Go Map نقشه
با بررسی شرایط ریزگرانش ایستگاه فضایی مشخص شد

ترمیم سلول های قلب با یك پروتئین

ترمیم سلول های قلب با یك پروتئین

نقشه: پژوهشگران با بررسی تغییرات به وجود آمده روی سلول های كشت شده در شرایط ریزگرانش ایستگاه فضایی بین المللی دریافتند كه با بیان یك پروتئین در سلول های قلب می توان به ترمیم آن كمك كرد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پرواز فضایی روی عملکرد بدن انسان همچون نحوه عملکرد قلب و نحوه رفتار سلول ها که رفتار بافت قلب را تعیین می کنند، تاثیر می گذارد. دانشمندان در حال مطالعه این تغییرات در ایستگاه فضایی بین المللی هستند و همچنان به اکتشافات مهم دراین زمینه می پردازند.
پژوهشگران جهت بررسی سلول های بنیادی قلبی، سلول های بنیادی قلب انسان یا سلول های بنیادی قلبی عروقی(CPC) را داخل ایستگاه فضایی کشت کردند. این سلول های نابالغ قلب می توانند به چندین نوع مختلف سلول های قلبی و عروقی تبدیل گشته و تعداد بیشتری از آنها را تولید کنند.
این تحقیقات نشان داد که پرواز فضایی بر ارتباطات درون و درخلال سلول ها، رشد سلول و خصوصیات هسته سلول های بنیادی تأثیر می گذارد.
پژوهشگران اخیرا مسیر سیگنالینگ "هیپو"(Hippo) را در CPCهایی که در ایستگاه فضایی کشت شده اند با همان سلول های کشت شده در یک "کلینواستات"(clinostat) مقایسه می کنند که شرایط ریزگرانش را در زمین شبیه سازی می کند.
"کلینواستات" دستگاهی است که از چرخش برای خنثی کردن تأثیر نیروی جاذبه بر رشد گیاه استفاده می نماید. از آن همین طور جهت بررسی تأثیر ریزگرانش در کشت سلولی، جنین حیوانات و تارهای عنکبوت استفاده شده است.
مسیر سیگنالینگ "هیپو" که برای رشد سلول های قلب لازم است، بطور معمول در بزرگسالان فعال است و پروتئینی موسوم به "YAP1" را غیرفعال می کند. "YAP1" بقای سلول را تنظیم می کند و تعداد سلول ها را بیشتر می کند، بدین سبب غیرفعال کردن آن موجب کاهش تکثیر سلولی می شود.
هنگامی که مسیر "هیپو" مهار یا غیرفعال می شود، "YAP1" فعال می شود و در نتیجه سلول های بیشتری تولید می شود و رشد اندام ممکن می شود. در این مطالعه گزارش شده است که سلول های بالغ در فضا و در "کلینواستات" هر دو افزایش در بیان "YAP1" را نشان دادند.
مطالعه قبلی در جوندگان نشان داده است که معرفی "YAP1" به قلب بالغ می تواند توانایی ترمیم مجدد آنرا فعال کند. این یافته اخیر نشان میدهد که ریزگرانش می تواند CPCهای انسانی بالغ را برای بیان "YAP1" تحریک کند که می تواند نتایج جالبی داشته باشد.
"مری کرنس-یونکر" محقق گروه لطمه شناسی و آناتومی انسانی در دانشکده پزشکی دانشگاه "لوما لیندا" در کالیفرنیا و یکی از پژوهشگران این مطالعه می گوید: تمرکز این مقاله بطور خاص روی "YAP1" بوده است، برای اینکه یکی از بازیگران اصلی ترمیم قلب و عروق است. "YAP1" هنگام تنظیم مجدد یا بیان در سطح بالاتر، بازسازی قلبی و عروقی را تحریک می کند. حالا می دانیم که این پروتئین در شرایط ریزگرانش در کوتاه مدت بازتنظیم می شود.
وی با بیان این که تغییر در بیان "YAP1" موقتی است، اظهار داشت: عدم ثبات این اثر، چیز خوبی است، در غیر این صورت، سلول ها می توانند بطور کنترل نشده تکثیر و منجر به سرطان شوند.
"ویکتور کامبروس" سرپرست این تحقیق از دانشگاه "لوما لیندا" می گوید: "YAP1" سابقه ایفای نقش در رشد اندام ها و اندازه آنها را دارد. سطح "YAP1" در سلول های مادرزادی قلبی عروقی نوزادی بیشتر است که برای ترمیم مبتنی بر سلول شناخته شده هستند. بعد از اختتام دوره نوزادی، بیان "YAP1" و اثربخشی سلول ها برای ترمیم قلبی و عروقی کاهش پیدا می کند. از آنجائیکه "YAP1" یک تنظیم کننده مهم برای رشد و ترمیم است، افزایش موقت بیان آن در سلول های افراد بالغ می تواند از نظر درمانی مفید باشد.
"یونکر" اشاره کرد: تحریک "YAP1" با قرار دادن سلول ها در معرض ریزگرانش، ما را قادر می سازد سلول ها را به روشی تغییر دهیم که بتواند به ترمیم بافت ها کمک نماید.
پژوهشگران در واقع بیان "YAP1" را در سلول هایی انجام می دهند که بطور مرتب آنرا بیان نمی کنند و نشان دادند که این نتیجه دائمی نیست.
پژوهشگران می گویند خوشبختانه این تحقیق منجر به پیشرفت های امیدوار کننده برای ترمیم قلب در فضا و زمین می شود.
منبع:

1399/02/09
23:29:58
5.0 از 5
3083
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ