Go Map نقشه
معاون علمی وفناوری رییس جمهور:

كشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی گردد

كشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی گردد

به گزارش نقشه معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با تاكید بر اینكه كشور چه با تحریم و چه بدون تحریم دیگر با درآمد نفت اداره نمی گردد، اظهار داشت: كشور برای رسیدن به توسعه چاره ای جز تكیه بر توان داخلی ندارد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشست معارفه بنیاد ملی نخبگان به مستعدان برتر نو ورود با اشاره به ضرورت حركت به سمت توسعه‌ی فردی و اجتماعی، اظهار داشت: مستعدبرتر شدن اتفاق بزرگی برای افراد است چونكه سبب دیدن شدن فرد می شود. در واقع مستعدبرتر شدن اختتام مسیر نخبگی نیست چونكه دیده شدن بعنوان مستعدبرتر، ابتدای مسیر توسعه و پیشرفت است.
او همینطور با اشاره به ضرورت حفظ تداوم كارهای نخبگانی و پشتكار اشاره كرد: یكی از چالش ها در حوزه مستعدان نوورود، افت تحصیلی این افراد در سال های ابتدایی تحصیل است چونكه فرد تصور می كند پس از نیل به رتبه برتر كنكور یا المپیادهای مختلف، به انتها فعالیت نخبگانی رسیده است.
معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با اشاره به لزوم پشتیبانی از استعدادهای تحصیلی، اظهار نمود: بنیاد ملی نخبگان یك مؤسسه رفاهی نیست گرچه تسهیلات خوبی نیز برای مستعدان برتر دارد. در واقع این بنیاد قسمتی از اكوسیستم اقتصاد دانش بنیان است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با برشمردن برخی خاصیت های اقتصاد دانش بنیان، تصریح كرد: این اكوسیستم جای افرادی است كه سرمایه هایشان بجای جیب، در مغزشان است. به عبارت دیگر، شركت دانش بنیان از دانش كسب درآمد می كند و این روند با مسیر كارخانه داری تفاوت های بسیاری دارد.
ستاری با اشاره به اینكه اكوسیستم دانش بنیان روی انسان سرمایه گذاری می نماید، اشاره كرد: كشور چه با تحریم و چه بدون تحریم، دیگر با درآمد و فرهنگ نفت اداره نمی گردد و برای رسیدن به توسعه‌یپایدار و خودكفایی ناگزیر از ایجاد ارزش افزوده بالا از دانش است كه این مهم نیز تنها در اكوسیستم اقتصاد دانش بنیان محقق می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان؛ وی با تاكید بر اینكه اساساً هنر دانش ایجاد ارزش افزوده است، اشاره كرد: ایران كشوری است كه به لحاظ منابع انسانی غنی محسوب می شود؛ بدین سبب خام فروشی در كشوری كه ۴ میلیون دانشجو دارد، توجیهی ندارد. در چنین كشوری باید اكوسیستمی حاكم شود كه نوآوری را به اقتصاد تبدیل كند.
معاون علمی وفناوری رئیس جمهور اظهار داشت: استخدام، نوآوری و خلاقیت مستعدبرتر را از بین می برد و به سبب وابستگی كه در او ایجاد می ‎كند خلاقیت و نوآوری وی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینكه نوآوری و ریسك پذیری با استخدام سنخیت ندارد، گفت: در سال های گذشته اقدامات و دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه شركت های دانش بنیان حاصل شد تا جاییكه امروزه چندهزار شركت دانش بنیان در كشور فعال هستند؛ این در حالیست كه تا چندسال پیش مفاهیم اقتصاد دانش بنیان در كشور گنگ و غریبه بود.
ستاری با اشاره به اینكه مردم باید اثر دانش را در زندگی خود احساس كنند، خدمت به جامعه را وظیفه و رسالت اجتماع نخبگانی دانست و تاكید كرد: استعدادبرتر با پول حاصل از ستاندن مالیات از معلمان و بازنشستگان تحصیل می كند؛ بدین سبب باید در امتداد افزایش كیفیت زندگی مردم تلاش كند. باید متوجه بود كشور مثل پدر و مادر قسمتی از هویت انسان است. فرد باید استعداد و توان خودرا برای توسعه جامعه ای هزینه كند كه برای رشد او داشته هایش را هزینه كرده است.
ایشان سپس با اشاره به اینكه كشور برای رسیدن به توسعه چاره ای جز تكیه بر توان داخلی ندارد، تصریح كرد: ایران از شروع تاریخ بوده است امروزه ایران نه یك كشور بلكه یك هویت در تاریخ است كه توانسته حتی كشورهای متجاوز را نیز در فرهنگ خود حل كند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: دانشگاه در اكوسیستم اقتصاد دانش بنیان، هزینه خودرا در غالب موارد از محل فروش پتنت و قراردادهای صنعتی تامین می كند چونكه دانشگاه وابسته به پول دولت، هیچ نوآوری، ایده پردازی و خلاقیتی ندارد.
معاون علمی وفناوری رئیس جمهور اشاره كرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش می كند مستعدبرتر برای حضور در اكوسیستم دانش بنیان توانمند شود تا بتواند به قدرتی برسد كه علاوه بر رشد فردی، محیط پیرامون خودرا نیز دستخوش تغییرات مثبت كرده و بر زندگی اجتماعی جامعه بومی اثرگذاری مثبت داشته باشد.
ستاری اظهار داشت: سیستم آموزشی كشور با وجود تمام انتقادهایی كه به آن وارد است، افرادی را تربیت می كند كه در بهترین دانشگاه های جهان در بالاترین مقاطع تحصیل می كنند و این حاكی از توان بالای كشور در نیروی انسانی است.
او در آخر با اشاره به اینكه اصولاً ایجاد هر تغییری هزینه بر است، اشاره كرد: همه افراد شكست می خورند اما تفاوت در این است كه برخی شكست را می پذیرند و از آن درس می گیرند و با جدیت و دانش بیشتر راه خودرا باردیگر آغاز می كنند تا به اثرگذاری بالا در جامعه‌ی بومی خود برسند.

منبع:

1398/12/01
23:36:13
5.0 از 5
4218
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ