداکثر یک مرتبه در سال انجام می گیرد. پروژه پایش ماهواره ای پسماندهای دریای مدیترانه، نگاهی نوآورانه را برای ردیابی زباله های آب های ساحلی در سرتاسر جهان عرضه کرده است. این پایش ها توسط کنسرسیوم اروپایی به رهبری شرکت ARGANS Ltd (در بریتانیا) و همکاری CNR ISMAR (انستیتو علوم دریایی)، دانشگاه Cadiz و دانشگاه Aegean، که تجربه و تخصص قابل توجهی در زمینه مطالعات دریایی و سنجش از دور دارند، انجام شده است.
کنسرسیوم از یک پردازشگر ماهواره ای سنتینل-۲، بهره برده تا بتواند به صورت خودکار، پسماندهای شناور دریایی به مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع از آب های آزاد را تشخیص دهد. این پردازشگر بگونه ای طراحی شده که بتواند محل استقرار (تجمع طولانی مدت پسماندهای دریایی) پسماندها به طول ده ها متر تا بیشتر از یک کیلومتر، در سطح دریاهای آزاد را ردیابی کند و تابحال توانایی خویش را در پایش پسماندهای دریایی به مساحت ۵۰ متر مربع به اثبات رسانده است.
آزمایش میدانی پردازشگر در پایش پسماندهای پلاستیکی به ابعاد مختلف (۱۰۰-۲۵ مترمربع) و ترکیبات مختلف، با موفقیت تأیید شده است. با سرمایه گذاری بیشتر می توان ابزارهای کارآمدی را برای مدیریت پسماندهای دریایی و پاکسازی آنها توسعه داد، در همین حال باید از پراکسی ها برای شبیه سازی میکرو پلاستیک شناور، استفاده نمود.

1399/03/02
11:06:07
5.0 از 5
2844
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ