Go Map نقشه
به منظور شناسایی باكتری ها؛

بررسی سریع نمونه های آزمایشگاهی با كمك سنسور زیستی دانشمند ایرانی

بررسی سریع نمونه های آزمایشگاهی با كمك سنسور زیستی دانشمند ایرانی

به گزارش نقشه یك محقق ایرانی با رهبری گروهی از دانشمندان، یك سنسور زیستی ابداع كرده كه می تواند نمونه آزمایشگاهی بیماران را برای وجود باكتری های مضر در مدت زمانی بسیار كوتاه تحلیل كند.به گزارش نقشه به نقل از نیواطلس، هم اكنون برای تشخیص اینكه آیا باكتری زیان آوری در نمونه های بیولوژیك بیمار وجود دارد یا خیر به صورت معمول طی ۲ تا ۵ روز مشخص می گردد و در این زمان احتمال دارد هرگونه عفونتی در بدن او وخیم تر شود.
در همین راستا محمدحسین ظریفی استادیار دانشگاه بریتیش كلمبیا كانادا با رهبری گروهی از محققان و با همكاری با دانشگاه كلگری یك سنسور زیستی ابداع نموده اند كه می تواند نمونه ها را بلافاصله در محل بررسی كند.
هم حالا نمونه اولیه این سنسور تولید شده كوچك و ارزان است. دستگاه مذكور سیگنال های میكروویو ۲.۵ گیگاهرتزی را به نمونه های مایع زیستی وارد می نماید. سنسور با تحلیل تغییرات در دامنه رزونانس و فركانس سیگنال می تواند هر گونه باكتری را شناسایی و میزان غلظت آن در نمونه را تعیین كند.
این سنسور هنگامی كه روی نمونه های مایع با غلظت های مختلف باكتری E.coli آزمایش شد، خوانش دقیقی از میزان باكتری و حدودا بلافاصله و در مدت زمانی بسیار كوتاه ارائه نمود.
این تحقیق در نشریه Nature Scientific Reports منتشرشده است.

1397/09/09
01:29:51
5.0 از 5
4508
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ