Go Map نقشه
در مراسم رونمایی از دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید اعلام شد

نخستین پارك فناوری سلامت در داخل شهر تهران راه اندازی می شود

نخستین پارك فناوری سلامت در داخل شهر تهران راه اندازی می شود

به گزارش نقشه معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه راه اندازی نخستین پارك علم و فناوری سلامت در داخل شهر تهران كلید خورده است، اظهار داشت: نخستین پارك علم و فناوری دانشگاه در زمینی به مساحت ۱۵ هزار مترمربع در داخل شهر تهران راه اندازی می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر افشین زرقی امروز در مراسم رونمایی از دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید، حركت به سمت دانشگاه نسل سوم را از مأموریت های مهم دانشگاه عنوان نمود و اظهار داشت: تبدیل پژوهش به فناوری، ثروت آفرینی و تولید محصول در همین راستا انجام می شود.
وی با اشاره به راه اندازی شركت های دانش بنیان برای تكمیل فرآیند تولید محصول، اظهار نمود: هم اكنون ۸۱ شركت دانش بنیان و ۴ مركز رشد در دانشگاه بوجود آمده و پنجمین مركز رشد دانشگاه در حوزه تجهیزات پزشكی مصوب شده است.
دكتر زرقی با اشاره به فعال سازی ستاد كارآفرینی دانشگاه با هدف افزایش دانش فناوری دانشجویان، اظهار نمود: همینطور در این راه ۴۶ محصول نوآورانه دانشگاه به مرحله تجاری سازی رسیده اند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تشریح روند رونمایی و تجاری سازی محصولات فناورانه دانشگاه از ساخت دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید توسط محققان دانشگاه در جهت ارتقای دانش و مهارت دانشجویان و دستیاران قدردانی نمود.


استراتژی حمایتی وزارت بهداشت از مراكز تحقیقاتی فعال در زمینه حل مشكل جامعه
دكتر حسین وطن پور، مدیر كل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به استراتژی حمایتی وزارت بهداشت از مراكز تحقیقاتی فعال در زمینه حل مشكل جامعه و تولید محصول، اظهار نمود: در ارتباط با دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید، طراحی این دستگاه نیازسنجی شده و با شناسایی مشتری، محصول در بازار عرضه شده است.
وی با تقدیر از همكاری مشترك دانشگاه های علوم پزشكی شهید بهشتی و صنعتی شریف در ساخت این دستگاه، عنوان كرد: بهترین محصولات فناورانه حوزه سلامت ماحصل همكاری مشترك مهندسان و جراحان است كه خوشبختانه مسیر آن در كشور ما هم باز شده است.

نقش موثر دستگاه شبیه ساز در آموزش دستیاران و كاهش خطاهای انسانی
همینطور دكتر محمد علی جوادی، رئیس مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در مراسم رونمایی از این دستگاه شبیه ساز، بر نقش موثر این دستگاه در آموزش به دستیاران تخصصی و كاهش خطاهای انسانی و آسیب به بیماران تصریح كرد.
او همینطور با تاكید بر لزوم همراستا شدن فعالیت مراكز تحقیقاتی با نیازهای كشور، اظهار داشت: این طرح با كمك مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و دانشگاه شریف با صرف صدها ساعت وقت انجام شده است.
دكتر جوادی ضمن قدردانی از تمام كسانی كه در به ثمر رسیدن این محصول وقت صرف كرده اند، خاطرنشان كرد: این دستگاه از تابستان سال ۹۸ قابلیت استفاده پیدا كرد و از اول مهر ۹۸ دستیاران ملزم شدند قبل از انجام جراحی در اتاق عمل، شیوه كار كردن با این دستگاه شبیه ساز را فراگیرند.
رئیس مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی هدف از ساخت این محصول را تضمین سلامت و آسیب كمتر به بیماران، كاهش وابستگی به دستگاه های وارداتی، ایجاد انگیزه و شوق در محققان جوان و ارتقای فناوری كشور عنوان نمود.

كاركرد تكرار و آموزش نامحدود برای دستیاران از مزایای دستگاه شبیه ساز
دكتر مرتصی قندهاری، مدیر دپارتمان شبیه سازی چشم دانشگاه صنعتی شریف هم با اشاره به اینكه این دستگاه شبیه ساز دومین نمونه آن در دنیاست، اظهار داشت: این محصول ماحصل فعالیت و تلاش ۶ ساله مجموعه فنی و متخصصان چشم پزشكی است.
وی كاركرد تكرار و آموزش نامحدود برای دستیاران را از مزایای این دستگاه بیان كرد و اظهار داشت: طبق گفته متخصصان چشم پزشكی برخی خطاهای شایع این حوزه مخصوص دستیاران كشور ما بوده كه با استفاده از این دستگاه شبیه ساز می توان ضمن شناسایی این خطاهای شایع، نسبت به كاهش آن و افزایش مهارت جراحان اقدام نمود.
قندهاری با اشاره به اینكه از راه این دستگاه امكان جراحی در شرایط خاص فراهم گشته است، اظهار داشت: امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایط برای صادرات این محصول فناوری "های تك" فراهم گردد.

مزایا و خصوصیت های دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید
بر طبق این گزارش، از مزایای این دستگاه شبیه ساز در مقایسه با روش های آموزشی سنتی می توان به افزایش سرعت عمل و مهارت دستیاران، توانایی ارزیابی عملكرد كاربر و ضبط سوابق آن، توانایی عرضه بازخورد به فراگیران جهت اصلاح مهارت، ارزیابی و مقایسه سطح مهارت بین خبرنگاران و فراگیران اشاره نمود.
امكان تمرین دستیاران به تنهایی و بدون حضور اساتید، كاهش خطر صدمه رسانی به بیماران، نبود محدودیت مواد مصرفی و مقرون به صرفه بودن قیمت نهایی آن نسبت به نمونه خارجی از دیگر مزایای این دستگاه شبیه ساز است.
آب مروارید (كاتاراكت) شایع ترین عامل منجر به نابینایی قابل برگشت در كشورهای در حال توسعه و علت ۴۸ درصد از كل نابینایی ها در سراسر جهان است. در ایران هم آب مروارید شیوع بالایی دارد و شیوع آن در جمعیت بالای ۴۰ سال شهر تهران، حدود ۱۲ تا ۱۹ درصد گزارش شده است.
اگر دید بیمار به دلیل آب مروارید كاهش پیدا كند و با عینك قابل اصلاح نباشد، تنها روش بازیابی، جراحی است. تكنیكی كه امروزه به صورت معمول برای جراحی آب مروارید مورد استفاده قرار می گیرد، "فیكو امولسیفیكاسیون" نام دارد.
با عنایت به احتمال افزایش تعداد اعمال جراحی آب مروارید در سال های آینده و اهمیت مهارت جراحان در كیفیت خدمات عرضه شده به بیماران، آموزش صحیح جراحی آب مروارید به شیوه "فیكوامولسیفیكاسیون" یكی از اولویت های اصلی آموزش چشم پزشكی است.
این جراحی احتیاج به دقت و مهارت كافی همچون هماهنگی بین دست و پا و چشم جراح با پدال دستگاه دارد و عدم كسب این مهارت ها می تواند سبب بروز صدمه به بیمار در عمل شود؛ همینطور مواجهه زودهنگام دستیار با بیمار واقعی امكان دارد سبب استرس و طولانی شدن زمان جراحی و افزایش شانس عوارض عمل شود.
اجزای تشكیل دهنده این دستگاه شامل صفحه نمایش، سیستم سه بعدی قابل تنظیم، واحد میكروسكوپی سه بعدی، ماكت سر و چشم بیمار، ابزار جراحی، تنظیم گر میكروسكوپ، پدال پایی دستگاه و پایه تنظیم كننده ارتفاع دستگاه می شود.
منبع:

1398/11/12
21:01:05
5.0 از 5
4705
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ