Go Map نقشه

برداشتن و انتقال اشیا با فشار فراصوتی بعلاوه فیلم

برداشتن و انتقال اشیا با فشار فراصوتی بعلاوه فیلم

نقشه: پژوهشگران ˮموسسه فناوری فدرال زوریخˮ(ETH Zurich) یك بازوی رباتیك توسعه داده اند كه می تواند اشیاء را بدون لمس آنها و تنها با استفاده از فشار فراصوت(ultrasonic levitation) برداشته و جا به جا كند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بازوی رباتیك پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ از مجموعه بلندگوهای كوچكی استفاده می نماید كه صدا را در فركانس ها و حجم های كاملاً كنترل شده منتشر می كند تا بتوانند یك شی را گرفته و حركت دهند.
"مارسل شاك"(Marcel Shuck) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: امواج صوتی بلندگوها یك میدان فشار(فشار صوتی) را ایجاد می كنند كه یك شیء را در خود نگه می دارد. "گیربكس صوتی"(acoustic gripper) برای كارهای ظریف مانند مونتاژ ساعت یا میكروتراشه كه در آن هرگونه لطمه به صفحه های لمسی هزینه زیادی خواهد داشت، ایده آل خواهد بود.
امواج صوتی كه برای جابجایی یك شی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند با داشتن صوتی كه از چندین جهت می رسد آن شی را به جهات مختلف منتقل كنند.
شاك در ادامه گفت یك گیربكس رباتیك معمولی در مواد نرم و لاستیكی مانند پوشانده شده است كه می تواند به اشیاء شكننده لطمه برساند و موارد ظریف را آلوده كند.
از گیربكس فراصوت( آكوستیك) بیشتر از ۸۰ سال پیش در نخستین سفرهای فضایی مورد استفاده قرار گرفته است و در آنجا یك میدان فشار از امواج مافوق صوت به وجود می آورد كه انسان قادر به دیدن یا شنیدن آنها نیست.


نقاط فشار موجب می شوند كه امواج صوتی روی هم قرار بگیرند و اشیاء كوچك در این نقاط به دام می افتند. این فناوری هم اكنون نمونه اولیه است و شامل چندین بلندگو كوچك است كه در دو بخش ربات قرار گرفته اند و به سمت یكدیگر حركت می كنند تا زمینه فشار را ایجاد كنند.
شاك و دیگر پژوهشگران این مطالعه موفق به توسعه نرم افزاری شدند كه آنها را قادر می ساخت بلندگوها را كنترل كنند تا نقاط فشار صوتی را تنظیم كرده و اشیاء را به اطراف منتقل كنند. هم اكنون این یك روند نسبتاً ثابت است اما هدف پژوهشگران این است كه بتوانیم بدون اینكه شیء به زمین بیفتد موقعیت را در زمان واقعی تغییر دهیم. هم اكنون، پژوهشگران می توانند اشیاء كوچك مختلفی را به اطراف منتقل كنند، اما مجبورند از نرم افزار استفاده كنند تا گیربكس را به شكل جسم تنظیم كند.


بگفته پژوهشگران گیربكس فراصوت نیاز افراد به مجموعه گسترده ای از گیربكس های گرانقیمت با دقت بالا را از بین می برد. شاك گفت ربات حامل گیربكس حتی نیازی به دقت خاصی ندارد. قرار گرفتن دقیق اشیا توسط امواج صوتی كنترل می شود نه بازوی رباتیك. این نوآوری احتمالاً مورد توجه صنعت ساعت سازی قرار خواهد گرفت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/11/09
15:22:58
5.0 از 5
4506
تگهای خبر: فناوری , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ