Go Map نقشه

آغاز غربالگری سرطان در سیستان و بلوچستان

آغاز غربالگری سرطان در سیستان و بلوچستان

به گزارش نقشه ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس دانشگاه علوم پزشكی زاهدان از آغاز برنامه های غربالگری سرطان در سیستان و بلوچستان اطلاع داد.


سید محمد هاشمی شهری ۴ بهمن ماه در زاهدان اظهار داشت: پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف كاهش بروز مرگ و میر ناشی از سرطان، بهبود كیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، افزایش آگاهی مردم در مورد قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه های آن با تاكید بر اولویت های منطقه ای و اصلاح باورهای نادرست مردم در مورد سرطان مانند درمان ناپذیر بودن آن و غربالگری در سطح كلینیك های بیمارستانی و مراكز جامع سلامت زاهدان شروع شد.

وی از خدمات غربالگری برای ۳ سرطان روده بزرگ، سرطان رحم و سرطان پستان كه جزء شایعترین سرطان ها در استان ماست به صورت مجانی در كلینیك های بیمارستان و مراكز جامع سلامت دانشگاه علوم پزشكی زاهدان اطلاع داد.

وی افزود: برگزاری ایستگاه اطلاع رسانی و راهنمایی در تمام بیمارستان ها و مراكز جامع خدمات سلامت، انجام فعالیتهای آموزشی در مورد معرفی عوامل خطر، راه های پیشگیری و راه های تشخیص زود هنگام بیماری همچون مهمترین اقدامات همكاران ما در هفته پیش روست و درطی ۲ روز بیشتر از ۱۲۰۰ نفر با رفتن به مراكز جامع سلامت و كلینیك های بیمارستانی مورد غربالگری سرطان قرار گرفته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با اشاره به اینكه: رجوع دیر هنگام بعضی از مردم و در نتیجه آن تشخیص دیر هنگام بعضی از بیماریها از معضلات سلامت استان سیستان وبلوچستان است تصریح كرد: تاكید ما در پویش ملی مبارزه با سرطان اطلاع رسانی گسترده برای رجوع به موقع مردم به پزشكان و انجام تست های پزشكی و خودمراقبتی است چونكه با تشخیص و شناسایی بعضی از بیماریها در مراحل اولیه آن شاهد اثر بخشی بیشتر در درمان آن خواهیم بود.

دكتر هاشمی شهری، زندگی كم تحرك، تغذیه ناسالم، اضافه وزن، استرس و آلاینده های زیست محیطی را همچون مهم ترین عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان عنوان نمود و اضافه كرد: متأسفانه بیماری سرطان در كشور و به تبع آن استان، روند رو به رشدی را سپری می كند و می توان گفت ۷۰ درصد افزایش این بیماری در كشورهای در حال توسعه است.

ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: در سال ۹۷ موارد گزارش شده سرطان در استان سیستان و بلوچستان ۱۲۷۷ مورد بوده است كه از این تعداد ۶۴۳ مورد ( ۴۹ درصد) از سرطان ها در زنان و ۶۳۴ مورد ( ۵۱ درصد) از سرطان ها در مردان رخ داده است كه شایعترین سرطان ها در كل جمعیت استان شامل پستان، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، معده، كولوركتال، تیروئید و به تفكیك در مردان استان شامل معده، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، مثانه، لوكمی و كولوركتال و شایعترین سرطان ها در جمعیت زنان استان شامل پستان، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، تیروئید، كولوركتال و معده و رحم می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با اشاره به این مطلب كه حدود ۴۰ درصد از سرطان ها در صورت شناسایی بموقع قابل درمان كامل هستند بر مقوله خود مراقبتی تصریح كرد و اضافه كرد: تغذیه سالم، فعالیت بدنی كافی، پرهیز از استرس، پرهیز از مصرف دخانیات را از مهمترین عوامل جلوگیری از سرطان عنوان نمود.1398/11/05
14:27:47
5.0 از 5
4084
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , كیفیت
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ