Go Map نقشه

كروناویروس چگونه مواد ژنتیكی خویش را تكثیر می كند؟

كروناویروس چگونه مواد ژنتیكی خویش را تكثیر می كند؟

به گزارش نقشه محققان موسسه ˮماكس پلانكˮ با بازسازی و تعیین ساختار سه بعدی پلیمراز كروناویروس جدید موفق شده اند اطلاعات مفیدی درباره نحوه تكثیر این ویروس و مهار آن با داروهای ضد ویروسی كسب كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، وقتی شخصی به ویروس"SARS-CoV-۲" یا همان کروناویروس جدید آلوده می شود، ویروس(پاتوژن) به سرعت در سلول های فرد آلوده تکثیر می شود. ویروس برای انجام این کار، باید مواد ژنتیکی خویش را که شامل یک رشته RNA بلند است، تکثیر کند. این کار توسط "دستگاه کپی" ویروسی معروف به "پلیمراز"(polymerase) انجام می شود.
محققان موسسه شیمی بیوفیزیکی "ماکس پلانک" در آلمان به سرپرستی "پاتریک کرامر"، حالا ساختار سه بعدی پلیمراز کروناویروس را مشخص کرده اند. این کار به آنها امکان می دهد تا بررسی نمایند که داروهای ضد ویروسی مانند "Remdesivir" که سبب انسداد پلیمراز می شود، چگونه کار می کند و در عین حال به جستجوی داروهای مهار کننده جدید بپردازند.
"کرامر" می گوید: با عنایت به بیماری همه گیر فعلی که ما می خواهیم به توقف شیوع آن کمک نماییم، ما تجربه گسترده ی در مطالعه پلیمرازها داریم. ازاین رو برای دانشمندان ما واضح بود که چه چیزی را برای مطالعه انتخاب کنند.
"هاوک هیلن" از محققان این مطالعه توضیح داد: ما از دیدن ساختار خاص پلیمراز کروناویروس و تفاوت آن با سایر ساختارهایی که تابحال مطالعه کرده بودیم، شگفت زده شدیم.
پلیمراز کروناویروس به همان روشی که در سایر انواع ویروس ها دیده می شود، به RNA متصل می شود. با این وجود، این پلیمراز یک عنصر اضافی دارد که آن هم تا زمانی که مواد ژنتیکی را کاملا کپی نکند، به RNA متصل می شود. این برای کروناویروس بسیار مهم می باشد، چونکه ژنوم آن از حدود ۳۰ هزار بلوک ساختاری تشکیل شده است و بسیار طولانی است و این موضوع، کپی کردن و تکثیر شدن را به یک چالش اساسی تبدیل می کند.
دانستن چگونگی تشکیل پلیمراز کروناویروس در مقیاس اتمی، بینش های جدیدی را برای درک بهتر و مبارزه با این عامل بیماری زا فراهم می آورد. محققان در مرحله بعد به صورت مفصل بررسی خواهند کرد که چگونه مواد ضد ویروسی، تکثیر کروناویروس ها را مسدود می کنند.
خیلی از امیدها بر داروی "Remdesivir" است که به صورت مستقیم پلیمراز را می بندد. حالا با استفاده از نتایج این مطالعه جدید می توان داروهای موجود مانند "Remdesivir" را بهینه کرد و اثر آنها را بهبود بخشید.
محققان همینطور می خواهند داروهای جدیدی را جستجو کنند که قادر به متوقف کردن پلیمراز ویروس باشند.
محققان فورا نتایج خویش را در اینترنت منتشر نمودند، چون که می خواستند سریعاً یافته های خویش را با جامعه علمی بین المللی برای تسریع در امور به اشتراک گذارند.
مسیر تعیین ساختار سه بعدی پلیمراز کروناویروس دشوار بود.
"گوران کوکیچ" توضیح می دهد: اول ما مجبور شدیم پلیمراز را از سه پروتئین خالص بازسازی نماییم. بعد از بهینه سازی، سرانجام در لوله آزمایش، عملکرد یافت. فقط در این صورت ما قادر به مطالعه نحوه عملکرد آن بودیم و برای انجام این کار، به سرعت آزمایش ویژه ای را برای تعیین فعالیت پلیمراز ایجاد کردیم.
سپس این تیم نمونه ها را در میکروسکوپ الکترونی با بزرگنمایی بیشتر از ۱۰۰ هزار برابر بررسی کردند و در ابتدا با یک ناامیدی روبرو شدند. "کریستین داینمان" متخصص میکروسکوپ الکترونی اظهار داشت: باآنکه ما به مدت ۱۰ شبانه روز از آن عکس می گرفتیم، اما نتوانستیم بینش دقیقی از ساختار آن به دست آوریم. با این حال، یک نمونه متفاوت، به شکلی عجیب به نظر می رسید. نخستین فکر ما این بود که آنرا دور بیندازیم، اما خوشبختانه چنین نکردیم. این نمونه، داده های باکیفیت مورد نیاز ما را در اختیارمان قرار داد.
تعیین ساختار پلیمراز، آخرین کمک محققان ماکس پلانک در راه مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ نخواهد بود، چون که "کرامر" می گوید: ما در حال برنامه ریزی هستیم تا به عوامل کمکی که RNA ویروس را تغییر می دهند، نگاهی بیندازیم، بگونه ای که نتواند توسط سیستم ایمنی بدن انسان تخریب شود و البته مانند زیست شناسان ساختاری، امیدواریم که اهداف دیگری در ویروس پیدا نماییم که بتواند راهکارهای درمانی جدیدی را در کوتاه مدت ایجاد کند.1399/02/10
23:19:11
5.0 از 5
2985
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ