Go Map نقشه
سرپرست مركز ISC اعلام كرد:

ارتقاء سهم مشاركت پژوهشگران ایران كشور در سطح بین المللی

ارتقاء سهم مشاركت پژوهشگران ایران كشور در سطح بین المللی

به گزارش نقشه ایسنا/فارس سرپرست آی اس سی اظهار داشت: بررسی پایگاه استنادی كلاریویت آنالتیكس ( WOS) در فاصله سال های 2013 تا 2019 نشان میدهد كه مقالات با مشاركت بین المللی كشور در 2019 به 28 درصد رسیده است.


دكتر محمدجواد دهقانی اضافه كرد: توسعه مشاركت های علمی در سطح بین المللی یكی از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران است كه نظام آموزش عالی كشور نیز تاكید ویژه ای بر آن دارد. مشاركت های علمی یكی از سیاست های مورد تاكید در سند سیاست های كلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز می باشد. بررسی پایگاه استنادی كلاریویت آنالتیكس ( WOS) در فاصله سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ نشان میدهد كه مقالات با مشاركت بین المللی كشور در ۲۰۱۹ به ۲۸ درصد رسیده است. البته برای بدست آمدن آمار قطعی باید ماه های آینده صبر كرد برای اینكه كه اطلاعات سال ۲۰۱۹ هنوز تكمیل نشده است و تكمیل آن تا خرداد سال آینده به طول خواهد كشید.
به گزارش نقشه به نقل از روابط عمومی مركز استنادی علوم جهان اسلام، دهقانی اضافه كرد: در سال ۲۰۱۳ مقالات با مشاركت بین المللی كشور ۲۱ درصد از كل تولید علم كشور را در بر می گرفتند. این مقدار در ضمن سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ حدودا همین مقدار بود. در سال ۲۰۱۷ این مقدار به ۲۲ درصد رسید. در سال ۲۰۱۸ میزان مشاركت بین المللی كشور افزایش یافت و به ۲۵ درصد رسید. با افزایش مجدد مشاركت های علمی بر طبق پایگاه های استنادی بین المللی، این مقدار در سال ۲۰۱۹ به ۲۸ درصد رسیده است.
سرپرست ISC اضافه كرد: باید در نظر داشت كه میزان تولید علم كشور مرتبا در حال افزایش می باشد و باوجود این واقعیت باید اظهار داشت كه مشاركت علمی كشور به صورت مرتب افزایش یافته است. در فاصله سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ تعداد مقالات با مشاركت بین المللی كشور ۷۳ هزار و ۷۹۹ مورد بوده است.


او افزود: این مقدار در سال ۲۰۱۳ به میزان ۷۴۳۱ بود كه در سال ۲۰۱۴ به ۸۲۲۷ رسید. در سال ۲۰۱۵ این مقدار باردیگر افزایش یافته و به ۸۸۰۶ مورد رسید. طی سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این مقدار باردیگر افزایش یافته و به ۱۰ هزار و ۲۱۷ و ۱۲ هزار و ۴۹ مورد افزایش پیدا كرد. این افزایش در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز همچنان ادامه یافته كه به مقدار ۱۳ هزار و ۷۵۰ و ۱۳ هزار و ۳۱۹ مورد رسید؛ البته اطلاعات سال ۲۰۱۹ هنوز تكمیل نشده و در حال افزایش می باشد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: بند ششم از سیاست های ابلاغی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری به دیپلماسی علمی یا مواردی كه به صورت كامل تحت تأثیر دیپلماسی علم و فناوری هستند می پردازد. استفاده از قدرت علم و فناوری به منظور توسعه و تعمیق روابط دیپلماتیك با سایر كشورها مهمترین تعریف دپیلماسی علم و فناوری است. دیپلماسی علم و فناوری به صورت عملیاتی در نخستین سطح به تعامل دو محقق در دو كشور مختلف حول محور انجام یك پژوهش، فناوری یا نوآوری اطلاق می شود كه هر یك می تواند به صورت یك فعالیت پژوهشی مشترك یا ثبت اختراع و یا یك محصول ارائه شود.
وی اضافه كرد: این تعامل می تواند بین چندین محقق از چند كشور یا چندین دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی یا صنعتی صورت پذیرد. اعتماد علمی و اخلاقی مهمترین عنصری است كه در طول زمان بین پژوهشگران شكل گرفته و فضا را برای پژوهش های مشترك بعدی باز می كند. زمانی كه این تعاملات علمی در سطح گسترده ای بین پژوهشگران دو یا چندین كشور به شكل طولانی مدت صورت پذیرد تأثیر آن شایان توجه خواهد بود. این تعاملات در سطحی بالاتر از محقق، تعاملات بین مؤسسات و دانشگاه های دو یا چند كشور را در بر می گیرد كه به صورت شریك ثابت تحقیقاتی یكدیگر محسوب می شوند.
دهقانی در ادامه اظهار داشت: مشاركت علمی پژوهشگران با سایر كشورها در بعضی كشورهای اروپایی نظیر سوئیس، اتریش، سوئد و هلند بیشتر از ۶۰ درصد است. بطور كلی بیشتر از نیمی از ۵۰ كشور برتر تولید كننده علم دنیا، حداقل ۵۰ درصد تولید علم خودرا به صورت مشاركتی تولید می كنند. بنابراین، حدودا از هر دو پژوهشی كه در این كشورها انجام می شود یكی با مشاركت بین المللی است. همین طور ۷۶ درصد از این كشورها بیشتر از ۴۰ درصد تولید علم خودرا با مشاركت سایر كشورهای دنیا تولید می كنند.


سرپرست ISC اظهار داشت: بررسی های انجام شده نشان میدهد كه در ۱۵ سال اخیر دیپلماسی علم و فناوری در همه دنیا همچون كشورهای خاورمیانه در حال رشد بوده است، اما در مقایسه با كشورهای اروپای غربی، كشورهای خاورمیانه نیازمند تلاش بیشتری برای ارتقای جایگاه دیپلماسی علمی دارند. هرچند سهم مشاركت علمی بین المللی درسایر كشورهای اسلامی نظیر تركیه، پاكستان و مالزی نیز افزایش یافته است، اما سرعت و میزان این رشد در این كشورها با یكدیگر فرق می كند. كشورهای مالزی و پاكستان در سال ۲۰۱۳ به ترتیب ۳۵ درصد و ۴۰ درصد مقالاتشان با مشاركت بین المللی بود كه این مقدار در سال ۲۰۱۹ به ۵۲ درصد رسیده است یعنی بیشتر از نیمی از مقالات آنها با مشاركت بین المللی است. در سال ۲۰۱۳ تركیه ۱۷درصد مقالاتش با مشاركت بین المللی بوده است كه در سال ۲۰۱۹ این مقدار افزایش یافته و به ۲۴ درصد رسیده است.
دهقانی درانتها اضافه كرد: بااینكه رشد و رتبه كمیت و كیفیت تولید علم جمهوری اسلامی ایران در ضمن دهه اخیر افزایش یافته و كشور در سطح بین المللی جایگاه قابل قبولی كسب نموده است، استفاده از این پتانسیل بالا برای توسعه دیپلماسی در میان كشورهای منطقه و جهان نیاز به تلاش فراوان و برنامه ریزی جدی دارد. این در حالی است در سند سیاست های كلان علم و فناوری بر گسترش همكاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر كشورها و مراكز علمی و فنی معتبر منطقه ای و جهانی به ویژه جهان اسلام همراه با تحكیم استقلال كشور تاكید گردیده است.
منبع:

1398/09/24
11:36:16
5.0 از 5
4774
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ