Go Map نقشه

داروی ایرانی بخورید و از كیفیت آن مطمئن باشید

داروی ایرانی بخورید و از كیفیت آن مطمئن باشید

نقشه: وزیر بهداشت ضمن محكوم كردن مجدد تحریم های آمریكا، به مشكل شركت های دارویی برای خرید دارو و انتقال پول به آن سوی مرزهای كشور اشاره نمود و در عین حال از مردم خواست كه از داروهای تولید داخل حمایت كنند و از كیفیت آن باز مطمئن باشند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا؛ دكتر سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از شش محصول دارویی تولید داخل ضمن تبریك روز جهانی معلولان، اظهار داشت: امیدوارم دولت و مجلس بتوانند در امتداد استیفای حقوق اجتماعی معلولان گام موثری بردارند.

وی با اشاره به توفیقات در حوزه صنعت دارویی كشور اضافه كرد: امروز دستاورد بزرگی را در حوزه تولید داخل محصولات پزشكی شاهد می باشیم و به اتكای جوانان و دانشمندان كشور از شش محصولی كه تجاری شده، رونمایی كردیم. آنچه كه طی پنج پارسال ازسوی وزارت بهداشت رونمایی شده، پیش از اعلام عمومی در بازار وجود داشته است؛ یعنی محصولی كه نبوده كه آنرا به صورت تبلیغاتی رونمایی نماییم و بعد كسی مصرفش نكند؛ بلكه تمام این محصولات در بازار توزیع شده و مصرف كننده و مشتری آنرا استفاده می نماید و سپس رونمایی عمومی انجام میگردد.
رونمایی از شربت خوراكی برای سالمندان و ماده اولیه داروی هپاتیت
هاشمی با اشاره به شش محصولی كه امروز رونمایی گردید، اظهار داشت: در میان این محصولات یك شربت خوراكی ژل رویال قرار دارد كه برای سالمندان بسیار مناسب می باشد. همین طور پانسمان زخم های بیولوژیك باز در میان آنها وجود دارد. همین طور یك ماده اولیه ای كه در درمان هپاتیت بسیار مهم می باشد باز امروز رونمایی گردید. ما قبل از این توانسته بودیم دارویی را وارد بازار نماییم كه برای درمان هپاتیت استفاده می شد و قیمتش از نوع خارجی آن صد برابر كمتر بود و امروز هم ماده اولیه اش را رونمایی كردیم. از طرفی خوشخبتانه تعداد شركت های دانش بنیان باز طی چند پارسال در حال افزایش بوده است.
آمریكا دروغ می گوید؛ دارو هم تحریم است
وزیر بهداشت اشاره كرد: اگر مقرر است با تحریم مقابله نماییم این كار با شعار شدنی نیست، بلكه باید عمل كرد. ما تحریم ها را محكوم می كنیم؛ چراكه نوعی جنگ و حمله به منافع یك ملت است؛ بخصوص در حوزه هایی مانند دارو كه جنبه های انسانی دارند. آمریكایی ها به دروغ می گویند كه دارو تحریم نیست. طی یك ماه گذشته هیچ شركت دارویی نبوده كه بتواند پولش را به آن طرف مرزها بفرستد. البته طبیعی است كه وزیر خارجه و رییس جمهور آمریكا به دنبال فریب افكار عمومی هستند. البته وجود تحریم ها به این معنا نیست كه راهكار نداریم. در قرن بیست و یكم صحبت از تحریم یك شوخی است و آن هم برای كشوری كه دوستان فراوانی در دنیا دارد.
از كیفیت داروهای داخلی مطمئن باشید
وی با اشاره به اینكه هیچ كس از جنگ و تحریم حمایت نمی كند، افزود: فقط افراد مریض و بیمارند كه از جنگ و تحریم حمایت می كنند و متاسفانه امروز همه این افراد در یك جا جمع شده اند. ما برای مقابله با شرایط تحریم باید از فرصت ها استفاده نمائیم و این فرصت برای همه اجبار به وجود می آورد. بر این اساس مصرف كنندگان باز باید از محصولات داخلی حمایت و استقبال كنند و مطمئن باشند كه اجازه نمی دهیم محصولی وارد بازار شود بدون اینكه استانداردهای لازم را داشته باشد؛ چراكه بچه ها و خانواده های مردم مانند خانواده خودمان هستند. بدین سبب مردم از كیفیت تولیدات داخل مطمئن باشند. بنا بر این هم است كه از همه طرف ما را متهم می كنند كه طرفدار وارداتیم. اگر هم در بعضی مواقع از واردات حمایت می نماییم به این علت است كه معتقدیم باید محصول مرغوبی در اختیار بگذاریم؛ چراكه مردم ما را امین خود می دانند. بدین سبب در مواردی كه اعلام می نماییم كیفیت مناسب می باشد و محصول ضمانت استاندارد دریافت كرده، مردم باید تلاش كنند تا از محصولات داخلی استفاده كنند.
تولیدكنندگان اعتماد از دست رفته را بازگردانند
هاشمی اضافه كرد: در عین حال تولید كنندگان هم نباید از این فرصت سوء استفاده كنند؛ بلكه باید با ارتقای كیفیت و رعایت انصاف در قیمت گذاری، اعتماد از دست رفته را بازگردانند. بدین سبب باید جلوی تحریم ها بایستیم؛ همانطور كه ایستاده ایم و مشخص شد كه در هیچ یك از مردم ایران خبری از ضعف نیست و نمی توانند مردم را وادار كنند كه در مقابل رفتار ظالمانه ای كه آنها از نوكران شان در منطقه می پسندند، احساس ضعف كنند.
حمایت اصلی بر عهده دولت، بیمه ها و مردم است
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه راه مقابله با زیاده خواهی و تهدیدات، توانمندسازی داخلی است، اظهار داشت: باید توجه كرد كه همه چیز از مسیر علم می گذرد؛ احترام به علم و عالم و استفاده از دانش دنیا و تولید محصولات بومی، داخلی و پشتیبانی از آنها بسیار مهم می باشد. حمایت اصلی بر عهده دولت، بیمه ها و مردم است. البته در بخش قانون گذاری اقدامات خوبی انجام شده، اما در اجرا ضعف هایی داریم كه بخشی از آنها به ارائه كنندگان بازمی گردد؛ چراكه ابتدا با قیمت مناسب دارویشان را عرضه می كنند، اما بعد تخلف می كنند كه این سوژه لطمه می رساند.

هاشمی ضمن تشكر از معاونت فناوری وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و كمك برخی بانك ها، اظهار داشت: البته بانك ها كمك شان ناچیز است و باید افزایش یابد تا بتوان این بالاترین جهاد و خدمت را به مردم و كشور ارائه داد.

وی با اشاره به اینكه مهم ترین كمك ما تسهیل در تایید محصولاتی است كه برای سلامت مردم مفیدند و می توانند به درمان بیماری شان كمك كنند، اظهار داشت: بر این اساس تلاش میگردد تا مجوزهای لازم با حداكثر سرعت صادر شوند. باید توجه كرد كه برای این كه محصولی بتواند تاییدیه های لازم را بگیرد، دو سال زمان لازم است. اما دستور دادیم با رعایت حقوق مردم و استانداردهای بین المللی تا حد ممكن فرآیندها را سرعت بخشند. از طرفی بیمه ها هم هستند و می توانند از محصولات جدید حمایت كنند.
نحوه حمایت وزارت بهداشت از تولیدكنندگان داخلی
هاشمی اشاره كرد: بخش مهمی از حمایت ما در گرو در اختیار گذاشتن بازار است. بر این اساس اعلام كردیم كه اگر تولیدكننده ای بتواند بازار خارج از كشور را به خود اختصاص دهد، به ازای هر یك میلیون یورو 10 درصد از سهم بازار داخل را در اختیارش قرار می دهیم و اگر محصولی باشد كه بتواند بیشتر از 50 درصد بازار ایران را به دست آورد از 90 درصد واردات آن محصول پیشگیری می نماییم. قیمتی هم كه به آن می دهیم معادل 70 درصد قیمت بهترین برند دنیاست. این ها امتیازاتی است كه در كمتر جایی از دنیا برای تولیدكنندگان لحاظ شده است.هاشمی با اشاره به اینكه تحریم اثرگذار می باشد و اینكه بگوییم هیچ اثری ندارد، درست نیست، اظهار داشت: تحریم حتما اثر می گذارد اما این به مدلول خودباختگی نیست، بلكه به مدلول محكوم كردن ظلمی است كه در حق مردم میگردد. هم اكنون برخی شركت های هوایی، كشتیرانی و بانك هایی كه كشورهایشان مدعی حقوق بشرند، مردم ایران را تنها گذاشته اند بدین سبب تحریم ها اثر می گذارند اما بیشترین اثرشان را پیش از 13 آبان گذاشتند و ما بازار را كنترل كردیم. بدین سبب اجازه نمی دهیم مشكلی برای مردم احداث شود و خوشبختانه هم در داخل دوستان زیادی داریم و هم در خارج از كشور.

وی افزود: از طرفی فشار NGOها و رسانه ها باید روی آمریكایی ها، اروپایی ها و كسانی كه مدعی پشتیبانی از حقوق بشرند، بیشتر شود؛ چونكه این رفتار با اصول انسانی مطابقت ندارد. تحریم ها اثرگذارند اما ما ملتی هستیم كه بیشتر از 30 تحریم بوده ایم و افتخار می نماییم كه ملت مقاومی هستیم و بر اصول مان پایداریم. همین سوژه عبرتی است برای كسانی كه فكر می كنند می توانند از این حربه استفاده كنند و ملت ها را به زانو درآورند و پیامی است برای همه آزادی خواستار تا فكر نكنند كه دنیا رییس دارد و همه مجبور به تبعیت از آن هستند. باید برای استقلال هزینه نماییم كه این هزینه دستاوردی بزرگ دارد و این دستاورد نوكری آمریكایی ها و بقیه قدرتمندان جهان نیست.
500 میلیون یورو تخصیصی از صندوق توسعه ملی در كدام بخش های سلامت هزینه می شود؟
هاشمی در پاسخ به سوالی درباره برخی شبهات 500 میلیون یورویی كه مقرر است از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت داده شود، اظهار داشت: مقرر است 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی و با اذن مقام معظم رهبری برای جبران بدهی های سازمان بیمه سلامت به این سازمان تحویل شود. سازمان بیمه سلامت بدهی های مختلفی در حوزه های دارو، تجهیزات پزشكی، مراكز خدمت رسانی، داروخانه ها و... دارد. البته هنوز این مصوبه تبدیل به پول نشده كه دارند بر سرش دعوا می كنند.

وی اضافه كرد: رییس بانك مركزی روز گذشته به من اظهار داشت كه ابلاغیه ای در این باره از صندوق توسعه ملی دریافت شده و مطمئنم نهایت تلاش را می كنند تا سریع تر این سوژه صورت گیرد. سازمان مدیریت هم شبهه ای در این باره داشت كه البته مصوبه جای شبهه ندارد و كاملا مشخص است كه این پول در سقف اعتبارات سال 97 نیست و مقام معظم رهبری اجازه دادند علاوه بر اعتبارات 97 این پول به صورت قرض در اختیار دولت قرار گیرد تا بتواند بدهی های انباشته را جبران كند كه بخش عمده ای از این بدهی ها مربوط به دارو و تجهیزات پزشكی است؛ هر چند كه ما خودمان از سازمان بیمه سلامت طلب داریم، اما اصرارمان این است كه ابتدا بدهی های دارویی و تجهیزاتی را تسویه كنند.
وضعیت طب ایرانی سنتی
هاشمی در ادامه با اشاره به وضعیت طب ملی و ایرانی اظهار داشت: در حوزه طب ملی و ایرانی سنتی آنچه را كه ترویج می نماییم باید عین علم باشد نه شیادی. گاهی می بینیم كه از یك طرف وزارت بهداشت و دادستانی یك سری مراكز غیرمجاز را كه نه تنها سواد طب ندارند بلكه حتی دیپلم هم ندارند، غیرمجاز اعلام می كنند اما برخی رسانه ها تصویر و افاضات آنها را در قالب تجویزهای ضدعلمی منتشر می كنند. بر این اساس از رسانه ها و سایر تریبون ها خواهش می كنم كه از سلامت مردم مراقبت كنند و لااقل به اعتبار خودشان ضربه نزنند، چونكه این مسال مخفی نمی ماند و در نهایت عوارضش هویدا میگردد.

هاشمی اشاره كرد: به شدت طرفدار طب ملی هستیم، اما طب ملی كه اصیل است و در محیط دانشگاهی تدریس میگردد. هم اكنون هفت دانشكده طب سنتی در كشور وجود دارند و بزودی هم شاهد دستاوردهای جدیدی در این حوزه خواهیم بود. حیف است كه علاقه دانشجویان این حوزه را با ترویج تقلب سركوب نماییم. بدین سبب نباید اجازه داد كه از اعتماد مردم سوء استفاده گردد. در این زمینه از دادگاه های ویژه روحانیت، تعزیرات حكومتی و سایر دستگاه های مرتبط تشكر می كنم كه در این حوزه به خوبی با وزارت بهداشت همكاری می كنند.
1397/09/12
14:57:05
5.0 از 5
4348
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ