Go Map نقشه
پژوهشگران آمریكایی:

رنگ مو ممكنست به بروز سرطان منجر شود

رنگ مو ممكنست به بروز سرطان منجر شود

نقشه: دانشمندان آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه مصرف رنگ موی دائمی می تواند امكان مبتلاشدن به سرطان سینه را افزایش دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزویك، دانشمندان "موسسه ملی سلامت"(NIH) آمریكا در بررسی جدیدی دریافتند بانوانی كه از رنگ موی دائمی و مواد شیمیایی صاف كننده مو استفاده می نمایند، بیشتر از بانوانی كه مصرف كننده این محصولات نیستند، در معرض مبتلاشدن به سرطان سینه قرار دارند. این پژوهش نشان میدهد كه افزایش ریسك مبتلاشدن به سرطان، با مصرف بیشتر این محصولات شیمیایی ارتباط دارد.
دانشمندان "موسسه ملی علوم بهداشت محیط"(NIEHS) آمریكا با استفاده از داده های مربوط به ۴۶۷۰۹ زن كه مورد بررسی آنها قرار داشتند، دریافتند بانوانی كه در سال قبل از شركت در این بررسی، مرتب از رنگ موی دائمی بهره برده اند، ۹ درصد بیشتر از بانوانی كه موی خودرا رنگ نكرده اند، در معرض مبتلاشدن به سرطان قرار دارند.
این بررسی نشان داد زنان آفریقایی- آمریكایی كه هر پنج تا هشت هفته یك دفعه و یا بیشتر از رنگ موی دائمی بهره برده اند، ۶۰ درصد بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان سینه قرار دارند؛ در صورتیكه این میزان در زنان سفید پوست، به هشت درصد می رسد. دانشمندان دریافتند كه خطر مبتلاشدن به سرطان سینه در بانوانی كه رنگ موی آنها موقت و یا نیمه دائمی است، بسیار كمتر و یا حدودا صفر است.
دكتر "الكساندرا وایت"(Alexandra White)، مدیر گروه همه گیرشناسی سرطان در موسسه ملی علوم بهداشت محیط و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: پژوهشگران مدت زیادی به بررسی ارتباط میان رنگ كردن مو و مبتلاشدن به سرطان پرداخته اند اما نتایج این بررسی ها، متناقض بوده اند. ما در پژوهش خود، ارتباط قوی تری را میان مصرف رنگ مو و افزایش ریسك مبتلاشدن به سرطان یافتیم. این ارتباط، در زنان آفریقایی- آمریكایی به خصوص كسانی كه دائما از رنگ مو استفاده می كردند، بیشتر بود.
یكی از یافته های جالب این پژوهش، ارتباط میان استفاده از مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلاشدن به سرطان سینه بود. دكتر وایت و همكارانش در بررسی خود دریافتند بانوانی كه حداقل هر پنج تا هشت هفته از مواد شیمیایی صاف كننده مو استفاده می نمایند، ۳۰ درصد بیشتر از دیگران در معرض مبتلاشدن به سرطان قرار دارند. بااینكه ارتباط میان مصرف مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلاشدن به سرطان سینه در بین زنان آفریقایی- آمریكایی مشابه زنان سفید پوست بود اما زنان آفریقایی- آمریكایی بیشتر از دیگران از این مواد شیمیایی استفاده می كردند.
دكتر "دیل سندلر"(Dale Sandler)، مدیربخش همه گیرشناسی موسسه ملی علوم بهداشت محیط و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: از آنجائیكه قبل از این نیز شواهدی در مورد ارتباط مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلاشدن به سرطان وجود داشت، نتایج این پژوهش باید با نتایج پژوهش های دیگر تطبیق داده شوند.
سندلر افزود: ما در معرض عوامل بسیاری قرار داریم كه می توانند به بروز سرطان سینه منجر شوند و نمی توان یك عامل را برای بروز این مشكل معرفی نمود. بااینكه هنوز برای تایید نتایج این پژوهش، زود است اما عدم مصرف این گونه مواد شیمیایی می توانند خطر مبتلاشدن به سرطان سینه را كاهش دهند.
این پژوهش، در مجله "International Journal of Cancer" به چاپ رسید.
منبع:

1398/09/13
15:39:35
5.0 از 5
4808
تگهای خبر: محصولات
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ