Go Map نقشه
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در فرهنگستان علوم:

پایداری اقتصاد دانش بنیان در گروی تجاری سازی علوم انسانی است

پایداری اقتصاد دانش بنیان در گروی تجاری سازی علوم انسانی است

به گزارش نقشه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در جمع اعضای فرهنگستان علوم، از اهمیت فناوری های نرم و علوم انسانی در توسعه اقتصاد دانش بنیان و لزوم های رونق زیست بوم كارآفرینی و نوآوری به مدد توسعه خلاقانه و محصول محور این حوزه گفت.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشستی كه به میزبانی فرهنگستان علوم برگزار شد، گزارشی از وضعیت زیست بوم كارآفرینی و نوآوری، جایگاه كسب وكارهای دانش بنیان و استارتاپی و دورنمای این زیست بوم عرضه كرد.
وی حمایت زیرساختی و فرهنگی از رونق زیست بوم كارآفرینی و نوآوری را رسالت مهم همه بخش های تصمیم گیر و اثرگذار جامعه دانست و اظهار داشت: در راه رونق این زیست بوم گام برداشته ایم و ماحصل این حركت، در رونق كسب وكارهای دانش بنیان و استارتاپی مشهود است.
علوم انسانی و اقتصاد دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این كه نقش و اهمیت علوم انسانی و حوزه های تولید محتوا در اقتصاد دانش بنیان، انكارناپذیر است، اضافه كرد: گستره و نفوذعلوم انسانی در نگارش كتاب خلاصه نمی گردد و باید با پشتیبانی از نوآوری های این حوزه مهم و راهبردی، از مصرف كننده صرف بودن فرآورده های علوم انسانی و فرهنگی كشورهای غیر رها شویم؛ شركت های دانش بنیان در خط مقدم میدان مبارزه با هجمه محصولات فرهنگی و محتوایی بیگانه قرار دارند و باید تمام قد و مسئولانه از ایجادكسب وكارهای خلاق كه منجر به خلق محتوا یا محصول می شود حمایت نماییم تا پیروز میدان تهاجم فرهنگی و اقتصادی باشیم.
ستاری افزود: تجاری سازی علوم انسانی حوزه گسترده ای است كه اقتصاد دانش بنیان، ظفرمندی و پایداری اش را در رونق این حوزه می بیند. از ظرفیت های نهفته بسیاری برای برتری در علوم انسانی برخورداریم؛ همچون این كه زبان فارسی نهمین زبان پرشمار اینترنت محسوب می شود. همینطور استارتاپ های موفقی در عرصه تولید محتوا داریم كه به خوبی و درستی از این ظرفیت های خارق العاده در جهت توسعه فرهنگ، اشتغال و خلق ارزش افزوده بهره برده اند.
وی فروش ۹۰هزار میلیارد تومانی بیشتر از ۴۷۰۰ شركت دانش بنیان را یكی از دستاوردهای این زیست بوم برای كشور دانست و اظهار داشت: شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها هرروز با محصول یا خدمت دانش بنیان جدید و خلاقانه ای كه عرضه می كنند، هوای تازه ای در جامعه می دمند. همین خدمات سبب شده است كیفیت زندگی بهبود یابد و ضمن خلق ارزش افزوده، اشتغال نیروی انسانی جوان ممكن شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینكه بیشتر از نیم میلیون متر مربع فضای نوآوری، با بیشتر از ۳۴۹ مركز رشد و نوآوری به كمك بخش خصوصی فراهم شده، اظهار نمود: با تلاش هایی كه برای رونق زیست بوم كارآفرینی و نوآوری صورت گرفت، باز شدن فضای ایده پردازی و كار نوآورانه، جهشی قابل توجه داشت. بیشتر از ۳۴۹ مركز رشد و نوآوری به كمك بخش خصوصی به وجود آمده است، ضمن این كه با جذب بیشتر از ۱۴۰۰ دانش آموخته برجسته از یكصد دانشگاه برتر دنیا، كسب و كارهای استارتاپی رونق گرفته اند.
ستاری همینطور از رونق گفتمان سرمایه گذاری خطرپذیر و توسعه ناحیه های نوآوری اشاره نمود و اظهار داشت: پهنه های نوآوری در ساختن آینده شهرها و حركتشان به سمت خلاق و نوآور شدن، نقش مهمی ایفا می كنند؛ بر همین اساس، پشتیبانی از ایجاد ناحیه های نوآوری در شهرها را در اولویت قرار دادیم.
دانشگاه ها و نوآوری
وی با بیان این كه نهال نوآوری و توسعه مندی از زمین دانشگاه ها بارور می شود، اضافه كرد: ناحیه نوآوری شریف، نمونه ای موفق و كارآمد از این ناحیه ها به حساب می آید كه هم اكنون، مجموعه ای موفق است از ۵۰۰ شركت و ۳۲۰۰ نیروی انسانی دانش آموخته و خلاق. همینطور ۵پژوهشكده و مركز تحقیقاتی دولتی، یك هاب نوآور، ۵ مركز نوآوری و ۷ شتابدهنده و ۵ برج فناوری در این ناحیه نوآوری مشغول فعالیت هستند یا بزودی ایجاد می شوند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان این كه با رخ نمایی اقتصاد دانش بنیان، نگرش سنتی در حوزه تأمین مالی كسب و كارها جای خویش را به گفتمان تازه ای تحت عنوان سرمایه گذاری خطرپذیر داده است، اظهار نمود: سعی كردیم گفتمان این نوع سرمایه گذاری را توسعه و در بین نهادها و افراد سرمایه گذار ترویج نماییم. سرمایه گذاری خطرپذیر حالا از مرز ۱۰۰۰ میلیارد تومان فراتر رفته و همینطور بیشتر از ۱۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از نظام بانكی، به زیست بوم كارآفرینی و نوآوری عرضه شده است.
ستاری با اشاره به ایجاد كارخانه های نوآوری در پایتخت و دیگر شهرها به مثابه الگوی جدیدی رونق كسب وكارهای نوآور یاد كرد و اظهار داشت: باید از الگوهای پیشین توسعه علمی، به سمت بازسازی بافت های فرسوده و تبدیل این اماكن، به كارخانه نوآوری و سپس به ایجاد پهنه های نوآوری كوچ نماییم. كارخانه نوآوری آزادی با ظرفیتی برای اشتغال ۳۵۰۰ نیروی انسانی خلاق، نمونه ای موفق از این الگو به حساب می آید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به افزایش تعداد پتنت های ثبت شده بین المللی، اشاره كرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا ۹۰ درصد از هزینه ثبت پتنت خارجی را حمایت می كند و اتفاق خوبی كه در ثبت پتنت ها شاهد می باشیم، حضور شركت های بخش خصوصی و تسهیل این كار است.
ستاری همینطور ایجاد شبكه گسترده و یكپارچه ای از خدمات آزمایشگاهی به كمك شبكه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی را گامی دیگر در امتداد توسعه علمی و فناوری عنوان نمود و اظهار داشت: ما مرزهارا در حوزه آزمایشگاهی شكسته ایم؛ بطوریكه بیشتر از ۳۸ استاد دانشگاه، دانشجوی دكتری، عضو بنیاد ملی نخبگان و سرآمد علمی، بدون محدودیت از ۱۲هزار تجهیز آزمایشگاهی عرضه شده بر بستر شبكه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی، با تخفیف و بدون محدودیت استفاده می نمایند.
وی استارتاپ ها را در تفكر اقتصاد دانش بنیان، تامین كننده نیروی انسانی زیست بوم نوآوری و كارآفرینی قلمداد كرد و اظهار داشت: استارتاپ ها، زمینه ساز رونق كسب و كارهای دانش بنیان می شوند. خیلی از كسب و كارهای استارتاپی، حالا به دست نخبگان و المپیادی های این كشور اداره می شود و شكست در اندیشه جوانان خلاق و استارتاپی، فرصتی برای آموختن و شروعی باردیگر است. باید انتخاب نماییم كه اداره و توسعه كشور را به دست این افراد بسپاریم.
تكامل زیست بوم حوزه دارویی و بیوتكنولوژی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان این كه زیست بوم كارآفرینی و نوآوری حوزه زیست فناوری و دارویی، به بلوغ و تكامل رسیده و این حوزه به مدد شركت های دانش بنیان صاحب صنعت است، اضافه كرد: شركت های دانش بنیانی در این عرصه فعالیت دارند كه با درآمدهای هزاران میلیارد تومانی، زمینه جذب و ماندگاری استعدادهای برتر حوزه دارو را فراهم نموده اند؛ همینطور برای تأمین بخش های دارای وابستگی فرآورده های دارویی و غذایی، به كمك همین شركت ها برنامه ریزی كرده ایم.
ستاری اضافه كرد: در دورنمای زیست بوم كارآفرینی و نوآوری تا سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۰هزار استارتاپ و جذب بیشتر از ۲هزار فارغ التحصیل از برترین دانشگاه های جهان پیشبینی شده است.
وی با اشاره به جایگاه روبه رشد این زیست بوم اظهار داشت: بر اساس مولفه های عرضه شده در گزارش شاخصهای جهانی نوآوری جایگاه بسیار در حركت به سمت ایجاد زیست بوم نوآوری داریم، بطوریكه از رتبه ۱۲۱ به ۶۱ جهش داشته ایم؛ این واقعیت نشان میدهد زیست بوم نوآوری ایران، به تدریج خودش را پیدا كرده است و به جلو پیش می رود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به این كه در حوزه بازگشت نخبگان زیرساخت مناسبی برای حضور استعدادهای برتر و نخبه ها فراهم گشته است، اضافه كرد: به این طریق، انتقال تجربه و دانش استعدادهای برتر و نخبه ها تسهیل شد. تعداد زیادی از این افراد در پژوهشگاه ها، پروژه های فناورانه كشور فعال هستند؛ انگیزه بخش تعداد قابل توجهی از این افراد برای بازگشت به كشور، كسب و كارهای دانش بنیان و استارتاپی است كه خودشان به راه می اندازند و می توانند راهبر و هدایتگر دیگر استارتاپ ها باشند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با تاكید بر این كه می بایست سایه سنگین نفرین منابع با اصلاح فرهنگ و تفكر عمومی با گذار از خام فروشی و منبع محوری به تمركز بر خلاقیت نیروی انسانی كم شود، اضافه كرد: این كار به زیست بومی نیاز دارد كه یكی از پایه هایش نیروی انسانی است. وقتی پایه اقتصاد از منابع زیرزمینی به منابع انسانی تغییر پیدا كند، ارزش تولید علم و دانشگاه بازشناخته می شود.
در ادامه این جلسه، تعدادی از اعضای فرهنگستان علوم دیدگاه های خویش را درباره چگونگی تعامل میان معاونت علمی و فناوری و فرهنگستان علوم برای پشتیبانی از زیست بوم دانش بنیان و سازوكارهای پیشرفت كشور به كمك تولید علم بیان نمودند.
به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، لزوم گذار از نفت محوری و خام فروشی، توجه به فرصت های بازار سرمایه و لزوم هم افزایی و تغییر رویه در تولید مقالات با رویكرد نسبت به ثبت پتنت و تولید محصول، از مباحثی بود كه در این جلسه عنوان شد.1398/09/22
13:21:14
5.0 از 5
4519
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ