Go Map نقشه
در مراسم افتتاح واحد بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد مطرح شد

مشكلات جامعه ناشنوایان از بیكاری فارغ التحصیلان تا كمبود مترجم زبان اشاره

مشكلات جامعه ناشنوایان از بیكاری فارغ التحصیلان تا كمبود مترجم زبان اشاره

به گزارش نقشه رئیس هیات مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ایران با تاكید بر آنكه حق جامعه ناشنوایان در امور اداری و استخدام پایمال شده است، پیشنهاد كرد: سازمان بهزیستی با همكاری دانشگاه آزاد و نیز با مشورت موسسات غیر دولتی ناشنوایان در زمینه استخدام معلولان شنوایی كاری انجام دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، حامد عابدین زاده در مراسم افتتاح واحد بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد اسلامی كه امروز همزمان با رونمایی از سردیس جبار باغچه بان و با حضور دكتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار نمود: دانشگاه فرشتگان در هشت رشته و از میان افراد دارای معلولیت شنوایی دانشجو می پذیرد كه این افراد می توانند با حضور مترجم در كلاس ها شركت نمایند و درس بیاموزند.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه فوق به سبك دانشگاه بین المللی كه در آمریكا مخصوص ناشنوایان ساخته شده فعالیت می كند، اشاره كرد: جامعه ناشنوایان در ایران یك میلیون نفر است این در حالیست كه تنها ۳۳۰ هزار نفر در سازمان بهزیستی دارای پرونده هستند كه این مساله به سبب عدم آگاهی سایرین یا دلیلهای دیگر است.
رئیس هیات مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ایران ضمن درخواست از دكتر ولایتی و دكتر طهرانچی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: از این مسئولان درخواست دارم كه با سازمان بهزیستی صحبت كرده و كمترین شهریه را برای افراد كم شنوا و ناشنوا در نظر بگیرند؛ چونكه بعضی افراد به سبب عدم پرداخت شهریه و ناتوانی اقتصادی از تحصیل محروم می شوند.
عابدین زاده تصریح كرد: خوابگاهی برای بانوان ناشنوا و كم شنوا در حال آماده سازی است و امیدواریم كه خوابگاه آقایان هم تامین گردد تا تحصیل برای كسانی كه از شهرستان به این دانشگاه بازگشت می كنند دشوار نباشد.
وی درباره امور اداری و استخدامی ناشنوایان اشاره كرد: با تمام ارگان ها و نهادها این تفاهم نامه بسته شده كه سه درصد از استخدامی های خودرا به جامعه معلولین كشور اختصاص دهند. در حالی كه این اتفاق در هیچ یك از نهادها و ارگان ها نمی افتد و حق ناشنوایان و كم شنوایان در این عرصه پایمال شده است. در همین راستا سازمان بهزیستی با همكاری دانشگاه آزاد و با مشورت موسسات غیر دولتی ناشنوایان باید در زمینه استخدام معلولین شنوایی كاری انجام دهد، چونكه در میان ناشنوایان فارغ التحصیلان كاردانی و كارشناسی زیاد هستند اما حق این افراد در استخدام به سبب ناتوانی در برقراری ارتباط پایمال شده است.
رئیس هیات مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ایران افزود: مشكل دیگر كمبود مترجم زبان اشاره است. تا كنون ۱۷ مترجم تربیت كردیم و امیدواریم این تعداد به ۱۰۰ برسد. هم اكنون ۱۰ مترجم در مناطق مختلف شهرداری فعالیت نموده و از این سازمان حق الزحمه ماهیانه دریافت می كنند. این در حالیست كه سمتی برای مترجم تعریف نشده و این افراد از مزایا و بیمه برخوردار نیستند.
او در آخر اظهار داشت: همین طور درخواست دارم كه واحد بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد ویژه ناشنوایان و كم شنوایان باقی بماند و از ورود افراد با دیگر معلولیت ها به این دانشگاه جلوگیری به عمل آید.
منبع:

1398/11/26
20:54:42
5.0 از 5
4249
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ