Go Map نقشه

از بین بردن زگیل های مقاوم با صاعقه!

از بین بردن زگیل های مقاوم با صاعقه!

نقشه: زگیل های مقاوم به درمان به همراه سایر ضایعات پوستی دیگر قادر به مقاومت در مقابل تحریك نانو جرقه نخواهند بود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اگرچه امروزه با فریز كردن زگیل ها با نیتروژن مایع می توان آنها را از بین برد، اما اغلب باردیگر رشد می كنند و به چند بار درمان نیاز دارند. با این وجود تحقیقات جدید نشان میدهد كه پالس ها یا جرقه های برقی بسیار كوتاه می توانند در از بین بردن زگیل و سایر ضایعات پوستی مؤثر باشند.
دانشمندان موسسه "Pulse Biosciences" مستقر در كالیفرنیا اخیراً نوعی از روش درمانی را تحت عنوان "تحریك نانو پالس"(NPS) توسعه داده اند كه بطور خلاصه شامل قرار دادن ضایعات پوستی در معرض یك سری جرقه های الكتریكی است كه شلیك هركدام فقط یك نانوثانیه(یك میلیاردم ثانیه) طول می كشد.
جرقه های الكتریكی سبب ایجاد منافذی در اندازه نانومتر در سلول های ضایعات پوستی می شود كه یون های سدیم، پتاسیم و كلسیم بوسیله آنها می توانند وارد شوند. این كار، جریان همان نوع یون ها را درون و خارج از سلول مختل می كند و در نهایت منجر به مرگ سلولی آن می شود.
در یك آزمایش از این روش، ۱۷۴ ضایعه "كراتوز سبورئیك" هر كدام یك درمان واحد دریافت نمودند كه كمتر از یك دقیقه به طول انجامید. چند هفته بعد، بیشتر از ۸۲ درصد از این ضایعات پوسته پوسته شده و از بین رفتند و از آنجائیكه كلاژن و فیبرین كه پوست سالم را می سازند، تحت تأثیر "NPS" قرار نمی گیرند، پوستی كه در زیر این ضایعات قرار داشت، جای زخم نداشت.
"كراتوز سبورئیك" كه به آن زگیل سبورئیك یا زگیل پیری نیز می گویند، تومور پوستی خوش خیمی است كه از كراتینوسیت ها سرچشمه می گیرد. كراتوزهای سبورئیك مانند لكه های پیری نیز با بالا رفتن سن بیشتر دیده می شوند.
درمان "NPS" در یك كارآزمایی دیگر طی ۶۰ روز موفق به پاك كردن ۹۹ درصد از ضایعات "هایپرپلازی غده چربی" روی صورت شد و ۱۸ مورد از ضایعات به درمان دوم احتیاج داشتند كه بیشتر به سبب جا ماندن در درمان اول به جا مانده بودند.
هنگامی كه از "NPS" برای درمان ۲۳ زگیل مقاوم در مقابل درمان با نیتروژن مایع استفاده شد، اكثریت زگیل ها در مدت ۶۰ روز از بین رفتند.
دكتر "ریچارد نوچیتلی" سرپرست این مطالعه گفت: فناوری NPS نشان داده است كه در نابودی خیلی از انواع ضایعات پوستی سلولی بسیار مؤثر است. استفاده از انرژی مناسب با جرقه های كوتاه مدت می تواند درمان و اثر بخشی بسیار بالایی برای از بین بردن ضایعه بدون ایجاد جای زخم فراهم آورد.
این مطالعه در مجله Bioelectricity انتشار یافته است.
منبع:

1398/10/10
12:23:44
5.0 از 5
4989
تگهای خبر: تحقیقات , فناوری
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ