Go Map نقشه

تولید نانوسلولز از شكر و باكتری با كاربرد در حوزه پزشكی

تولید نانوسلولز از شكر و باكتری با كاربرد در حوزه پزشكی

به گزارش نقشه تعدادی از پژوهشگران یكی از شركت های فناور با استفاده از شكر و باكتری توانستند نانوسلولزهای زیست سازگار با كاربرد در حوزه پزشكی تولید كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، معمولا نانوسلولز از پسماندهای كشاورزی تولید می شود و یكی از شركت های فناوری در امتداد كمك به حل مشكل پسماندها و تولید ماده ای با ارزش افزوده بالا، فناوری را عرضه كرده است كه در آن از نوعی باكتری برای تبدیل مواد قندی به نانوسلولز استفاده شده و این پژوهشگران در این پروژه موفق به تولید نانوسلولز با استفاده از باكتری شدند.
امین رضایی، مجری این طرح با اشاره به اینكه این فناوری هم اكنون به صورت پایلوت پیاده سازی شده است، اظهار داشت: این نانوسلولزها كاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارند و تمركز ما در این طرح استفاده از این مواد در محصولات حوزه پزشكی است. در این راستا در مرحله اول به دنبال استفاده از این نوع نانوسلولزها برای تولید زخم پوش و ماسك آرایشی بهداشتی هستیم.
وی با اشاره به اینكه ما به دنبال سرمایه گذار به منظور تولید انبوه نانوسلولز با این روش هستیم، اشاره كرد: به دنبال كسب مجوزهای لازم برای تولید این محصولات از نانوسلولز هستیم و به محض طی مراحل اداری و دریافت مجوزها، تولید و عرضه این محصولات را آغاز خواهیم كرد.
رضایی به شرح علل تمركز این شركت روی توسعه فناوری تولید نانوسلولز با استفاده از باكتری اشاره نمود و تصریح كرد: دو سال قبل برای یك كار پژوهشی در دانشگاه نیاز به نوع خاصی از نانوسلولز داشتیم اما موفق به خرید آن نشدیم، بدین سبب سعی كردیم آنرا سنتز نماییم. بعد از بررسی روش های سنتز و ایجاد شرایط اولیه، باكتری موردنیاز برای این فرایند را تهیه كرده و سنتز نانوسلولز انجام شد. در این روش باكتری ها می توانند مواد قند از نوع گلوكز یا ساكاروز را به نانوسلولز تبدیل كنند.
این محقق ماده اولیه نانو سلولز تولید شده را "شكر" دانست و اضافه كرد: در فاز توسعه ای این طرح به دنبال استفاده از ملاس چغندر بعنوان ماده اولیه هستیم. برخی قندها نظیر قند میوه برای این فرایند مناسب نمی باشد اما پسماندها یا تركیباتی كه حاوی ساكاروز باشند را می توان در این فرایند مورد استفاده قرار داد.
وی مزیت این روش را ارزان بودن منبع تامین نیتروژن نسبت به سایر روش ها ذكر كرد و اظهار داشت: همین طور این روش قابلیت تولید انبوه را دارد.1398/09/14
13:09:17
5.0 از 5
4357
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ